Ekstremālie laikapstākļi apdraud arī uzņēmējus
Foto: Publicitātes foto

Aizvadītā gada laikā Latvijā ir ievērojami pieaudzis spēcīgu pērkona negaisu, krusas un stipru lietusgāžu izraisītu plūdu biežums, kas radījis zaudējumus ne tikai privātpersonām, bet arī uzņēmumiem. Pieaugošās klimata pārmaiņas nevaram ietekmēt, tomēr varam pasargāt savu uzņēmumu no neparedzētiem finansiāliem zaudējumiem, kas radušies, piemēram, dīkstāves laikā.

Veiksmīga uzņēmuma izveide ir ilgstošs un resursu ietilpīgs process, kas prasa ieguldījumus gan finanšu, gan laika, kā arī ieguldītās enerģijas ziņā. Taču ikviens uzņēmums var tikt apdraudēts, ja dabas postījumi pārvēršas reālos zaudējumos, bojājot gan nekustamos īpašumus un transportlīdzekļus, gan pārtraucot uzņēmuma ikdienas darbību. Lai aizsargātu gadu gaitā veidoto biznesu, ir nepieciešama gan preventīva sagatavošanās, gan apdrošināšana.

Pērkona negaiss un vētra var uzņēmumu novest līdz dīkstāvei

Apkures ierīces, serveri, ražošanas līnijas un cita tehnika ir būtiski uzņēmuma ikdienas darbībai. Elektrības svārstības vai pārtraukumi, kas rodas spēcīgu vēju ietekmē, var bojāt tehniku vai pat izraisīt tās pilnīgu bojāeju. Piemēram, elektrības pārtraukumu dēļ tiek bojāta ražošanas iekārta, ko nevar salabot un uzreiz aizvietot ar citu, bet labošana vai jaunas tehnikas piegāde jāgaida pat vairākas nedēļas vai mēnešus. Rezultātā tiek ietekmēta ražošanas uzņēmuma darbība vai sliktākajā gadījumā iestājas dīkstāve (Komercdarbības pārtraukuma apdrošināšana un If Apdrošināšanas zaudējumu atlīdzības principi paredz ātru un korektu zaudējumu atlīdzināšanu tādā apmērā, lai pēc negadījuma seku novēršanas klienta uzņēmuma finansiālā situācija būtu kā pirms negadījuma). If Apdrošināšanas Komercīpašuma apdrošināšanas risku vadītājs Dainis Stikuts uzsver: "Zibens spēriena ietekmē var tikt izraisīts arī postošs ugunsgrēks, kas uzņēmuma darbību var apturēt uz nenoteiktu laiku. Tāpēc ēku īpašniekus aicinu rūpīgi pārliecināties, vai visas klientu pārvaldībā esošās ēkas un iekārtas uz ēku jumtiem ir aizsargātas un nodrošinātas ar zibens aizsardzības sistēmu. Diemžēl mūsu pieredzē ir gadījumi, kad klienti ir nodrošinājušies ar dažādām ugunsdrošības signalizācijām, bet nav pievērsuši pietiekamu uzmanību zibens aizsardzības sistēmai, tās esamībai un tehniskajam stāvoklim, kā rezultātā zibens izlāde var notikt neaizsargātā jumta konstrukcijā, un, ja degšana aizsākas uz ēkas jumta, tad neviena ugunsdrošības signalizācija nespēs uztvert dūmus, lai brīdinātu par negadījumu."

Krusa var radīt zaudējumus desmitiem tūkstošu eiro apmērā

Vasarās aizvien biežāk dzirdam laika prognozes, kurās tiek minēts, ka negaisa laikā iespējama arī lielgraudu krusa. Kādu postījumu tā nes, Latvijas iedzīvotāji ir pieredzējuši pēdējo divu vasaru laikā. Krusa var sabojāt gan kustamo, gan nekustamo īpašumu, radot iespiedumus virsbūvēm, sasitot stiklus un bojājot iekārtas. 2023. gada vasarā piedzīvojām vienu no pēdējo laiku postošākajiem negaisiem Latvijā, kad lielgraudu krusa sabojāja vairāku uzņēmumu autoparkus, nodarot postījumus gan vieglajiem transportlīdzekļiem, gan spectehnikai, kā rezultātā radās milzu zaudējumi tiem uzņēmējiem, kas nebija savai tehnikai iegādājušies piemērotu apdrošināšanu. "Kāds teiks, ka visu var salabot, tomēr šajā gadījumā var tikt ietekmēta arī uzņēmuma darbība, ja autoparkā nav neviena cita līdzvērtīga auto, kas var tūlītēji aizstāt sabojāto tehniku, tādējādi kavējot materiālu vai produktu nogādāšanu klientiem vai sadarbības partneriem," atklāj Ģirts Kubliņš, If Apdrošināšanas Transportlīdzekļu atlīdzību grupas vadītājs.

Plūdu risks, ko ietekmē pieaugošo nokrišņu daudzums

Mainīgie laikapstākļi, kad novērojami rekordlieli nokrišņu daudzumi, rada situāciju, ka plūdi var rasties tādās teritorijās, kas iepriekš nav pieredzējušas apdraudējumu. "Galvenokārt plūdu ūdens var bojāt ēkas struktūru, sabojāt noliktavās izvietoto inventāru un preci, kas ir novietota uz grīdas, kā arī ražošanas iekārtas," stāsta D. Stikuts, piebilstot, ka "ja gatavo preci vai izejmateriālus lielākoties glabā uz paletēm, tad iekārtu uzstādīšana tehnoloģiski neparedz, ka tehnikai ir jābūt uz kāda paaugstinājuma, tāpēc tās atrodas tieši uz grīdas, un plūdu gadījumā iekārtām var tikt nodarīti vislielākie bojājumi."

Savukārt aizvadītā gada jūlijā pārliecinājāmies, ka pazemes stāvvietas var būt labs glābiņš, lai pasargātu transportlīdzekļus no krusas draudiem, tomēr spēcīgas lietusgāzes var neatgriezeniski sabojāt automašīnas. "Plūdu ūdens var nodarīt transportlīdzeklim tādus bojājumus, ka auto remonts vairs nav ekonomiski pamatots. Pēc vēsturiskajiem plūdiem 2024. gadā nebija iespējams saremontēt desmitiem "noslīkušu" auto, un mēs pieredzējām, ka nācās norakstīt trīs automašīnas, kas atradās vienā un tajā pašā pazemes stāvvietā, jo būtiski bija bojātas to elektrosistēmas, dzinēji un citas detaļas, kā rezultātā par šiem spēkratiem vien izmaksājām 130 000 eiro lielu atlīdzību," atklāj Ģ. Kubliņš.

Izpratne par dabas spēku radītajiem riskiem un to novēršana ir būtiska darbība, lai nodrošinātu uzņēmuma ilgtspējību un stabilitāti. Lai uzņēmējs bez liekām raizēm varētu koncentrēties uz savu darbību un būt pārliecināts, ka viņa bizness ir pasargāts no iespējamajiem zaudējumiem, svarīgākais solis ir pielāgota apdrošināšana, kas ir piemērota atbilstošā uzņēmuma darbības jomai un tā specifikai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!