Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto

Bērnu tuvredzības (miopijas) pieaugums šobrīd rada nopietnas bažas ne tikai zinātniekiem, kuri to pēta, bet arī oftalmologiem. Jaunākie pētījumi liecina, ka līdz 2050. gadam puse pasaules iedzīvotāju jeb pieci miljardi cilvēku būs tuvredzīgi, un gandrīz viens miljards cilvēku cietīs no augstas pakāpes tuvredzības. Latvijā 2022.gada dati liecina, ka tuvredzība diagnosticēta vairāk nekā 45 tūkstošiem bērnu vecumā no 0 līdz 17 gadiem. Salīdzinot ar 2019. gadu, tuvredzīgo bērnu skaits Latvijā ir pieaudzis gandrīz par 15 tūkstošiem. Kā šo situāciju kontrolēt, skaidro "Fielmann" speciālisti.

Foto: Publicitātes foto

Kas ir miopija jeb tuvredzība?

Miopija ir viena no biežāk sastopamajām acu refrakcijas kļūdām. Tā rodas, kad acs aug pārāk ātri, kļūstot garāka nekā nepieciešams. Šī iemesla dēļ attēls veidojas pirms tīklenes, un tālie objekti šķiet izplūduši. Tas notiek, jo acs optiskajā sistēmā esošo lēcu, radzenes un kristāliskās lēcas refrakcijas spēja nav saskaņota ar acs garumu. Šāda nesabalansēta acs optiskā sistēma rada acs spriedzi, nogurumu un, iespējams, arī galvassāpes.

Jo agrāk bērnam sākas tuvredzība, jo lielāks ir risks attīstīties augstas pakāpes tuvredzībai. Tas saistīts ar acs iekšējo struktūru – tīklenes un asinsvadu plēves – izstiepšanos, kas nākotnē var palielināt dažādu acu slimību risku.

Foto: Publicitātes foto

Tuvredzības cēloņi un progresēšanas faktori

Precīzie tuvredzības cēloņi joprojām nav zināmi. Lai gan zinātnieki diskutē par to, cik lielu lomu spēlē laiks, kas pavadīts pie ekrāniem, un redzes slodze, ir skaidrs, ka augsta redzes slodze – ilgstoša skatīšanās datorā vai telefonā, kā arī lasīšana – veicina miopijas attīstību. Nozīmīgs faktors ir arī iedzimtība: ja viens no vecākiem ir tuvredzīgs, bērna risks saslimt trīskāršojas, bet, ja abi vecāki ir tuvredzīgi, risks pieaug pat sešas reizes.

Foto: Publicitātes foto

Vai miopiju iespējams izārstēt?

Miopija ir neatgriezeniska. Kad acs kļūst tuvredzīga, to vairs nav iespējams izmainīt. Lai gan lāzerkorekcijas bieži tiek uzskatītas par risinājumu, tās tikai novērš nepieciešamību lietot brilles vai kontaktlēcas, taču acs izmēru nemaina un ar to saistīto acu slimību risku nesamazina. Tāpēc, tiklīdz bērnam parādās tuvredzība, ir svarīgi izmantot progresīvus risinājumus, kas palēnina acs augšanu un aptur tuvredzības progresēšanu.

Foto: Publicitātes foto

Efektīvi tuvredzības kontroles veidi

Lai palēninātu tuvredzības progresēšanu, oftalmologi izmanto dažādas metodes:

- Atropīna pilieni – palēnina acs augšanu.

- Īpašas mīkstās vai ortokeratoloģiskās kontaktlēcas – samazina tuvredzības progresēšanu.

- Korekcijas brilles – regulāra to lietošana ir būtiska.

Jaunākie pētījumi apliecina, ka nepietiekama korekcija ar vājākām lēcām var veicināt tuvredzības progresēšanu, tāpēc svarīgi izvēlēties pareizu briļļu stiprumu.

Foto: Publicitātes foto

Progresīvākais risinājums – Stellest® lēcas

"Essilor" zinātniskais centrs Ķīnā piecus gadus veica pētījumus*, kas pierādīja, ka bērniem, kuri vismaz 12 stundas dienā nēsāja Stellest® lēcas, tuvredzības progresēšana samazinājās par 67 %, bet acs garuma pieaugums palēninājās par 60 %, salīdzinot ar bērniem, kuri nēsāja standarta lēcas.

Stellest® lēcas izmanto unikālo H.A.L.T. (Highly Aspherical Lenslet Target) tehnoloģiju, kas ar īpašiem mikrolēcu gredzeniem rada signālu, kas kavē tuvredzības progresēšanu.

Lēcas ir izgatavotas no izturīga Airwear materiāla, kas tiek izmantots NASA astronautu ķiverēm. Tās ir vieglas, triecienizturīgas un nodrošina augstu drošības līmeni. Papildu aizsardzībai lēcas pārklātas ar Crizal Kids UV pārklājumu, kas samazina atspīdumu un aizsargā pret UV starojumu.

*Bao J., Huang Y., Li X., Yang A., Zhou F., Wu J., Wang C., Li Y., Lim E.W., Spiegel D.P., Drobe B., Chen H., 2022. Spectacle Lenses With Aspherical Lenslets for Myopia Control vs Single-Vision Spectacle Lenses: A Randomized Clinical Trial. JAMA Ophthalmol. 140(5), 472–478

Foto: Publicitātes foto

"Fielmann" ieteikumi

Lai palēninātu tuvredzības progresēšanu, ir svarīgi:

- Regulāri apmeklēt acu ārstu.

- Ievērot ārstēšanas plānu un nēsāt korekcijas brilles vai kontaktlēcas atbilstoši norādēm.

- Ierobežot laiku pie ekrāniem un uzturēties brīvā dabā vismaz 2 stundas dienā.

"Fielmann" piedāvā ne tikai modernus redzes korekcijas risinājumus, bet arī rūpējas par jūsu bērna redzes veselību ilgtermiņā. Apmeklējiet "Fielmann" optikas, lai izvēlētos piemērotākos risinājumus savam bērnam!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!