Ēģipte, nirēji, koraļļu rifs
Foto: Shutterstock

"Ja esi pirmoreiz Ēģiptē un neizej laukā no viesnīcas teritorijas, tu neesi bijis Ēģiptē!" saka "Novatours" gide Laima Mockute. Īsto Ēģipti var sajust, ja izbrauc ārpus neskaitāmo viesnīcu ieliņām. Ko apskatīt un piedzīvot divās lielajās kūrortpilsētās – Šarm eš Šeihā un Hurgadā?

Laima ir gide jau vairāk nekā 10 gadus, "Novatours" ceļotājiem ekskursijas viņa vada gan Šarm eš Šeihā, gan Hurgadā, tāpēc viņai pēc ieteikumiem nav tālu jāmeklē. Tradicionāli bez laiskošanās kūrorta viesnīcas pludmalē Sarkanās jūras krastā, braucot uz Ēģipti, neatkarīgi no galamērķa tūristi iecienījuši došanos uz tuksnesi ar kvadricikliem vai bagijiem. Tāpat ceļotājiem patīk smilšainās kamieļu izjādes. "Braucot uz tuksnesi, var redzēt beduīnu mājiņas un aplūkot, kā beduīni dzīvo. Tas ir mērķis, kāpēc braukt, – redzēt pavisam citu dzīves līmeni," ainu ārpus spodrajām kūrortpilsētām ieskicē gide.

Pieredzējusī gide arī iesaka atpūtniekiem pašiem nemeklēt ekskursiju iespējas un labāk uzticēties tūrisma operatoru organizētajiem piedāvājumiem. Lai gan ēģiptieši ir viesmīlīgi, var nākties palikt bez prāvas naudas summas un solītās ekskursijas, jo gadās arī pa kādam krāpniekam, kurš tirgo vilinošo piedāvājumu turpat viesnīcas malā.

Labākais laiks, kad doties uz Ēģipti, ir tad, kad pie mums valda drēgnais laiks – vēls rudens, ziema un agrs pavasaris. Ko apskatīt, lai sajustu īsto Ēģipti un vietējo neizmērojamo viesmīlību? Uzzini vairāk par apskates vietām, kuras iesaka gide Laima.

Šarm eš Šeiha – tūristu paradīze Sinajas pussalā

"Šarm eš Šeiha ir tūristiem radīts kūrorts, jo pilsēta ir diezgan jauna," stāsta gide. Lidojot uz šo Sinajas pussalas pilsētu, jārēķinās, ka arī apskates objekti būs tādi, kas radīti tūristu apbrīnai un izklaidei. Senās vēstures elpas meklētājiem šeit šoreiz būs jāatpūšas citādi.

Laima, vadot ekskursijas tūristu grupām no Latvijas, vienmēr izved ceļotājus ārpus nospodrinātajām ieliņām ap viesnīcām, parādot tos rajonus, kur dzīvo vietējie. Šarm eš Šeihā noteikti vispirms jāapmeklē vecpilsētas tirgus (Sharm el Sheikh Old Market), kur var iegādāties garšvielas, smaržas, kvalitatīvu audumu apģērbus un nogaršot vietējo "street-food". "Vecpilsētas tirgū var sajust īsto Ēģiptes atmosfēru. Vecpilsētā jāieiet, jo pirmie veikali ir fasāde tūristiem, dziļāk jau var redzēt īsto dzīvi, baskājainus bērneļus un citu bildi," norāda Laima.

Foto: Shutterstock

Šeit jāizbauda vietējo kafejnīciņu burvība, kur sajust ēģiptiešu kultūras pieskārienu. Tādu ārpus viesnīcu teritorijām ir ne mazums. Viena no pilsētas vizītkartēm ir "Farsha Cafe", kas ir vecajā Šarm eš Šeihas daļā Hadabā. Kafejnīcā valda krāšņa atmosfēra, viesi sēž uz spilveniem ap zemiem galdiņiem, un it īpaši skaisti te ir diennakts tumšajā laikā, kad visapkārt ņirb gaismiņas. Ballīšu gaisotni, piejūras kafejnīciņu pārpilnību un spilgtu naktsdzīvi piedzīvot jādodas uz Nāmas līci jeb "Naama Bay".

Tiem, kas uz Šarm eš Šeihu dodas pirmo reizi, gide silti iesaka "Ras Mohammed" nacionālā parka (Ras Muhammad) apmeklējumu. Došanās uz nacionālo parku pārsvarā notiek ar kuģīšiem, jo "Ras Mohammed" galvenais apskates objekts ir neatkārtojamie koraļļu rifi. Tāpat ekskursantiem ieplānotas vairākas apstāšanās vietas, lai var nirt un snorkelēt Sarkanajā jūrā.

Foto: Shutterstock

Vēl viena vieta, uz kuru vērts doties, ir Mozus jeb Sinajas kalns (Jebel Musa), kur atrodas Sv. Katrīnas klosteris. Mozus kalns ir augstākā virsotne Sinajas pussalā, bet klosteris ir populārs svētceļnieku galamērķis, pastāsta Laima. No Šarm eš Šeihas gan kalna apmeklēšana prasīs savu trīs stundu braucienu, bet tas noteikti ir tā vērts – tiem, kam patīk pastaigas kalnos.

Senā zvejnieku pilsēta ar kontrastiem – Hurgada

"Hurgada ir kādreizējais zvejnieku ciemats, kuru atklāja nirēji, un, pateicoties viņiem, šeit uzplauka tūrisms," stāsta Laima. Hurgadā varot redzēt īsto Ēģipti, pilsēta ir kontrastu pārpilna, te dzīve kūsā. Lai kontrastus redzētu, jāapskata kā turīgāko iedzīvotāju, tā vidusslāņa ēģiptiešu rajoni.

Foto: Shutterstock

Viena no vietām, ko gide aicina apmeklēt, ir kuģu un jahtu piestātne "Marina Hurghada", kur redzēt iespaidīgus peldlīdzekļus, izbaudīt ūdeņu tuvumu un kādu gardu maltīti kafejnīcās. Netālu no piestātnes ir arī viena no galvenajām Hurgadas mošejām – "El Mina Masjid", turklāt vienīgā, kur tūristi drīkst ieiet.

Foto: Shutterstock

Lai redzētu īstos Hurgadas kontrastus, jāieplāno arī došanās uz Elgūnu (El Gouna). Tā ir mākslīgi radīta piepilsēta, kurā dzīvo paši turīgākie pilsētas iedzīvotāji. "Lielākoties Ēģiptē atalgojums ir zems, tūristi parasti domā, ka šī ir nabadzīga zeme. Elgūna to apgāž, šajā rajonā dzīvo ļoti daudzi iebraucēji, kuri sapirkuši īpašumus. Šeit ir sajūta, ka neatrodies Ēģiptē, – pavisam cita pasaule," stāsta Laima. Sakoptas ieliņas, skaistas kafejnīcas, smalki restorāni un promenāde – Elgūna lutina ar savu greznību.

Laima parasti savas ceļotāju grupas izved ārpus piestātnes un populārākajām tūristu vietām – uz pilsētas rajoniem, kur redzēt ēģiptiešu sadzīvi. Piemēram, apskatot ieliņas, kur atrodas vietējās pašvaldības ēkas, kas būtiskas sabiedriskajai dzīvei, – pasts, tiesas nams u. tml. Tālu šādas ainas nav jāmeklē – Laima norāda, ka turpat ap "El Mina Masjid" mošeju dažu minūšu gājiena attālumā var redzēt "vienkāršo", "neizcakoto" Hurgadu.

Turpat netālu no jau pieminētās Hurgadas kuģu piestātnes atrodas izcils zivju tirgus. Jūras velšu cienītāji var ne tikai ieklīst pie svaigu zivju tirgotājiem, bet arī paviesoties smalkākos jūras velšu restorānos, kā arī nobaudīt īsta ielu ēdiena piedāvājumu. Jūras veltes arī ir tās, ko pavisam noteikti Ēģiptē iesaka pamēģināt Laima, jo cenas, salīdzinot ar Latviju, ir visnotaļ iepriecinošas pat augstākās klases restorānos.

Ieplāno savu atvaļinājumu Ēģiptē kopā ar "Novatours" jau tagad – sezona rīt pilnā sparā un turpināsies līdz pat aprīļa sākumam. Šeit atradīsi labākos piedāvājumus Šarm eš Šeihā un Hurgadā!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!