Redze kļūst neskaidra un miglaina it kā caur netīru stiklu, krāsas šķiet mazāk košas un izteiksmīgas? Vai redzes spēju apgrūtina saule un spilgtas gaismas naktī? Vērojama dubultošanās, arvien grūtāk pat ar brillēm saskatīt smalku tekstu?
Šos simptomus var izraisīt katarakta jeb acs lēcas apduļķošanās. Aiz acs zīlītes atrodas lēca, caur kuru mēs skatāmies uz apkārtējo pasauli. Tā ar laiku var kļūt duļķaina, un skats paliek miglains. Šī redzes problēma visbiežāk ir saistīta ar vecumu, tomēr var attīstīties arī jaunākiem cilvēkiem traumu, slimību vai ģenētisku faktoru dēļ.
Katarakta būtiski ietekmē dzīves kvalitāti: kļūst daudz grūtāk vadīt auto, īpaši naktīs vai miglā, lietot datoru, lasīt vai veikt citas precīzas darbības. Pasliktināta redze liek cilvēkam justies nomāktam – mazina pārliecību par sevi un vēlmi piedalīties sabiedriskajās aktivitātēs, jo kļūst grūti atšķirt priekšmetus, orientēties apkārtējā vidē, atpazīt sejas. Tomēr šo problēmu var novērst ar aizvietotāju – mākslīgu, dzidru lēcu.
Tradicionālās ārstēšanas risinājums – jaunākās tehnoloģijas
Kataraktas gadījumā vienīgā efektīvā ārstēšana ir operācija. Tā bija un joprojām ir zelta standarts un viena no visbiežāk veiktajām un veiksmīgākajām procedūrām pasaulē. Mūsdienu ķirurģiskās metodes un jaunākās paaudzes intraokulāro lēcu implantāti ir ļāvuši atjaunot redzes kvalitāti un pacientu vitalitāti. Medicīnas zinātne un tehnoloģijas kataraktas ārstēšanā ievērojami progresē, padarot operācijas drošākas, efektīvākas un pacientiem saudzējošākas. Femtosekunžu lāzeri ir revolucionizējuši kataraktas operāciju, padarot to acīm draudzīgu un drošu, pateicoties precizitātei un samazinātam komplikāciju riskam, turklāt pacienta dzīves kvalitāti ievērojami uzlabo jaunākās paaudzes intraokulārās lēcas, ko izvēlas atbilstoši viņa paradumiem un veselības stāvoklim.
Pacientes stāsts: No optometrista pie oftalmologa jeb Pirmie soļi ceļā uz operāciju
Par kataraktas ārstēšanas pieredzi Dr. Solomatina acu centrā stāsta Silvija, skolotāja vienā no Rīgas skolām. Viņai veikta kataraktas operācija ar femtolāzeru, apvienojot to ar tuvredzības un astigmātisma korekciju.
"No pusaudžu gadiem trenējos šaušanā, un, iespējams, tad arī sāka bojāties redze. Tuvredzības dēļ nācās nēsāt brilles. Pēdējā laikā jutu, ka redze vadošajā acī pasliktinās, bet to norakstīju uz vecumu – man ir 60 gadu. Gatavojos nomainīt brilles, bet optometriste salonā ieteica nekavējoties doties pie acu ārsta. Tā kā dzīvoju netālu no Dr. Solomatina acu centra, apmeklēju tieši to un nonācu pie oftalmoloģes Līgas Zariņas. Viņa apstiprināja aizdomas: man ir katarakta."
Kataraktas diagnostika – ceļš uz optimālu redzes atjaunošanu
Izmeklēšana ir daudzpakāpju process, kas nodrošina visaptverošu redzes asuma un acs veselības novērtējumu. Tās mērķis ir noteikt kataraktas klātbūtni, novērtēt ietekmi uz redzi, izslēgt citas acu vai sistēmiskas slimības, kas var ietekmēt ārstēšanas iznākumu, un izstrādāt pielāgotu ārstēšanas plānu, lai nodrošinātu optimālu redzes atjaunošanu. Vispirms tiek pārbaudīts redzes asums un acs struktūra, lai noteiktu kataraktas veidu un apjomu. Seko papildu izmeklējumi, lai novērtētu pacienta vispārējo veselības stāvokli, dzīvesveidu un vajadzības. Pilnīga kataraktas izmeklēšana ne tikai diagnosticē slimību, bet arī nodrošina vislabāko iespējamo ārstēšanas rezultātu.
Silvija: "Dakteris Maksims Solomatins ir īpaši specializējies kataraktas operēšanā, un tā nu es nokļuvu pie viņa. Konsultācijas man ļoti, ļoti patika! Dakteris visu smalki izskaidroja un pat uzzīmēja, izstāstīja, kādas ir ārstēšanas iespējas, kā viņš strādā ar lāzeru – ka tas ir mazāk traumējošs nekā ultraskaņa, iepazīstināja ar moderno lēcu iespējām un variantiem."
Lāzertehnoloģija maina acu ķirurģiju
Kataraktas operācijas laikā dabisko, bet nolietoto lēcu saudzīgi sadala un izņem un tās vietā ievieto dzidru mākslīgo lēcu. Dabisko lēcu ir iespējams sadalīt ar ultraskaņas metodi vai lāzeru. Kāda ir būtiskākā atšķirība? Izmantojot ultraskaņu, ķirurgs vairāk strādā ar rokām un ķirurģiskajiem instrumentiem, sadalot lēcu fragmentos manuāli. Turpretī modernās lāzertehnoloģijas ļauj ārstam vien nospiest pogu, un lēca tiek saudzīgi sadalīta ar lāzeru, bet tās fragmenti – evakuēti. Neatkarīgi no tehnoloģijas atbrīvotajā vietā tiek ievietota visatbilstošākā mākslīgā lēca. Tātad operācija ar lāzeru ir daudz saudzējošāka, jo ķirurgs mazāk strādā ar rokām un manipulatoriem, nekairinot apkārt esošās acs struktūras – saites, varavīksneni, radzeni, acs muskuļus. Lāzeroperācijas mikronu precizitāte ir ļoti svarīga labam rezultātam un ātrākam sadzīšanas procesam.
Silvija: "Modernās tehnoloģijas man noteikti radīja lielāku drošības sajūtu nekā tradicionālās metodes. Varēju izvēlēties arī operāciju ar ultraskaņu, bet šāda pieredze jau bija manu radu lokā, tāpēc salīdzinot izvēlējos lāzeru un sev vispiemērotākās lēcas, lai varētu gan lasīt un strādāt ar datoru, gan redzēt tuvumā un arī tālumā. Droši apstiprinu: ja reiz nepieciešama šāda operācija, tad noteikti ir vērts izmantot vislabāko, kas tobrīd ir pieejams. Mūsu acis mums ir dārgas un ir to vērtas. Arī no finanšu viedokļa raugoties, labāk šo problēmu risināt nopietni un vislabākajā līmenī."
"Jaunākās paaudzes lēcas ne tikai ārstē slimību, bet arī koriģē redzi, atbrīvojot pacientu no brillēm. Lāzera precizitātei te ir neatsverama nozīme, jo ļoti svarīgi ir, kā lēca novietojas acī. Paralēli lēcas nomaiņai lāzers veic kataraktas operāciju un arī redzes korekcijas procedūru, ja pacientam, piemēram, ir astigmātisms – nedaudz izliekta radzene –, kas arī iespaido redzes asumu un kvalitāti. Vienlaikus lēcas nomaiņai radzeni ar lāzeru var pieslīpēt, lai astigmātismu likvidētu. Operācijas laikā Silvijas acīs tika ievietotas jaunākās paaudzes lēcas ar padziļinātu fokusu. Viņas gadījumā mums izdevās uzlabot redzi gan tālumā, gan vidējā attālumā, gan arī tuvumā," apmierināts ar jauno tehnoloģiju sniegto rezultātu ir Maksims Solomatins.
"Man bija lieli mīnusi, bet tagad redze ir "pieregulēta" tā, ka es bez brillēm redzu gan tālumā, gan tuvumā, arī lasu. Kā Solomatina centra ārsti to dabūja gatavu? Tā arī laimīgi nesapratu," smejas Silvija.
Lai arī kataraktas operācija ir pilnīgi nesāpīga, Dr. Solomatina acu centrā tā vienmēr notiek, klātesot anesteziologam, jo jebkura operatīvā iejaukšanās rada psiholoģisku spriedzi un emocionālus pārdzīvojumus. Tā kā lielākā daļa pacientu ir senioru vecumā, tad nereti stresa dēļ var celties asinsspiediens, iespējami sirds ritma traucējumi, tāpēc anesteziologs jau pirms operācijas uzsāk pacienta novērošanu, ja nepieciešams, nomierina arī medikamentozi, uzrauga spiediena svārstības un seko rādītājiem svarīgākajos parametros. Tādējādi pacientam operācija ir maksimāli droša, komfortabla un salīdzinoši ātra, vidēji 20–30 minūtes, bet pats lāzers strādā vien pusotru minūti.
"Liela loma ir komandai, kurā saskaņoti darbojas visi – anesteziologi, operāciju māsas, ķirurgi un asistenti. Pie mums process ir noslīpēts līdz pilnībai, tāpēc operācija ir ātra un droša," tā klīnikas kolektīva darbu vērtē arī dakteris Solomatins.
Silvija: "Nevaru vien beigt priecāties un darbā visiem stāstu, cik Dr. Solomatina klīnikā ir laba attieksme pret cilvēkiem! Biju pieredzējusi ne pārāk pozitīvu medicīnas personāla komunikāciju ar pacientiem citviet, taču šeit manas bažas bija veltīgas. Precīzi tika ievērots iepriekš noteiktais apmeklējuma laiks un nebija vairākas stundas jāsēž rindā. Kad gatavojos operācijai, visu laiku blakus bija māsiņa, apjautājās, kā jūtos. Ne brīdi nepaliku viena. Nebija tā, ka jāsēž tumšā stūrītī un jādomā: kas ar mani tagad notiks? Visu laiku jutu personāla uzmanību. Atsāpināšana bija acu pilienu veidā, anesteziologs sekoja līdzi arī manai pašsajūtai – asinsspiedienam un citiem rādītājiem. Operācijas laikā dakteris Solomatins visu laiku stāstīja, ko dara – soli pa solim. Visa personāla darbs bija fantastisks! Dr. Solomatina acu centrā attieksme pret pacientu ir patiesi cieņpilna."
Apzinīga atveseļošanās – labs rezultāts
Šobrīd kataraktas operācija notiek caur mikroiegriezumu un bez šuvēm, tāpēc atveseļošanās process parasti ir ātrs – nedēļas laikā redze būtiski uzlabojas. Ierobežojumi pēc operācijas ir minimāli, piemēram, nedrīkst apmeklēt pirti, celt smagumus, bet pēc mēneša jau var atgriezties ierastajā dzīves ritmā.
Silvija: "Pēc operācijas ļoti ātri jau biju "uz strīpas". Pirmajā vakarā acis nedaudz grauza, bet jau nākamajā rītā visu brīnišķīgi redzēju – sajūtas bija pārsteidzošas un vienlaikus nedaudz mulsinošas, bet patīkamas. Pagāja vien desmit dienas pēc pirmās acs operācijas, kad jau biju gatava otrai, jo sajūta bija ļoti laba. Pēc pusotras nedēļas atgriezos darbā, un viss bija vislabākajā kārtībā. Jā, izaicinājumi pēcoperācijas periodā ir – dāmas veselu mēnesi nedrīkst krāsoties! Smejos, bet, protams, sievietēm tas patiešām ir izaicinājums. Šobrīd, kad pēc operācijām ir pagājuši pāris mēneši, sajūta ar jauno redzi ir fantastiska un tādu aksesuāru kā brilles vairs nelietoju vispār."
Ieteikums līdzcilvēkiem: saudzēsim savas acis un rūpēsimies par tām laikus!
Silvija: "Tikai tad, kad redze sāk pasliktināties, mēs saprotam, cik tā svarīga. Manu redzi noteikti ietekmēja darbs pie datora. Vēl man ļoti patīk lasīt grāmatas, un atzīstos, ka diezgan bieži to darīju nepietiekamā apgaismojumā. Būtībā mums pašiem ir jābūt atbildīgiem par to, kā ekspluatējam savas acis. Ja jūtam, ka ir problēmas, tad pēc iespējas ātrāk jādodas pie speciālista – nevajag atlikt. Es jau arī darbā kolēģiem pieteicu: joki mazi – lai visi stājas rindiņā pie acu ārsta! Jā, mums reizi divos gados ir obligātā veselības pārbaude, un mēs to veicam, bet, manuprāt, šīs pārbaudes lielākoties ir formālas. Piemēram, man nekad netika konstatētas nopietnas acu problēmas. Protams, saņēmu atzinumu, ka redze ir slikta un vajadzīgas brilles, bet to pamatoja ar maniem gadiem.
Tagad manai dzīvei ir pavisam jauna kvalitāte. Pat dīvaini, ka brilles nav jāliek. Redzu tālumā, tuvumā, redzu pavisam sīkus burtus un pret savu acu veselību izturos nopietni, rūpes par tām uzticot Dr. Solomatina klīnikas lieliskajiem specialistiem."
Pēdējo desmit gadu laikā progress medicīnā un tieši oftalmoloģijā ir milzīgs. Kataraktas ārstēšana mūsdienās ir sasniegusi jaunu līmeni – tehnoloģiju attīstība turpina uzlabot procedūras pieejamību un kvalitāti. Arvien biežāk mākslīgais intelekts ķirurgiem palīdz analizēt datus un izstrādāt precīzus ārstēšanas plānus, nodrošinot pacientiem ne tikai ātru, efektīvu un drošu redzes atjaunošanu – tā ir arī iespēja atgūt neatkarību un baudīt pilnvērtīgu dzīvi jebkurā vecumā.
Lai veiktu acu pārbaudi un saņemtu oftalmologa ieteikumus Dr. Solomatina acu centrā, piesakieties pa tālruni +371 67217317 vai tiešsaistē, aizpildot anketu.