Kad vairāku mēnešu garumā esam pļāvuši mauriņu, apgriezuši dzīvžogu un rūpējušies par košumaugiem piemājas dārzā, laiks uzticamos instrumentus novietot pelnītā atpūtā līdz nākamajam pavasarim. Tas gan nenozīmē, ka zāles pļāvēju atliek vien iestumt garāžā vai trimmeri novietot šķūnītī. Instrumenti jāieziemo pareizi, lai tie uzticami kalpotu sezonu pēc sezonas. Kā to pareizi izdarīt?
Lai gan benzīna, akumulatora un elektriskā dzinēja instrumenti vizuāli šķiet vienādi, tos sagatavojot "ziemas miegam", jāielāgo dažas nianses. Kādi darbi secīgi jāpaveic, stāsta "Stihl" tirdzniecības pārstāvis Jonas Golubovas.
Kā ieziemot akumulatora un elektriskā dzinēja instrumentus?
Akumulatora dzinēja instrumentu ieziemošana ir vienkāršāka, nekā varētu šķist. Vispirms pārbauda akumulatora instrumentu – trimmeru, zāģu, zāles pļāvēju, krūmgriežu u. c. – baterijas, jo tām jābūt pilnībā uzlādētām. Tās izņem no instrumentiem un novieto sausā un siltā vietā, uzglabājot telpā, kur ir vismaz +16 grādu pēc Celsija, jo tad tās kalpos ilgāk.
Pēc tam pašu instrumentu kārtīgi notīra – nomazgā ar ūdeni un atbilstošu kopšanas līdzekli, rūpīgi nosusina. Korpusam jābūt sausam, lai tas dīkstāves laikā nebojātos. Tas it īpaši attiecas uz metāla daļām, lai tās nekādā gadījumā nesarūsētu.
Kad tas izdarīts, aplūko instrumentu galveno "darba daļu" – asmeņus. Asmeņus vispirms notīra ar speciālu kopšanas līdzekli, piemēram, "Stihl Superclean". Tad, ja nepieciešams, uzasina – to var izdarīt paša spēkiem ar speciālu asinātāju, vai arī uzticēt apkopi instrumentu servisam. Bet beigās asmeņus ieeļļo, piemēram, ar "Stihl Multispray".
Atrodi īsto kopšanas līdzekli saviem instrumentiem – ielūkojies "Stihl" apkopes komplektu klāstā un piemeklē īsto smērvielu, eļļu un tīrīšanas līdzekli, lai instrumentus ekspluatētu droši un kvalitatīvi!
Savukārt pilnībā elektriskus instrumentus, kas darbojas ar elektrības vada palīdzību, ieziemot būs visvienkāršāk. Piemēram, šādas dzīvžoga šķēres, trimmerus, motorzāģus un zāles pļāvējus atliek tikai nomazgāt, lai tie būtu tīri, kā arī apkopt asmeņus. Asmeņus tīra tāpat kā jebkuriem citiem instrumentiem – ar speciālu tīrīšanas līdzekli nomazgā, tad noslauka un ieeļļo. Ja nepieciešams, uzasina asmeņus, un viss. Galvenais – turēt sausumā!
Kā ieziemot benzīna dzinēja instrumentus?
Benzīna instrumentiem – motorzāģiem, zāles pļāvējiem, trimmeriem, dzīvžoga šķērēm u. c. – vispirms iztukšo bāku, izlejot degvielu tam piemērotā traukā. Karburatoram jābūt sausam. "Bākā var ieliet arī sintētisko degvielu, kuru izmanto kā konservantu. Alternatīva ir 4 taktu dzinējam degvielai pieliet degvielas konservantu. Daudz labāk, nekā atstāt tāpat," uzsver Jonas.
Tāpat pārbauda, kādā stāvoklī ir iekārtas filtri, – ja nepieciešams, tos var nomainīt, noliekot instrumentu ziemas guļā. Filtru nomaiņu var veikt arī pavasarī, pirms jaunās darbu sezonas. "Atkarībā no tā, cik daudz sezonā strādāts, var nomainīt arī motora sveces," iesaka Jonas. Ja motoram ir akumulators, to atvieno. Svarīgi – akumulatoram ir jābūt pilnībā uzlādētam! Pēc tam aukstajos mēnešos akumulatoru novieto garāžā vai citā apsildītā telpā, kur ir vismaz +16 grādu temperatūra.
Pēc tam benzīna dzinēja instrumentus apkopj tāpat kā jau pieminēto akumulatora dzinēja tehniku. Rūpīgi nomazgā un notīra ar piemērotu līdzekli korpusu un griešanas asmeņus, nosusina, lai tie nebūtu mitri. Kad tas paveikts, asmeņus ieeļļo.
Kad apkope veikta, svarīgi instrumentus novietot atbilstošā vietā, kur nebūtu pārāk auksts un mitrs. Telpai vēlams būt siltai un sausai, bet ne obligāti apkurinātai. Benzīna motora instrumentiem nav noteiktu temperatūras prasību. "Galvenais, lai nav mitruma. Nederēs metāla konteineri, kur var veidoties kondensāts," uzsver speciālists.
Svarīgākais par zāles pļāvējiem un to likšanu ziemas miegā
Viens no palīgrīkiem, kas ir teju katram privātmājas īpašniekam, ir zāles pļāvējs. Pirms ziemas tas neatkarīgi no dzinēja veida jāapkopj tāpat kā jebkurš cits instruments. Taču ir dažas nianses, kas jāielāgo, īpaši benzīna dzinēja zāles pļāvējiem.
"Zāles pļāvēju uz sāniem nevajag apgāzt nekādā gadījumā. Ja konstrukcija atļauj, to var droši novietot stāvus, bet motora svecei jābūt vērstai uz augšu. Nekādā gadījumā zāles pļāvēju nedrīkst novietot ar sveci uz leju – ne plauktā, ne pakarot uz āķa vai kāda kronšteina," uzsver Jonas.
Ja to neievēros, eļļa var iztecēt, un nākamajā pavasarī karburators, gaisa filtrs būs sabojāts. Tāpēc zāles pļāvēju ieteicams uzglabāt taisnā pozīcijā, tam stāvot uz visiem četriem riteņiem pie zemes. Vislabākais – benzīna dzinēja zāles pļāvēju rudenī aizvest uz apkopes servisu, lai nomainītu eļļu un zāles pļāvēju ziemas miegam sagatavotu profesionāļi.
Zāles pļāvēja metāla korpusu pamatīgi izmazgā, lai tajā nebūtu zāles atlieku. Jo labāk to izdarīs, jo mazāka iespēja, ka metāls sāks rūsēt vai kā citādi bojāties, tāpēc pēc mazgāšanas ļauj tam nožūt vai noslauka ar sausu drānu. Pavasarī ar prieku tad varēs izstumt zāles pļāvēju zālītē un darboties.
"Stihl" akumulatoru zāles pļāvēju lielākā priekšrocība ir tā, ka tiem ir izturīgs polimēra korpuss, kas nozīmē – nekādas rūsas. Tā kopšana ir nedaudz vienkāršāka, jo atliek vien nomazgāt un izslaucīt. Speciālists arī norāda, ka akumulatora un elektriskos zāles pļāvējus nenāk par sliktu pēc sezonas aizvest uz apkopes servisu, lai pārbaudītu piedziņu, iztīrītu. "Ja cilvēkam ir prasmes un prot uzasināt zāles pļāvēja nažus un maksimāli iztīrīt, bez servisa var iztikt," stāsta Jonas.
Savukārt zāles pļāvējus robotus ieziemo tāpat kā jebkuru akumulatoru tehniku – uzlādē, iztīra, noņem bāzi ar uzlādes bloku un visu ievieto siltā telpā. "Robotu būtu vērts atvest uz servisu pēc sezonas, jo var būt nepieciešami programmatūras atjauninājumi, un ir vairāki darbības mezgli, kurus servisā meistari pārbauda," norāda "Stihl" pārstāvis. Pašrocīgi nevajadzētu atvērt arī robota korpusu, lai iztīrītu no tā putekļus, tāpēc vērts to uzticēt servisa meistariem. Savukārt norobežojošos vadus, kas paliek ārā, vēlams aptīt ar izolācijas materiālu, piestiprināt pie kāda mietiņa, lai vadu gali nav sniegā un nerūsē.
Ja neesi drošs, ka tiksi galā pats ar instrumentu ieziemošanu, vaicā palīdzību "Stihl" servisa speciālistiem! Uzzini vairāk stihl.ginalas.lv, raksti e-pastā serviss@ginalas.lv vai zvani +371 67293333.