Kā saglabāt vēdera labsajūtu ziemā
Foto: Shutterstock

Gada pirmie mēneši mums nereti parāda, vai esam labi sagatavojušies ziemai. Var jau izplaucēt vāzē pūpolzarus, audzēt uz palodzes lociņus un izlikties, ka pienācis pavasaris. Bet organismu tik vienkārši neapmānīsi – ja tas savas rezerves būs izsmēlis, tad kādā brīdī nespēs atvairīt visuresošos slimību izraisītājus. Sezonas aktualitāte, protams, ir elpceļu vīrusi, bet turpat apkārt klīst arī norovīrusi, kas vainojami pie "vēdera gripas", kā to tautā mēdzam saukt.

Norovīrusu infekcija

Tas, kurš šo kaiti piedzīvojis, zina, cik nepatīkamas ir izpausmes: caureja, sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana. Lai inficētos, vajag pavisam nedaudz vīrusa daļiņu, turklāt nav pat jānonāk tiešā kontaktā ar saslimušu cilvēku, jo pietiek pieskarties priekšmetiem, ko viņš lietojis. Norovīrusi spēj ilgu laiku izdzīvot uz dažādām virsmām un tos nebiedē arī aukstums, turklāt imunitāte pēc pārslimošanas ir nenoturīga, tāpēc pastāv risks inficēties atkārtoti.

Pēdējais laiks atsvaidzināt roku mazgāšanas iemaņas, kas pēc kovidpandēmijas beigām atkal sāk aizmirsties, bet, ja tomēr gadās saslimt, tad jāpalīdz mikrobiomam tikt ar vīrusiem galā.

Caureja: izjaukts mikrobioma līdzsvars

Caureja ir šķidra un apjomīga vēdera izeja vismaz trīs reizes 24 stundu laikā. Tiek traucēts mikrobioma līdzsvars, iet bojā labvēlīgie zarnu trakta mikroorganismi un savairojas kaitīgie. Līdz ar to pasliktinās mikroelementu un vitamīnu uzsūkšanās, īpaši cieš B grupas vitamīnu sintēze, novājinās imunitāte. Spēcīgs organisms ar laiku spēj atveseļoties pats, taču novājinātam organismam tā var izraisīt smagu kolītu – resnās zarnas iekaisumu, kam raksturīga šķidra vēdera izeja, dažkārt ar asiņu piejaukumu, izteiktas vēdera sāpes un drudzis. Organisms atūdeņojas, zaudē sāļus, barības vielas un vitamīnus, tāpēc nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības. Līdz ar citiem ārsta norādījumiem pacients, iespējams, saņems arī ieteikumu lietot probiotikas.

Kā probiotikas palīdz

Atgādināsim: probiotikas ir dzīvi mikroorganismi, kas, uzņemti pietiekamā daudzumā, labvēlīgi ietekmē saimniekorganisma veselību. Probiotikas palīdz uzturēt zarnu dabīgo mikrofloru un aizsargā no kaitīgajiem mikroorganismiem, ļauj gremošanas sistēmai normāli strādāt un līdz ar to arī mazlina caureju. Tautā probiotikas sauc par "labajām baktērijām", taču ne visi probiotiķi ir baktērijas. Viens no pasaulē vislabāk izpētītajiem probiotiķiem ar klīniski pierādītu iedarbīgumu ir rauga sēnīte Saccharomyces boulardii, kas efektīvi palīdz cīņā ar kaitīgo mikroorganismu radītajiem toksīniem, neļauj caurejas izraisītājiem iekļūt zarnu sieniņu šūnās, veicina šo šūnu augšanu, sekmē pareizas zarnu mikrofloras atjaunošanos un iekaisuma mazināšanos. Aptiekās var iegādāties Saccharomyces boulardii saturošu bezrecepšu medikamentu Enterol, kas satur minēto rauga sēnīšu šūnu celmu CNCM I-745. (Vairāk informācijas: https.//enterol.lv.) Tas palīdz dažādas izcelsmes caurejas gadījumā un ir droši lietojams gan pieaugušajiem, gan bērniem, sākot no zīdaiņu vecuma.

Kas notiek ēdienkartē?

Aukstajā gadalaikā cilvēki biežāk lieto konservētus, treknus un sāļus ēdienus. No šīs tendences jācenšas atbrīvoties. Iespēju robežās vēlams ēst dārzeņus, augļus, zaļumus, dīgstus, veselīgas pilngraudu putras un pākšaugus – pupas, zirņus, lēcas u.c. Vērtīgi ir skābpiena produkti, modē atkal nākusī kombuča (tējas sēne), skābētie kāposti, rudzu maize un dažādas ierauga maizes šķirnes, tofu, olas, rieksti un sēkliņas, putnu gaļa un treknās zivis. Īpaši svarīgi uzņemt pietiekami daudz C, D un arī B grupas vitamīnus.

Kā saglabāt vēdera labsajūtu ziemā

Ja jālieto antibiotikas

Ziemā mēdz gadīties, ka "vienkārša saaukstēšanās" pāraug nopietnākā slimībā, jo pievienojas bakteriāla infekcija un ārsts nozīmē antibiotikas. Tās jālieto precīzi tā, kā norādīts. Ja ārstēšanas gaitā rodas blaknes, jāsazinās ar dakteri, lai lemtu par tālāko rīcību. Izplatīta antibiotiku lietošanas blakne ir caureja, ko novēro gan ārstēšanas kursa laikā, gan nereti arī vairākas dienas vai pat nedēļas pēc kursa pabeigšanas. Antibiotikas nešķiro baktērijas, tās iznīcina gan patogēnās, gan labās baktērijas, kuras rūpējas par vēdera labsajūtu, līdz ar to veidojas zarnu mikrofloras disbalanss, rodas iekaisums, pasliktinās pašsajūta, sāp vēders un sākas caureja. Lai to nepieļautu, parasti iesaka sākt lietot probiotikas jau tajā pašā dienā, kad tiek uzsākts antibiotiku kurss, un dzert tās aptuveni trīs stundas pēc vai pirms antibiotiku uzņemšanas. Savukārt Enterol drīkst lietot reizē ar antibiotikām, kas ir ļoti ērti. Šis medikaments pieejams gan kapsulās, gan pulvera formā, no kura pagatavo suspensiju iekšķīgai lietošanai – tas ir visērtākais lietošanas veids senioriem un bērniem. Atliek vien iebērt pulveri glāzē ar ūdeni, pienu vai kādu citu bezalkoholisku dzērienu, kas nav ne karsts, ne ledaini auksts, samaisīt un tūlīt izdzert. Kad antibiotiku kurss ir galā, ieteicams turpināt lietot probiotikas vēl vismaz divas nedēļas.

Dodoties ceļojumā

Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju atelpai no skarbā klimata ziemā plāno braucienu uz dienvidu zemēm. Lai izsapņotais ceļojums nesagādātu vilšanos, ir jāpadomā arī par tādu prozaisku aspektu kā veselības problēmas, kas varētu atgadīties. Viena no biežākajām ir "ceļotāju caureja", kas ik gadu piemeklē miljoniem cilvēku. Caureja parasti parādās trešajā vai ceturtajā ceļojuma dienā kā pēkšņa, intensīva un ūdeņaina vēdera izeja līdz piecām reizēm dienā. Pirms tās ir krampjveidīgas sāpes vēderā, var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, slikta dūša, vemšana, slikta pašsajūta kopumā. Lielāks risks saslimt ar "ceļotāju caureju" ir cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, diabētu, iekaisīgām zarnu slimībām, nieru un aknu slimībām, kā arī tiem, kuri lieto zāles, kas mazina kuņģa skābi. Caureja bieži piemeklē gados jaunus tūristus, jo viņi mēdz bezrūpīgāk izturēties pret profilakses pasākumiem. Parasti caurejas norise nav smaga, taču situācija var kļūt arī tik nopietna, ka jāmeklē profesionāla medicīniska palīdzība.

Neatkarīgi no tā, vai caureju izraisa vīrusi, baktērijas vai parazīti, ir vēlams lietot probiotikas. Jau minētais Enterol efektīvi palīdz cīņā ar kaitīgo mikroorganismu radītajiem toksīniem, neļauj caurejas izraisītājiem iekļūt zarnu sieniņu šūnās, sekmē pareizas zarnu mikrofloras atjaunošanos un iekaisuma mazināšanos. Turklāt tas noder arī profilaksei – uzsākot lietošanu piecas dienas pirms ceļojuma, caurejas risks samazinās līdz pat 25%.

Raksts sagatavots sadarbībā ar Biocodex.

ZĀĻU NEPAMOTOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!