Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto

Paātrinoties dzīves tempam un mainoties tehnoloģijām, mēs reti aizdomājamies par mainīgās apkārtējās gaismas ietekmi ne tikai uz mūsu redzi, bet arī uz vispārējo pašsajūtu. Aizvien vairāk laika tiek pavadīts pie digitālajiem ekrāniem mākslīgā apgaismojuma telpās, savukārt dabiskajā gaismā ārā tās intensitāte un īpašības, atkarībā no laika apstākļiem, var būt ļoti atšķirīgas. Pētījumi liecina, ka 9 no 10 cilvēkiem sūdzas par acu jutīgumu pret gaismu, kas rada redzes diskomfortu vai pat galvassāpes.

Foto: Publicitātes foto

Kas nogurdina acis?

Pētot šo fenomenu, zinātnieki ir izdalījuši piecas izplatītākās situācijas, kas īpaši nogurdina acis un ietekmē vispārējo pašsajūtu.

1. Intensīva saules gaisma

Gandrīz vienmēr, kad spīd saule, mēs instinktīvi pieveram vai stipri samiedzam acis intensīvas gaismas dēļ. Lai gan tīklene mēģina pielāgoties spilgtas gaismas uzliesmojumiem, pastāvīga apžilšana var pārslogot to, izraisot pat hronisku acu nogurumu.

2. Nakts braukšana ar automašīnu

Pretimbraucošo automašīnu lukturi bieži izraisa redzes diskomfortu, jo šie mākslīgās gaismas avoti ir koncentrēti un intensīvi. Jo tuvāks šis gaismas punkts, jo izteiktāka ir acīm radītā slodze. Pēkšņās apkārtējās gaismas izmaiņas kļūst par nozīmīgu acu jutīguma cēloni.

3. Aukstās spektra gaismas apgaismojums telpās

Jo spilgtāks ir telpu mākslīgais apgaismojums, jo lielāku diskomfortu tas rada acīm. Šī diskomforta intensitāte atkarīga no gaismas stara lūzuma leņķa un atstarojumiem no virsmām. Attālinoties no gaismas avota, acu spriedze samazinās.

4. Digitālie ekrāni

Acu spriedzi ietekmē ne tikai ekrānu izmantošanas ilgums, bet arī attālums no tiem. Pētījumi liecina, ka 26% cilvēku pēc digitālo ierīču lietošanas saskaras ar acu nogurumu un jutīgumu pret gaismu. Ja pirms katras digitālā ekrāna izmantošanas Jūs samazināt tā spilgtumu, tas arī norāda uz acu jutīgumu.

5. Apkārtējās gaismas izmaiņas

Ja spožā, saulainā dienā ieejat tumšā telpā un uz brīdi neko neredzat vai otrādi – iznākot no telpas uzreiz redzat tikai balto fonu –, tas var liecināt par paaugstinātu acu jutību. Jo ilgāk tīklene pielāgojas pēkšņām gaismas intensitātes izmaiņām, jo izteiktāks ir redzes diskomforts.

Foto: Publicitātes foto

Neignorējiet simptomus

Pētījumi liecina, ka gaismas nepanesamības jeb fotofobijas simptomi var būt saistīti gan ar fizioloģiskiem novecošanas procesiem, gan veselības problēmām. Tie ietver hronisku acu sausumu, acu iekaisumus, pigmenta trūkumu, kas ietekmē spēju bloķēt gaismu, lēcas apduļķošanos vai tīklenes bojājumus. Fotofobiju var veicināt arī centrālās nervu sistēmas traucējumi, piemēram, meningīts, noteiktu medikamentu lietošana, miega ritma traucējumi vai pat pārmērīga kofeīna lietošana.

Ja regulāri izjūtat diskomfortu, sāpes, asarošanu, reiboņu vai migrēnu —, nekavējoties plānojiet vizīti pie oftalmologa. Ja gaidīšanas rindas ir garas, primāro acu pārbaudi iespējams veikt "Fielmann" optikās. Tajās pieejama unikāla bezmaksas pakalpojuma iespēja ar LUMIZ 100 ierīci, kas identificē apstākļus, kad jūsu acis piedzīvo vislielāko spriedzi, kā arī piedāvā risinājumus.

Foto: Publicitātes foto

Aizsardzība no jutības pret gaismu

Fotofobijas pārvaldīšana atkarīga no stāvokļa smaguma. To var mazināt ar zālēm, acu pilieniem, siltām kompresēm, kvalitatīvu atpūtu, relaksācijas metodēm, kā arī regulējot laiku pie digitālajiem ekrāniem vai uzlabojot apgaismojumu telpās.

Tomēr ne vienmēr ir iespējams pilnībā izvairīties no jutības veicinošiem apstākļiem. Šeit risinājumu piedāvā "Transitions" GEN S lēcas, kas pielāgojas apkārtējās vides gaismas intensitātei. Tās nodrošina aizsardzību pret UV un zilās gaismas ietekmi, automātiski pielāgojoties apstākļiem, piemēram, vadot auto. Šīs lēcas ieguva prestižo SILMO d'Or zelta medaļu 2024. gadā Parīzē.

Foto: Publicitātes foto

Ikdienas sabiedrotais

Pat ja nēsājat brilles bez dioptrijām, šīs lēcas var kalpot kā stilīgs un praktisks aksesuārs. Tās ne tikai samazina acu slodzi un aizsargā no saules, bet arī papildina jūsu tēlu. Turklāt tās ir piemērotas bērniem, kuri īpaši pakļauti digitālo ierīču un spilgtas saules gaismas negatīvajai ietekmei — līdz 80% acu bojājumu notiek līdz 18 gadu vecumam.

Lai nodrošinātu labu redzi, regulāras acu pārbaudes ir būtiskas. "Fielmann" optikās speciālisti ne tikai novērtēs acu stāvokli, bet arī sniegs personalizētus ieteikumus jūsu acu veselībai un dzīvesstilam. Atcerieties, ka, līdzīgi kā apaviem, arī brillēm jābūt vairākām, lai tās atbilstu dažādiem dzīves apstākļiem!

Foto: Publicitātes foto

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!