Gan 2023. gads, gan 2024. gads Baltijas finanšu tirgos ir bijis ļoti labs obligācijām. Pērn piesaistīti trīs miljardi – uzņēmumi aizņēmušies gan no privātpersonām, gan institucionālajiem investoriem. Par to, vai vēl aizvien investori varēs baudīt obligācijas ar likmi, kas krietni pārsniedz pat vidējo ASV akciju tirgu atdevi, raidījumā "Nākotnes kapitāls" stāstīja "SignetBank" eksperti.
Obligācijas ir vērtspapīrs ar fiksētu ienākumu. Proti, investors uz noteiktu laiku aizdod uzņēmumam (vai valstij) naudu pret solījumu, ka tas saņemt atpakaļ ne tikai aizdevumu, bet arī noteiktu procentu. Vēsturiski šo vērtspapīru ienesīgums ir bijis zemāks nekā akcijām, kuru cenas, ja investoram paveicas, var ne tikai dubultoties, bet trīskāršoties un desmitkāršoties vien dažu gadu laikā. Tomēr ilgtermiņā viss nebūt nav tik vienkārši.
Vēsturiskie dati liecina, ka pasaules vadošā akciju indeksa "S&P 500" vidējais gada ienesīgums simt gadu periodā ir lēšams ap 7,5%. Savukārt Baltijas korporatīvo obligāciju tirgū vairumam emitentu obligāciju kupona vērtība ir ap 9% vai pat 10%.
Par to, vai tas mainīsies šogad, kad Eiropas Centrālā banka ir pazeminājusi procentu likmes, raidījumā stāstīja "SignetBank" "Investment Banking" pārvaldes vadītāji Kristiāna Janvare un Edmunds Antufjevs.
Rekordu gads
Pagājušais gads bija veiksmīgs Baltijas obligāciju tirgum, piesaistot vairāk nekā 3 miljardus eiro korporatīvajās obligācijās, kas ir absolūts rekords. Latvijā piesaistīto līdzekļu apjoms sasniedza 700 miljonus eiro, kas, kā norāda Antufjevs, to padara par otro labāko gadu Latvijas vēsturē. Nedaudz labāk veicies tikai 2021. gadā. Antufjevs atzīst: "Pagājušais gads bija tiešām karsts obligāciju tirgū."
Šo iespaidīgo rezultātu lielā mērā ietekmēja valsts kapitālsabiedrību emisijas. Jāatceras, ka "airBaltic" pērn emitēja obligācijas 340 un tad vēl 40 miljonu eiro apmērā.
Eksperti norāda, ka pieaug publisko obligāciju emisiju skaits, padarot tās pieejamākas mazajiem investoriem. Šī tendence veicināja lielāku interesi par obligācijām, ko apliecina fakts, ka pieprasījums pārsniedza piedāvājumu tādās emisijās kā "Grenardi", "Longo Grupa" un LPKS LATRAPS.
Par to, kāpēc obligācija ir visai labs instruments jauniem investoriem un kādas ir prognozes 2025. gadam uzzini raidījumā!
2021. gadā Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Mērķis ir desmit gadu laikā sasniegt kapitāla vērtību 36 000 eiro. Sākot no 2022. gada janvāra, Raivis Vilūns investē ienesīgākos, bet arī riskantākos finanšu instrumentos. 2023. gadā investoriem pievienojās "SEB Roboinvestora" portfelis, kas veic automatizētus ieguldījumus pasaules ETF. Raidījumā abi investori tiekas gan ar ekspertiem, gan amatieriem, lai saprastu, kur un kā tad labāk ir veidot savu nākotnes kapitālu.
Raidījums tapis sadarbībā ar "SEB Roboinvestoru"!