Vivacolor interjers telpas
Foto: Publicitātes foto
Atvaļinājumu laiks nav tikai ceļojumu laiks – tas ir arī periods gadā, kad daudzi no mums atjauno vai uzlabo vidi savā mājoklī. Krāsu maiņa var būtiski ietekmēt mūsu garastāvokli un vispārējo psihoemocionālo stāvokli, samazināt vai palielināt mūsu enerģiju un produktivitāti. Pētījumi un ekspertu viedokļi liecina, ka krāsas spēj ietekmēt mūsu emocijas, enerģijas līmeni un pat fizisko veselību. Kā krāsu maiņa var uzlabot dzīves kvalitāti? Par to vairāk turpinājumā!

Krāsu psiholoģija – ko tā saka


Krāsu psiholoģijas joma pastāv jau sen. Tā pēta, kā dažādas krāsas ietekmē cilvēku uzvedību un emocionālo stāvokli. Piemēram, daudzi no mums ir dzirdējuši, ka siltās krāsas – sarkanā, oranžā un dzeltenā – tiek saistītas ar enerģiju, entuziasmu un pozitīvismu. Šīs krāsas var stimulēt radošumu un radīt siltuma sajūtu telpā un dažādos citos veidos ietekmēt tās iemītnieku pašsajūtu.1

Par vienu no pazīstamākajiem krāsu teorijas pārstāvjiem uzskata ASV rakstnieku Faberu Birrenu (Faber Birren), kurš katrai krāsai piedēvēja savu spēju ietekmēt cilvēku. Savukārt psiholoģe Andžela Vraita (Angela Wright) izstrādāja sistēmu, saskaņā ar kuru katrs cilvēks, atrodoties noteiktu krāsu klātbūtnē, var just atšķirīgu ietekmi, un liela nozīme ir arī krāsu kombinācijai telpā. Saskaņā ar Vraitas teoriju, krāsu kombinācija telpā var ietekmēt gan psihoemocionālo pašsajūtu, gan produktivitāti un citus svarīgus faktorus mūsu dzīvē. Viņa uzsver, ka krāsu izvēle ir jāpielāgo ne tikai vispārējām psiholoģiskām nostādnēm, bet arī individuālām vēlmēm un vajadzībām​.2

Svarīgs kritērijs krāsu izvēlē – personīgās preferences


Kaut arī vispārējās krāsu psiholoģijas pamatnostādnes ir noderīgas, ļoti svarīgi ir ņemt vērā arī personīgās preferences un asociācijas. Piemēram, ja cilvēkam ir pozitīvas atmiņas, kas saistītas ar noteiktu krāsu, šī krāsa var radīt īpašu emocionālu reakciju, neskatoties uz to, ka tas nesaskan ar krāsu teoriju. Tieši tāpat tas darbojas arī otrā virzienā – krāsas, kas saistītas ar negatīvām atmiņām, var radīt diskomfortu. Tāpēc, lai atrastu īsto un vienīgo toni savai guļamistabai, vannasistabai vai virtuvei, papildus profesionāļu konsultācijām der ieklausīties arī savā iekšējā balsī.

Universālais ceļvedis krāsu izvēlē


Pastāv universālais ceļvedis, kam piekrīt daudzi krāsu teorijas eksperti un kas nosaka, ka:

  • guļamistabai var izvēlēties vēsās krāsas, piemēram, gaiši zilu vai zaļu, lai radītu mierīgu un relaksējošu atmosfēru;
  • darba telpām var izvēlēties siltas un stimulējošas krāsas, piemēram, dzeltenu vai oranžu, lai veicinātu radošumu un produktivitāti;
  • dzīvojamām istabām var izvēlēties neitrālas un siltas krāsas, piemēram, smilškrāsas vai gaiši pelēku, lai radītu mājīgu un viesmīlīgu sajūtu.


Daudzi uzskata, ka visām telpām noderīgākā un komplimentējošākā ir balta krāsa, jo tā ļauj izcelties telpas interjeram un tās iemītnieku raksturam. Arī šāds viedoklis ir vērā ņemams un atbalstāms, ja vien tas ļauj telpas iemītniekiem justies labi. Jāņem vērā, ka izvēlē svarīgs ir ne tikai krāsas tonis, bet arī krāsas īpašības – cik tā ir piemērota attiecīgajai telpai​.

Praktiski padomi krāsu izvēlē


Ja esi pārliecināts, ka kādai no telpām tavā mājoklī nepieciešams piešķirt jaunu krāsu, izvērtē ne tikai krāsas toni, bet arī citas īpašības, kas tai piemīt. Piemēram, kabineta vai halles sienām būs nepieciešama izturība pret skrāpējumiem, bet vannasistabā vai virtuvē – mitruma izturība. Plaša toņu izvēle pieejama gan vieniem, gan otriem gadījumiem. Piemēram, "Vivacolor Acrylate Premium" ir krāsa, kurai piemīt mitrumizturīgas īpašības un pret pelējuma piedeva. Šo matēto krāsu ir viegli uzklāt gan ar otu, gan rulli vai pūšamo aparātu, un to var izmantot gan sienām, gan griestiem ne tikai virtuvē un vannasistabā, bet arī noliktavas telpā vai pagrabā.

Vai amatieris var paveikt kvalitatīvu darbu?


Vai amatierim var izdoties labs rezultāts telpas pārkrāsošanā? Par to vaicājām "Vivacolor" pārstāvim Arnim Pastaram: "Pieredze rāda, ka tas var izdoties, ja vien amatieris rūpīgi seko instrukcijai un izvēlas telpai piemērotu krāsu. Viesistabai būs nepieciešams viena tipa produkts, bet vannasistabai – cits, piemēram, "Vivacolor Acrylate Premium", kas sargās no mitruma un kuram ir pret pelējuma piedeva. Pareizās krāsas produkta izvēle ietekmē rezultātu tikpat būtiski, kā instruktāžas ievērošana." Vaicāts, kā veicināt krāsas noturību un labu rezultātu eksperts turpina: "Galvenais ir sekot instrukcijai un pēc tam dot telpai saudzējošo režīmu – neberzt, nemazgāt ar abrazīviem līdzekļiem, bet ļaut nostiprināties vismaz mēnesi. Tad rezultāts būs ilgs un skaists."

Labāk vienreiz redzēt, nekā simtreiz dzirdēt


Vai teorija tiešām realizējas dzīvē tieši tā, kā norādīts instrukcijā? Par to vislabāk pārliecināties savām acīm. Lai to izdarītu, vaicājām Instagram profila our_diy_renovations saimniekiem Aivai un Ingum, kuri veic izmaiņas vannasistabā.

"Mūsu radošās idejas varbūt mēdz būt trakas, bet instrukcijai gan sekojam un tas vienmēr atmaksājas. Tieši tāpēc savos ierakstos dalāmies ar procesu soli pa solim – lai katrs varētu tos izmantot savām vajadzībām," stāsta Aiva.

"Šobrīd vannasistabas pārmaiņu darbos izmantojam krāsu, kas labi sadzīvo ar mitrumu un satur pret pelējuma piedevas, lai nodrošinātu pēc iespējas ilgāku un labāku rezultātu," piebilst profila "our_diy_renovations" saimniece.

Vaicāta par krāsu toņa izvēli Aiva turpina: "Lai arī parasti mums patīk piešķirt toni it visam, šoreiz intuitīvi izvēlamies balto krāsu. Pat griestiem! Tas, mūsuprāt, ļaus telpai izskatīties plašākai un izcels tās interjeru un atmosfēru, lai vannasistabas rituāli būtu patīkami un spēcinoši."

Kā Aivai un Ingum veicās ar pārmaiņu veikšanu vannasistabā, iespējams aplūkot zemāk.

Padari savas telpas par palīgu labsajūtas veidošanā


Kā noskaidrojām, krāsu maiņa mājoklī ir efektīvs veids, kā uzlabot psihoemocionālo stāvokli, un ar rūpīgi pārdomātu krāsu izvēli var radīt harmonisku un iedvesmojošu dzīves telpu, kas pozitīvi ietekmē vispārējo labsajūtu. Turklāt – ja izvēlēsies telpai piemērotu krāsu, kvalitatīvas un ilgspēlējošas pārmaiņas vari veikt arī saviem spēkiem. Ja tomēr nepieciešams profesionāļa padoms, atceries, ka ir pieejams atbalsta tālrunis Krāsu līnija – zvanot pa tālruni 82888 darba laikā, vari sazināties ar krāsu ekspertu, kas dos tev padomu un tas būs pilnīgi bez maksas.

Rakstā izmantotie avoti:


1 https://desis.osu.edu/seniorthesis/index.php/2021/10/04/how-interior-design-impacts-your-mental-health/

2 https://lathifakprofessionalpractice.wordpress.com/wp-content/uploads/2011/12/wright-theory-copy3.pdf

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!