sadarbībā ar Schneider Electric
Kā gudras, talantīgas sievietes veido karjeru "Schneider Electric"
Pieredzes stāsti
Teksts: Līga Švāne
Foto: Viesturs Radovics/"Delfi"
Iekļaujoša darba vide, vienlīdzība un daudzveidība ir būtiski pīlāri, uz kuriem balstās starptautiskā tehnoloģiju milža "Schneider Electric" iekšējā kultūra, – tā ir daļa no uzņēmuma identitātes, kas ne tikai veicina konkurētspēju, bet arī ļauj piesaistīt talantīgus profesionāļus. Lai gan tehnoloģiju joma daudziem joprojām asociējas ar vīriešu pārsvaru, "Schneider Electric" ikviens darbinieks ir vērtība neatkarīgi no dzimuma, tautības, vecuma un iepriekšējās pieredzes. Piemēram, vai zinājāt, ka aptuveni 40% uzņēmuma darbinieku ir sievietes, kuras gan izveidojušas veiksmīgu karjeru ražošanas rūpnīcā, gan arī ieņem vadošus amatus?
Iveta Sakne, "Schneider Electric Riga Plant" HR biznesa partnere
""Schneider Electric" visiem darbiniekiem ir vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, taču katra paša ziņā ir tas, kādā virzienā karjera attīstīsies," stāsta "Schneider Electric Riga Plant" HR (personāla vadības) biznesa partnere Iveta Sakne.

Interesants fakts – "Schneider Electric" Rīgas ražotnē procentuāli pat strādā vairāk sieviešu nekā vīriešu. Tam ir arī loģisks izskaidrojums – procesos, kas nav automatizēti, ļoti svarīgas ir ne tikai zināšanas, bet arī roku veiklība.

Nost ar aizspriedumiem!

"Uzskats, ka puišiem jākļūst par inženieriem, bet meitenēm jāmācās par skolotājām, jau sen ir novecojis. Mēs atbalstām un arī aicinām kolektīvam pievienoties meitenes. Uzņēmuma iekšienē ir ļoti daudz labu piemēru, kas apliecina, ka sievietes, kuras ir studējušas tehniskās zinātnes un elektroniku, ne tikai pie mums nāk praksē, bet arī paliek šeit strādāt un turpina karjeras izaugsmi kā inženieres dažādos ražošanas procesos," papildina Sakne.

Jebkura veiksmīga uzņēmuma pamats ir spēcīga, motivēta komanda, un "Schneider Electric" vīzijā ir svarīgi ikvienam darbiniekam nodrošināt piederības sajūtu. Tiek ieguldīts liels darbs, lai veidotos iekļaujoša vide, kurā valda savstarpēja cieņa un uzticība.
Mums ir svarīgi veidot vidi, kurā darbinieki var brīvi paust savu viedokli un izteikt idejas, kā uzlabot dažādus ikdienas procesus, jo ikviens tiek uzklausīts. Vēlos iedrošināt meitenes nebaidīties studēt tehniskās zinātnes un izvēlēties profesijas, kas saistītas ar ražošanu un inženieriju, jo "Schneider Electric" visi tiek vērtēti vienlīdzīgi.
Iveta Sakne, "Schneider Electric Riga Plant" HR biznesa partnere
Sievietes – daudzsološas inženieres
Agnese Plone Rīgas Tehniskajā universitātē studējusi telemātiku un transporta elektroniskās sistēmas. "Schneider Electric" Rīgas rūpnīcā viņa strādā aptuveni gadu un šobrīd ir testa inženiere, kuras uzdevums ir veikt testus un uzraudzīt to izpildi, lai pārliecinātos par produktu funkcionalitāti un atbilstību kvalitātes prasībām.

Savā darbā viņa visvairāk novērtē prasmes un zināšanas, kuras iespējams iegūt, strādājot lielā, starptautiskā uzņēmumā. "Strādājot šeit, esmu ļoti paplašinājusi savas zināšanas. Ja iepriekš vairāk orientējos tieši elektronikā, tad šobrīd man jau ir izveidojusies lielāka izpratne arī par IT un mehāniskajiem procesiem, kas ir būtiski iekārtu darbības nodrošināšanā," pieredzē dalās Agnese.
Agnese Plone, testa inženiere
Agneses pieredze liecina – "Schneider Electric" kolektīvā dzimums nav noteicošais, jo šeit viens otru vērtē nevis pēc tā, vai esi sieviete vai vīrietis, bet gan pēc paveiktā darba. Arī karjeras izaugsmes iespējas ir gana plašas un visiem vienlīdzīgas. Katra indivīda paša ziņā ir tas, kā šīs iespējas tiek izmantotas.

"Es redzu kolēģus, kas agrāk bijuši pozīcijā, kurā šobrīd atrodos es, un droši varu teikt – šajā uzņēmumā ir iespējas augt un pāriet nākamajā līmenī," saka inženiere.
Agneses teikto par karjeras izaugsmes iespējām apstiprina arī Maija Teivāne – metožu inženiere. "Manuprāt, tas, ka gada laikā jau esmu nomainījusi divus amatus, ir ļoti labs rādītājs. Šobrīd esmu inženiere, un tas ļoti spilgti apliecina, ka iespējas ir visiem," saka Maija.

Viņa Latvijas Universitātē studējusi industriālo inženieriju un vadību. “Schneider Electric” ražotnē Maija darbu sāka kā praktikante, pēc tam kļuva par metožu inženiera asistenti, bet nu jau pati ir inženiere. "Man ļoti patīk, ka šis ir liels un starptautisks uzņēmums. Manuprāt, tam ir būtiska loma darba kultūrā – ražošanas procesos katra sīkākā nianse tiek atstrādāta līdz perfekcijai," saka Maija.
Maija Teivāne, metožu inženiere
Kāda izskatās Maijas darbadiena? Kā viņa saka, katra diena ir citāda, tomēr pamatā viņas pienākums ir nodrošināt ražošanas līnijas darbību un efektivitāti.

"Vienkāršiem vārdiem runājot – man kā metožu inženierim ir jāizstrādā metode, kā visu paveikt labāk. Līdz ar to katra darbadiena ir atšķirīga, jo katru dienu ir citas problēmas," viņa dalās pieredzē.
Savukārt Lāsma Vaita ir kvalitātes inženiere, kura elektroniku savulaik studējusi Ventspils Augstskolā. "Schneider Electric" Rīgas rūpnīcā viņa sāka strādāt 2023. gada vasarā. Arī viņa kā vienu no būtiskākajiem ieguvumiem min uzņēmuma starptautisko vidi, kas gan veicina izaugsmi, gan arī paplašina redzesloku, jo ikdienā ir iespēja satikt jomas profesionāļus.
Lāsma Vaita, metožu inženiere
"Novērtēju iespēju doties komandējumos – pieredzes apmaiņas braucienos uz citām "Schneider" rūpnīcām ārzemēs. Tas man sniedz iespēju iegūt jaunas zināšanas, pārņemt labāko praksi un ieviest to arī mūsu rūpnīcā," stāsta Lāsma.
Sievietes – spēcīgas vadītājas
Ne tikai ražotnēs, bet arī "Schneider Electric" birojos sievietes ieņem nozīmīgus un vadošus amatus. Viena no viņām – Raimonda Kursīte, kura uzņēmumā strādā jau 12 gadus. Divus no tiem – "Schneider Electric" birojā Lielbritānijā, Līdsā, vēl divus – Nīderlandē. Savu karjeru "Schneider Electric" Raimonda sāka klientu apkalpošanas nodaļā Rīgā, kur viņas pienākumi bija pasūtījumu koordinēšana un komunikācija ar klientiem. Gadu gaitā Raimonda izaugusi līdz vadītājai ar starptautisku pieredzi – šobrīd viņa ir vidējā sprieguma produktu kategorijas vadītāja.
Raimonda Kursīte, vidējā sprieguma produktu kategorijas vadītāja
"Jā, šī ir tehniska nozare, taču mūsdienās tā neaprobežojas tikai ar kabeļu vilkšanu un sadalņu skrūvēšanu. Ir arī ļoti daudz tā saucamā ofisa darba. Patiesībā man ir žēl, ka joprojām valda stereotipi un aizspriedumi par sieviešu lomu inženierzinātnēs. Šī ir ļoti interesanta sfēra, kurā iespējams sekot līdzi tam, kā attīstās tehnoloģijas un mainās pasaule," saka Raimonda.

Sabiedrības aizspriedumi Raimondas gadījumā bijuši kā papildu motivācija sevi pierādīt. "Man kā produktu vadītājai bieži jāveido prezentācijas klientiem, jāvada apmācības. Man vienmēr ir bijusi sajūta, ka jācenšas vairāk sevi pierādīt, jāsagatavojas labāk, jo, piemēram, ja vīrietis kaut ko nezinās, uz to pievērs acis. Būtībā mana karjera uzņēmumā ir izveidojusies ļoti veiksmīga, un, iespējams, tas ir tieši tāpēc, ka vienmēr centos vairāk un gribēju sevi labāk pierādīt," spriež Raimonda.
Gadu gaitā "Schneider Electric" kolektīvs ir ļoti mainījies, un dažādība ir viens no virzieniem, uz kuru mērķtiecīgi tiek iets. Raimonda ir ievērojusi, ka pēdējos gados sievietes uzņēmumā arvien biežāk kļūst par augsta līmeņa vadītājām. Kolektīvajā apziņā liela nozīme ir savstarpējai sapratnei, cieņai un atvērtai komunikācijai, un viņai ir sajūta, ka uzņēmumam rūp darbinieki, kas arī atspoguļojas dažādos labumos un bonusos.
Šī ir perspektīva, augoša nozare, kurā spējīgiem, talantīgiem cilvēkiem neatkarīgi no dzimuma ir labas iespējas atrast interesantu, pieklājīgi atalgotu darbu.
Raimonda Kursīte, vidējā sprieguma produktu kategorijas vadītāja
"Es jūtos stipra!"
Dažādība, taisnīgums un iekļaušana (angļu val. – Diversity, Equity and Inclusion (DEI)) šobrīd ir korporatīvās vides "karstais kartupelis". Ilgtspēja ir "Schneider Electric" pamatā, un viss, ko uzņēmums dara, balstās uz to. Tomēr tas neatspoguļojas tikai ražošanas procesos, produktu iepakojumā, piegādes ķēdes efektivitātes plānošanā vai ietekmē uz vidi. Ilgtspēja ir ļoti svarīga arī cilvēkresursu kontekstā, kur tās pīlāri ir jau iepriekš minētā dažādība, taisnīgums un iekļaušana (DEI).
Anneli Nelsone, cilvēkresursu biznesa partnere Baltijā
"Dažādība, taisnīgums un iekļaušana kā daļa no cilvēkresursu praksēm ir ļoti svarīga, lai piesaistītu un noturētu labākos talantus. Es novērtēju, ka 'Schneider Electric" kā nozares līderis ir uz pareizā ceļa, pildot solījumu būt citiem par paraugu, stratēģiski pievēršoties ilgtspējai no cilvēkresursu skatpunkta. "Schneider" mēs tiecamies būt visiekļaujošākais un visgādīgākais uzņēmums pasaulē, nodrošinot taisnīgas iespējas visiem un visur un pārliecinoties, ka visi darbinieki jūtas unikāli, novērtēti un iedrošināti sevi parādīt no labākās puses. Tas ļauj mums labāk sagatavoties nākotnei, jo dažādība ir inovāciju virzītājspēks," saka Anneli Nelsone, cilvēkresursu biznesa partnere Baltijā, kura strādā "Schneider Electric" gandrīz divus gadus.
Nelsone saka – brīnumi notiek, kad kultūra satiek biznesa mērķus. Runājot par dažādību, taisnīgumu un iekļaušanu ilgtspējā, "Schneider" vērtības ir uzņēmuma "Ziemeļzvaigzne". Šīs vērtības visā uzņēmumā ir vienādas, iestrādātas stratēģijā, ikdienas praksēs un pienākumos, kas saistīti ar mērķu sasniegšanu.

Viens no piemēriem, kā "Schneider Electric" to realizē, – tiek veiktas ikgadējas darbinieku aptaujas, lai ne tikai Baltijas līmenī, bet arī globāli analizētu iekšējos procesus, uzņēmuma kultūru un klimatu. Aptaujās iegūtie rezultāti ļauj izdarīt secinājumus par iespējamiem uzlabojumiem un ieviest tos ikdienas praksē.
Es pati kā sieviete šajā uzņēmumā jūtos stipra un iedrošināta. "Schneider Electric" vairāk nekā trešdaļa darbinieku ir sievietes, un mēs esam ļoti lepni, ka viņas strādā ne tikai "tradicionālajās sieviešu lomās", piemēram, personāla vadībā un klientu apkalpošanā, bet arī pilda citas funkcijas uzņēmumā.
Anneli Nelsone, cilvēkresursu biznesa partnere Baltijā
Projekts sadarbībā ar:
TEKSTS
Līga Švāne
DIZAINS
Māris Rītiņš
REDAKTORe
Kristīne Melne
FOTO
Viesturs Radovics, "Delfi"
PROJEKTA VADĪBA
Līva Marta Poča
Copyright © 2024 AS DELFI. All rights reserved.