Mūsu maksājumu veidi mainās. Visā Latvijā un Baltijas reģionā norisinās klusa revolūcija, kas ļauj mums atbrīvoties no tradicionālo karšu maksājumu ierobežojumiem. Iedomājieties maksājumus, kas ir ātrāki, lētāki un daudz drošāki – tieši no bankas uz banku, bez starpniekiem un slēptām maksām. Šo pārmaiņu virza jauna pieeja, kas strauji gūst popularitāti: tiešie bankas pārskaitījumi.
Uzņēmumiem saskaroties ar pieaugošo vajadzību piedāvāt klientiem caurspīdīgus, efektīvus un uzticamus maksājumu risinājumus, tradicionālās maksājumu metodes vairs nav pietiekami efektīvas. Tagad Baltijas uzņēmumi sāk izmantot šo vienkāršoto pieeju, pozicionējot sevi globālās maksājumu revolūcijas priekšgalā. Bet kā tiešie bankas pārskaitījumi atšķiras no vecajām karšu sistēmām, un kāpēc progresīvi domājošie uzņēmumi Latvijā izvēlas šo jauno maksājumu veidu?
Aurimas Dambrauskas, Noda reģionālais pārdošanas vadītājs, raksturo šīs pārmaiņas būtību: "Latvijas uzņēmumiem tiešie pārskaitījumi nozīmē ātrākus darījumus, zemākas izmaksas un lielāku caurspīdīgumu attiecībās ar klientiem. Tas ir ideāls risinājums digitāli orientētai ekonomikai."
Tradicionālās maksājumu metodes: ierobežojumi un izaicinājumi
Tradicionālās maksājumu metodes, piemēram, kredītkartes, ir saistītas ar daudzām problēmām, īpaši Baltijas uzņēmumiem. Augstas maksājumu komisijas, ilgāki maksājumu apstrādes laiki un bieži maksājumu atmaksas pieprasījumi ir izaicinājumi, ar kuriem uzņēmumiem nākas saskarties. Turklāt atkarība no novecojušas infrastruktūras padara maksājumus lēnākus un mazāk elastīgus, kas kļūst par problēmu arvien digitalizētākā pasaulē.
Piemēram, kredītkaršu maksājumi ietver sarežģītu darbību kompleksu starp karšu izsniedzējbankām (card-issuing banks), apkalpojošajām bankām (acquiring banks) un maksājumu apstrādātājiem (payment processors). Šī struktūra ne tikai palielina izmaksas, bet arī rada kavējumus maksājumu izpildē. Turklāt uzņēmumiem bieži jāuzņemas krāpšanas un maksājumu atmaksas risks, kas var traucēt naudas plūsmu un kaitēt attiecībām ar klientiem.
Baltijas valstīs, kur patērētāji arvien vairāk izvēlas digitālos risinājumus, šie izaicinājumi rada būtiskus šķēršļus. Tā kā arvien vairāk lietotāju pierod pie digitālajiem pakalpojumiem un sagaida tūlītēju un vienkāršu maksājumu pieredzi, tradicionālo maksājumu metožu ierobežojumi kļūst arvien acīmredzamāki.
Kāpēc atvērtais banku sektors ir ideāls risinājums Latvijai un Baltijai
Latvija un Baltijas reģions ir unikāli piemēroti Atvērtās sadarbības platformas jeb Open Banking ieviešanai vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, reģionā ir augsta digitālā pratība, un patērētāji ir pieraduši pie digitālajiem maksājumu risinājumiem. Otrkārt, Eiropā, tostarp Latvijā, tiek piemērota otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2), kas nosaka, lai bankas atver savas standarta lietojumprogrammas saskarnes jeb API licencētiem trešo pušu pakalpojumu sniedzējiem. Šis regulējums ir pavēris ceļu Open Banking pakalpojumiem, un Latvijas patērētāji jau sāk izjust šī risinājuma priekšrocības.
Ar Open Banking palīdzību lietotāji var atļaut trešo pušu pakalpojuma sniedzējiem piekļūt viņu bankas datiem, kas ļauj veikt drošus un tūlītējus maksājumus. Uzņēmumiem tas nozīmē, ka maksājumus var apstrādāt ātrāk un bez starpniekiem, piemēram, karšu tīklos. Šī efektivitāte ne tikai samazina laiku, kas nepieciešams pārdošanas darījuma pabeigšanai, bet arī pazemina ar maksājumu apstrādi saistītās komisijas maksas, padarot to par pievilcīgu izvēli vietējiem uzņēmumiem.
"Open Banking ne tikai nodrošina rentablus risinājumus, bet arī uzlabo drošību, tieši savienojot lietotāju bankas," saka Dambrauskas. "Baltijas reģions ar savu augsto digitālo pratību ir gatavs pilnībā izmantot šīs priekšrocības. Pieaugot uzņēmumu skaitam Latvijā un citviet, kas pieņem Open Banking, mēs sagaidām būtiskus uzlabojumus maksājumu efektivitātē un klientu apmierinātībā."
Galvenās Atvērtās sadarbības platformas jeb Open Banking priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālajām metodēm
1. Izmaksu ietaupījumi: Viens no tūlītējiem ieguvumiem uzņēmumiem ir izmaksu samazinājums. Ar Open Banking palīdzību uzņēmumi izvairās no augstām karšu darījumu komisijas maksām, kas var būtiski samazināt peļņu. Tā kā maksājumi ir tieši un neprasa vairākus starpniekus, tie ir daudz izdevīgāki.
2. Uzlabota drošība: Tradicionālās maksājumu metodes bieži paļaujas uz novecojušiem drošības modeļiem, kuri ir mazāk aizsargāti pret krāpšanu. Open Banking sektors izmanto uzlabotas autentifikācijas metodes, piemēram, biometriskos datus, kas nodrošina, ka maksājumus var veikt tikai autorizēti lietotāji. Turklāt, samazinot maksājumu starpposmu skaitu, tiešajiem maksājumiem ir mazāk ievainojamības punktu.
3. Tiešie maksājumi: Nekavējoša tiešā maksājuma izpilde ir vēl viena Open Banking priekšrocība. Atšķirībā no tradicionālajiem karšu maksājumiem, kuru apstrāde var aizņemt vairākas dienas, Open Banking maksājumi tiek veikti reāllaikā jeb nekavējoties. Uzņēmumiem tas nozīmē uzlabotu naudas plūsmu un tūlītēju piekļuvi līdzekļiem.
4. Uzlabota klientu pieredze: Open Banking metode vienkāršo maksājumu procesu, samazinot klienta veikto maksājumu izpildes laiku. Tā vietā, lai ievadītu karšu datus vai veiktu sarežģītus starpsoļus, klienti var veikt maksājumus ar minimālu piepūli, uzlabojot kopējo klienta pieredzi.
Pāreja uz Open Banking Baltijas reģionā
Open Banking pieprasījums Baltijas reģionā pieaug. Latvijā, Lietuvā un Igaunijā regulatori un bankas ir ieviesuši PSD2 direktīvu, kas atvieglo piekļuvi trešo pušu pakalpojumu sniedzējiem un padara Open Banking risinājumu ieviešanu uzņēmumos vienkāršāku. Vietējās fintech kompānijas, piemēram, Noda, vada šo pārmaiņu procesu un Baltijas reģions piedzīvo maksājumu apstrādes transformāciju.
Baltijas patērētāji arvien vairāk meklē efektīvas un drošas maksājumu metodes, kas atbilst viņu digitālajam dzīvesveidam. Open Banking pakalpojumi atbilst šīm prasībām, piedāvājot elastīgu un drošu maksājumu modeli. Palielinoties izpratnei par šīm priekšrocībām, sagaidāms, ka Open Banking izmantošana pieaugs nākamajos gados.
Paplašinoties Open Banking sektoram, tiek prognozēts, ka tas veicinās plašāku finanšu inovāciju attīstību Baltijas reģionā. Uzņēmumi, kas izmanto šo jauno modeli, gūs labumu no zemākām izmaksām, uzlabotas drošības un vienkāršotas klientu pieredzes. Turklāt, šīs nozares izaugsme var pavērt ceļu "Open Finance" jeb atvērto finanšu sistēmu pakalpojumiem, kur dažādu sektoru finanšu dati – piemēram, aizdevumi, apdrošināšana un investīcijas – var tikt integrēti vienotā platformā.
Pašlaik Open Banking ir būtisks solis uz priekšu. Latvijas un Baltijas uzņēmumi, kas izvēlas šo modeli, būs labāk sagatavoti, lai apmierinātu savus digitāli orientētos klientus un saglabātu konkurētspēju mainīgā tirgū.
Open Banking pakalpojumi nav tikai tendence – tā ir maksājumu nākotne. Uzņēmumiem izvērtējot tradicionālo metožu izmaksas un ierobežojumus, kļūst arvien skaidrāks, ka Open Banking modelis piedāvā pārāk daudz priekšrocību, lai tos ignorētu.