Darbs ir viena no būtiskākajām dzīves daļām gandrīz katram cilvēkam. Tas ir ne tikai veids, kā pelnīt iztiku, bet arī attiecību veidošanas un prasmju attīstīšanas iespēja, kam atvēlam lielu daļu sava laika. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi, lai darbs būtu ne vien finansiāli stabils, bet arī radītu psiholoģisku un emocionālu drošību. Ja darba vide nav pietiekami laba un tiek izjaukts līdzsvars starp darbu un privāto dzīvi, tas var ietekmēt gan mūsu labsajūtu, gan dzīves kvalitāti kopumā.
Tēmas, kas skar darba vidi, tiesības, līdzsvaru starp darba un privāto dzīvi, kā arī ar darba vidi saistītos izaicinājumus, apspriedām aktivitātē "Parunāsim" , kas norisinājās Rīgā, tirdzniecības centrā "Galerija Centrs". To organizēja Eiropas Komisijas Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts (DG EMPL). Pasākuma mērķis bija veicināt diskusijas, kurās ikviens varētu izteikt savu viedokli par sociālajām tiesībām un darba tirgus izaicinājumiem Eiropā.
Ko uzzinājām aktivitātē "Parunāsim"?
Divu dienu laikā aktivitāti "Parunāsim" apmeklēja vairāk nekā 380 cilvēku. Dalībnieki varēja dalīties savā pieredzē un uzdot jautājumus par darba un privātās dzīves līdzsvaru, vienlīdzību darba tirgū, kā arī diskutēt, kādas prasmes būs nepieciešamas nākotnē, lai veiksmīgi iekļautos darba tirgū. Pasākumu vadīja moderatori Jānis Rozītis un Māris Krastiņš, aicinot interesentus dalīties ar saviem uzskatiem, kā arī uzdot jautājumus, kas saistīti ar šo tik aktuālo tēmu.
Aktivitātes dalībnieki izteica savas bažas un stāstīja par realitāti, ar kādu saskaras ikdienā. Viena no biežāk minētajām problēmām bija darba un privātās dzīves līdzsvara trūkums. Kāda jauna sieviete, kas pirms laika strādājusi veikalā, stāstīja par "haosu" savā dzīvē – piedzīvotas garas darba stundas, nepietiekama atpūta un darba izraisītas garīgās veselības problēmas. Viņa atzīmēja, ka piedzīvotā darba kultūra būtiski ietekmē cilvēka labbūtību, un norādīja, ka nepieciešama plašāka informācija un izglītošana par šo jautājumu gan darbiniekiem, gan darba devējiem.
Vēl vienu no stāstiem atklāja kāds jauns vīrietis, kurš pašlaik strādā pasākumu industrijā un sapņo par karjeru, uzņemot ceļojumu fotogrāfijas. Viņš atklāja, ka baidās spert pirmos soļus jaunās profesijas virzienā, jo nezina, kur īsti sākt un kādas iespējas viņam ir. Vīrietis arī pauda bažas par iespējamu ienākumu samazināšanos, kas varētu rasties, mainot darbu.
Aktivitātes laikā interesentiem bija iespēja ne vien uzdot jautājumus, bet arī piedalīties viktorīnā un pārbaudīt savas zināšanas par darba tirgu un sociālajām tiesībām ES. Tāpat apmeklētāji varēja arī izteikt savu viedokli, izmantojot interaktīvās sienas iespējas un par trim svarīgiem jautājumiem, kas saistīti ar viņu pieredzi darba tirgū.
Pasākuma dalībnieki tika aicināti atbildēt uz šādiem jautājumiem: kā Tu novērtētu līdztiesību savā darba vietā? Kā Tu novērtētu savu darba un privātās dzīves līdzsvaru? Vai, Tavuprāt, Tev būtu nepieciešamas jaunas prasmes, lai iegūtu savu sapņu darbu?
Apmeklētāji aktīvi piedalījās un izteica savu viedokli. Vairākums novērtēja līdztiesību savā darbavietā kā labu. Tas, savukārt, kopumā varētu liecināt par pozitīvu attieksmi pret dzimumu vienlīdzību darba vidē. Runājot par nepieciešamajām prasmēm nākotnē, lielākā daļa aptaujāto norādīja, ka noteikti būs jāapgūst jaunas prasmes, lai iegūtu savu sapņu darbu, tā rādot savu izpratni par strauji mainīgo darba tirgu un nepieciešamību tam pielāgoties.
Uz jautājumu par darba un privātās dzīves līdzsvaru tika saņemtas visdažādākās atbildes. Lai gan daudzi apmeklētāji atzina, ka līdzsvars nav pietiekams, bija arī tādi, kas to raksturoja kā lielisku.
Sociālās tiesības līdzsvara panākšanai
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre norāda: "Sasniegt līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi ne vienmēr ir viegli. Svarīgi veidot izpratni, pilnveidot zināšanas un sniegt informāciju, kā arī runāt par šiem jautājumiem. Eiropas Komisija rūpējas par priekšlikumiem un iniciatīvām, kas rada vienlīdzīgas iespējas visiem eiropiešiem. Katram no mums ir būtiski zināt, kādas ir mūsu tiesības, strādājot algotu darbu, kādas iespējas un atbalstu varam saņemt savas karjeras tālākai attīstībai, kādas prasmes vai zināšanas varam pilnveidot un tā piemēroties darba tirgus vajadzībām."
Arī tiešsaistes satura veidotāja Sibilla Šlēgelmilha piedalījās šajā pasākumā un atzina, ka iestājas par darba un privātās dzīves līdzsvaru kā ļoti būtisku dzīves elementu. Sibilla dalījās savā pieredzē, pastāstot, ka ilgstoši cīnījusies ar izdegšanu un kopš tā laika pievērš īpašu uzmanību darba un privātās dzīves līdzsvaram. "Manuprāt, komunikācija ir ļoti svarīga, it īpaši mums, latviešiem, jo mums bieži vien patīk kaut ko paturēt pie sevis. Un tajā brīdi, kad jautājumus par sociālajām tiesībām izsaka skaļi, ir laiks tos apdomāt un saprast to nozīmi savā dzīvē. Kurā brīdī pateikt "stop", kādas ir manas tiesības, vai tiešām visu laiku jāstrādā virsstundas un tā tālāk," pauž Sibilla.
Apmeklētāji dalījās arī pieredzē dzimumu līdztiesības ievērošanā darba vietās, norādot, ka sievietes bieži saņem mazāku atalgojumu nekā vīrieši, neskatoties uz vienādiem darba pienākumiem un līdzvērtīgu paveiktā darba apjomu. Daži arī uzsvēra, ka būtiski ir izglītot darba devējus par nepieciešamību ievērot darba un atpūtas laika robežas, lai darbinieki nejustu spiedienu strādāt bez apstājas.
Aktivitāte "Parunāsim" rāda, ka sabiedrība ir gatava aktīvi diskutēt par darba tiesību ievērošanu un nepieciešamību radīt līdzsvarotāku un taisnīgāku darba vidi gan Latvijā, gan visā ES. Kā norādīja daudzi apmeklētāji, ir svarīgi turpināt informēt sabiedrību un darba devējus, lai šie jautājumi kļūtu par daļu no ikdienas.