Foto: Publicitātes foto
Baterijas, tāpat kā citi bīstamie atkritumi, nepareizi apsaimniekotas, rada piesārņojuma riskus videi. Viena zemē nomesta pirkstiņbaterija var saindēt pat vienu kubikmetru augsnes, un to sastāvā esošās ķīmiskās vielas caur gruntsūdeņiem var nonākt cilvēka organismā. Latvijas Zaļā punkta un SKDS 2022. gada nogalē veiktajā aptaujā secināts, ka 79% Latvijas iedzīvotāju šķiro atkritumus, taču baterijas šķiro vien 55%. Tāpēc, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz videi kaitīgo atkritumu bīstamību, kā arī veicinātu bateriju šķirošanu, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar kafejnīcu tīklu "Ezītis miglā" un vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA "Eco Baltia vide" šodien, 26. janvārī, atklāja bateriju šķirošanas kampaņu "Tavs toksiskais pirkstiņš?".

"Kaut arī bateriju šķirošanas rādītājs pēdējos divos gados ir palielinājies par vairāk nekā 10 procentpunktiem, ir skaidrs, ka iedzīvotāju aktivitātes potenciāls ir vēl lielāks. Baterijas ir sastopamas neskaitāmi daudzās ikdienā izmantotajās iekārtās – sākot ar rotaļlietām, lukturīšiem, pulksteņiem, beidzot ar telefoniem un datoriem. Lai arī baterijas visbiežāk mājsaimniecībās izmantotajā tehnikā ir nelielas, tās pēc izlietošanas, nepareizi izmestas, var nodarīt būtisku kaitējumu videi un laika gaitā pat nonākt cilvēka organismā. Kampaņā "Tavs toksiskais pirkstiņš?" mudinām sabiedrību aizdomāties par to, cik atbildīgi izturamies pret vidi, kurā dzīvojam, un vai personīgā rīcība, nepareizi apsaimniekojot baterijas, kādā brīdī nevar nodarīt kaitējumu pašiem. Tāpat atgādinām, ka baterijas ir iespējams pārstrādāt jaunās izejvielās, tādējādi pasargājot dabas bagātības no straujas izsīkšanas," kampaņas mērķi skaidro Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Latvijas Zaļā punkta aptauja liecina, ka bateriju šķirošanā viszemākā aktivitāte vērojama tieši jauniešu vidū (vecuma grupā 18-24), kur vien 43% atzinuši, ka ikdienā šķiro baterijas. Tāpēc kampaņas laikā īpaši plānots uzrunāt jauniešu auditoriju, kuri plaši izmanto dažādas ierīces, kas satur bīstamos atkritumus, taču to šķirošanā iesaistās kūtrāk nekā citi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!