Atelpas brīdis: būtiska palīdzība ģimenēm ar aprūpējamu ģimenes locekli
Foto: Publicitātes foto

Ģimenēm, kurās ir kāds aprūpējams loceklis, ikdiena bieži vien ir emocionāli un fiziski prasīga. Atelpas brīža iespējas, ko piedāvā sociālās aprūpes rezidences, sniedz iespēju ģimenēm atjaunot savus spēkus un uzlabot dzīves kvalitāti. Periodiski izmantojot šādu atelpu, aprūpētāji iegūst tik ļoti nepieciešamo laiku sev – atpūtai, veselības uzlabošanai vai citu ģimenes un darba pienākumu kārtošanai. Šī iespēja ļauj novērst izdegšanu, kas ilgstošā aprūpes procesā ir bieži sastopama problēma.

Atelpas brīdis ir sociālās aprūpes rezidenču sniegts pakalpojums, kas paredz īslaicīgu aprūpi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, vecāka gadagājuma cilvēkiem vai personām ar veselības problēmām, lai atvieglotu viņu ikdienas aprūpētāju slodzi. Tas dod iespēju ģimenes locekļiem vai aprūpētājiem atgūt spēkus, risināt personīgās lietas vai vienkārši veltīt laiku sev, zinot, ka viņu tuvinieki ir drošās un profesionālās rokās. Šis pakalpojums ir svarīgs, jo nodrošina nepieciešamo atbalstu ģimenēm, kas rūpējas par saviem tuviniekiem, zinot, ka mīļotais cilvēks saņem profesionālu un drošu aprūpi, un palīdz novērst aprūpētāju emocionālo izdegšanu. Aprūpētāju emocionālā un fiziskā izsīkšana ir reāla problēma, jo ilgstoša rūpēšanās prasa ne tikai laiku, bet arī ievērojamu psiholoģisko un fizisko piepūli.

"Novērojams, ka ar katru gadu ģimeņu skaits, kas izvēlas periodiski sniegt sev atelpas brīdis ģimenes locekļa aprūpē, pieaug. Ilgstošs aprūpēšanas darbs ir ļoti smags un izsmeļošs gan fiziskā, gan psiholoģiskā plaknē, pat ja runa ir par vismīļotāko cilvēku pasaulē, un nereti noved pie izdegšanas un attiecību sabojāšanas – negribot sākot vainot vai pārmest par nogurumu vai ierobežotajām iespējām atvēlēt laiku sev un saviem sapņiem. Tādā ziņā īslaicīgā uzturēšanās, ko piedāvā aprūpes rezidences, uz noteiktu laiku – dienu, divām, nedēļu – uzņemoties pilnu aprūpi, ir iespēja sniegt ģimenei ļoti pelnīto atelpu," uzsver Žanete Ilziņa, Adoro grupas aprūpes rezidenču operacionālā direktore.

Jauna pieredze un aktivitātes

Arī pašai aprūpējamajai personai atelpas laiks sniedz iespēju piedzīvot jaunu vidi, socializēties un iegūt jaunu pieredzi. Lai arī mūsu sabiedrībā kopumā vēl joprojām valda daudz aizspriedumu par sociālās aprūpes rezidencēm, daudzas no tām piedāvā dažādas aktivitātes un programmas, kas var būt stimulējošas un patīkamas – sākot no psihologa pakalpojumiem, beidzot ar koncertuzvedumiem vai vienkārši, uzturoties tam īpaši pielāgotās telpās, vienkāršotu iespēju nokļūt svaigā gaisā, dārzā. Tas ir īpaši vērtīgi cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās vai pašaprūpes spējām, kuri bieži ikdienā ir izolēti no plašākas sabiedrības. Šādi īslaicīgi uzturēšanās periodi rezidencē var būt labs veids, kā uzlabot viņu emocionālo stāvokli un dzīves kvalitāti. Šīs iestādes bieži piedāvā individuāli pielāgotus pakalpojumus, speciālistu uzraudzību un aktivitātes, kas veicina cilvēka fizisko un emocionālo labsajūtu. Tā ir lieliska iespēja aprūpējamajam piedzīvot ko jaunu un sociāli mijiedarboties ar citiem, vienlaikus saņemot augstas kvalitātes aprūpi. Ģimenēm tas dod drošības sajūtu, zinot, ka viņu tuvinieks ir labās rokās.

Rūpes par sevi uzlabo attiecības

Iespēja izmantot atelpas laiku palīdz novērst vainas sajūtu, ko aprūpētāji bieži izjūt, domājot par savām vajadzībām. Atelpas brīdis ļauj ģimenes locekļiem apzināties, ka rūpes par sevi ir tikpat svarīgas kā rūpes par citiem. Tas arī palīdz veidot uzticību starp ģimeni un profesionālo aprūpes iestādi, jo ģimenes locekļi var redzēt, ka viņu tuvinieki tiek aprūpēti profesionāli un ar cieņu – tādā veidā, iespējams, to izmantojot kā pārejas posmu līdz tuvinieka pilnīgai pārejai uz dzīvi rezidencē. Turklāt atelpas laika izmantošana stiprina ģimenes attiecības. Kad aprūpētāji ir atpūtušies un emocionāli stabilāki, viņi spēj būt pacietīgāki un uzmanīgāki pret savu tuvinieku vajadzībām. Tas uzlabo savstarpējo sapratni un komunikāciju. Neatkarīgi no tā, vai aprūpe ir īstermiņa vai ilgstoša, regulāra atelpas iespēju izmantošana palīdz uzturēt līdzsvaru starp ģimenes locekļu individuālajām vajadzībām un aprūpes sniegšanu.

Sabiedrības izpratnes veidošana

Visbeidzot, atelpas laiks ir arī nozīmīgs solis sabiedrības izpratnes veidošanā par aprūpes procesu. Tas palīdz mazināt stigmu un veicina cieņu pret ģimenēm, kuras uzņemas šo izaicinošo uzdevumu. Izmantojot sociālo aprūpes rezidenču pakalpojumus, ģimenes ne tikai gūst praktisku atbalstu, bet arī saņem emocionālu mierinājumu, kas ir būtisks, lai saglabātu pozitīvu skatu uz dzīvi. Šī iespēja ir veicina ilgtspējīgu ģimeņu funkcionēšanu, vienlaikus mazinot spiedienu uz sabiedrības veselības un sociālās aprūpes sistēmu. Ģimenes, kurām ir piekļuve atelpas brīdim, spēj labāk pārvaldīt savu situāciju un retāk meklēt neatliekamo palīdzību vai ilgstošu aprūpi institūcijās. Tas ir būtisks solis uz priekšu, lai veidotu empātisku un atbalstošu sabiedrību, kur katram ir pieejams nepieciešamais atbalsts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!