Latvijas zaļais punkts
Foto: Publicitātes foto

Lai novērstu iepakojuma nonākšanu nešķirotajos sadzīves atkritumos un pēcāk arī atkritumu poligonos, SIA"Latvijas Zaļais punkts" sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Eco Baltia vide" atgādina par vieglā iepakojuma jeb plastmasas, papīra, metāla iepakojuma un stikla taras dalītās vākšanas nozīmi, kā arī šķirošanas iespējām, kas pieejamas ikvienam iedzīvotājam.

Šķirojot atkritumus, tiek samazināts vides piesārņojums. Piemēram, viena dabā izmesta PET pudele vidē sadalās aptuveni 500 gadu laikā. Savukārt stikla pudele dabiskā vidē nesadalās vispār. Iepakojumam nonākot atkritumu poligonā, tas turpina palielināt strauji augošo atkritumu kalnu apmērus. Turklāt svarīgi, ka atkritumi atstāj negatīvu ietekmi gan uz vidi, gan arī cilvēka veselību. Tāpat, ja iepakojums netiek nodots pārstrādei, tad jaunu iepakojumu ražošanā tiek izmantot liels daudzums pirmreizējos dabas materiālus, no kuriem daudzi ir izsīkstoši.

Lai saglabātu tīru vidi, veicinātu straujāku atkritumu šķirošanas aktivitāti un aprites ekonomikas virzību Latvijā, no 2021.gada ik gadu tiek palielināts dabas resursu nodoklis par nešķiroto atkritumu apglabāšanu poligonos, kas ietekmē arī izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu. Savukārt lielākajai daļai šķiroto atkritumu, tostarp vieglajam iepakojumam jeb plastmasas, papīra, metāla iepakojumam un stikla tarai atkritumu apsaimniekošanas operatori apsaimniekošanu nodrošina bez maksas. Attiecīgi, šķirojot tikai iepakojumu, ir iespēja izmaksas par nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu samazināt par 25%. Svarīgi piebilst, ka Eiropas Savienības uzstādītie normatīvi paredz, ka līdz 2035. gadam poligonos apglabājamo atkritumu apjoms ir jāsamazina līdz 10%.Šobrīd Latvijā sašķiroti un pārstrādāti tiek aptuveni 50% no kopējā atkritumu daudzuma, kas nozīmē, ka vēl tāls ceļš ejams.

Vieglo iepakojumu, kartona kompozītiepakojumu un stikla taru ir iespējams šķirot gan privātajos piemājas, gan publiski pieejamajos šķirošanas konteineros, kas šobrīd pieejami visā Latvijā. Visbiežāk publiski pieejamie šķirošanas konteineri atrodas pie tirdzniecības vietām, kur ir lielāka sabiedrības plūsma, taču tie tiek izvietoti arī citviet. Tāpat iepakojumu un stikla taru var nogādāt uz kādu no vairāk nekā 70 Latvijā pieejamajiem atkritumu šķirošanas laukumiem. To atrašanās vietas pieejamas ŠEIT. Lai noskaidrotu informāciju par sev tuvāko iepakojuma šķirošanas konteineru, vēlams sazināties ar uzņēmumu, kurš ikdienā nodrošina atkritumu konteineru tukšošanu.

"Latvijas Zaļais punkts" un "Eco Baltia vide" atgādina, ka vieglā iepakojuma šķirošanas konteinerā drīkst šķiro visa veida plastmasas, papīra un metāla iepakojumu – PET pudeles, plastikāta maisiņus un cita veida plastmasas iesaiņojumu, dzērienu un pārtikas preču kartona iepakojumu (tostarp piena, kefīra un sulas pakas), metāla bundžas, makulatūru un papīra iesaiņojumu, kā arī citus iepakojumu veidus. Savukārt pie stikla taras drīkst izmest dzērienu stikla pudeles un burkas, savukārt nedrīkst – logu stiklu, virtuves traukus, vāzes un keramiku. Lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanai aicinām iedzīvotājus sazināties ar savu atkritumu operatoru, lai pieteiktu individuālu izvešanu, bet mazākus nešķirojamus atkritumus ievietot sadzīves atkritumu konteinerā.

Plašāku informāciju par iepakojuma šķirošanu uzzini Latvijas Zaļā punkta tīmekļvietnē - https://www.zalais.lv/skirot/ka-skirot vai https://skiroviegli.lv/#/ .

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!