Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvalde papildinājusi sūtījumu kontrolē lietojamo ikdienas "darbarīku" kopumu – Muitas laboratorijā un Lidostas muitas kontroles punktā, izmantojot Eiropas Savienības (ES) finanšu atbalstu, iegādāti un aktīvi tiek izmantoti lāzera spektrometri. Ar jauno tehnoloģiju var operatīvāk, efektīvāk un drošāk identificēt nezināmas un nelegālas vielas, stāvot sabiedrības veselības, drošības un tirgus sardzē ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas mērogā.
Muitas dienests iegādājies divus Raman tehnoloģijas spektrometrus. Viens no tiem ir portatīvais Raman spektrometrs  Agilent Resolve, ko izmanto Lidostas muitas kontroles punktā. To lieto arī citos muitas kontroles punktos, ja rodas vajadzība pārliecināties, vai importējamās vai tranzītā sūtītās ķīmiskās vielas atbilst pavaddokumentiem. Muitas laboratorijā uzstādīts otrs – stacionārais Raman spektrometrs B&WTek  i-Raman Pro 785H. Ar to un citām analītiskām iekārtām Muitas laboratorijā veic ķīmisko vielu identifikāciju un padziļinātu izpēti.
ES ieguldījums dienesta kapacitātes stiprināšana
Elga Berņa, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Muitas laboratorijas vadītāja
​Latvijas muitas dienests nepārtraukti pilnveido kontroles metodes un ievieš jaunākās inovatīvās tehnoloģijas. Komerciālo un nekomerciālo starptautisko sūtījumu apjoms aizvien pieaug, un kontroles procesā muitas amatpersonas nereti konstatē aizdomīgus sūtījumus ar vielām, par kurām dokumentos nav sniegta pietiekama informācija vai kuru iepakojumiem nav pievienotas atbilstīgas etiķetes. Piemēram, muita no trešajām valstīm ienākošā pasta apstrādē gadā vien pārbauda vairāk nekā piecus miljonus sūtījumu.

Līdz šim Latvijas muita neizmantoja šāda veida spektrometra tehnoloģiju, taču, konsultējoties ar kolēģiem ES, ​izlēmām, ka tā ievērojami ​stiprinātu muitas dienesta kapacitāti. "Varam lepoties, ka m​ūsu piemēram nu vēlas sekot arī Lietuvas muitas kolēģi," stāsta Elga Berņa, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Muitas laboratorijas vadītāja.
Precizitāte kā ​pirkst​a nospiedum​am
Jaunajā aprīkojumā ​tiek pie​lieto​ta​ spektrometrija. Izmantojot spēcīgu gaismas avotu – lāzeri – apstaro pētāmo vielu, sūtījumu pat neatverot. Lāzera stars ierosina vielas molekulu vibrācijas un, analizējot izkliedēto gaismu, var noteikt šīs sūtījuma ķīmisko sastāvu. Jaunajās ierīcēs iegūst grafisku attēlu, ko sauc par Ramana spektru.

"Iegūto spektru salīdzinām ar informāciju datubāzēs un uzreiz varam noteikt tās saturu. Mūsu datubāzēs ir informācija par aptuveni 15 000 ķīmisko savienojumu, tajā skaitā arī par tādām vielām kā bīstamās vai toksiskās vielas, sprāgstvielas, narkotiskās un psihotropās vielas, kā arī to prekursori," skaidro laboratorijas vadītāja. Ramana izkliedes efektu​ ​pirms atklāja indiešu fiziķis Ramans. Par šo atklājumu 1930. gadā viņš tika apbalvots ar Nobela prēmiju.
Datubāzi nepārtraukti papildinām. Tas ir svarīgi, jo tirgū ienāk arī jaunas, nezināmas, tostarp arī nelegālas, vielas. Iegūstot jaunu vielu spektru, mēs to saglabājam nākamajiem pētījumiem. Tēlaini izsakoties, ​Raman​​​a​​ spektrs ir kā ķīmiskās vielas pirkstu nospiedums.
Elga Berņa, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Muitas laboratorijas vadītāja
Efektīvāka kontrole
​​​Ar jauno aprīkojumu ​sūtījumu kontrol​e ​ir kļuv​usi ​daudz drošāk​a​​ ​un ātrāk​a​​ ​gan muitai, gan klientiem, kas saņem sūtījumu. Ar šīm iekārtām var veikt daudz operatīvāku un efektīvāku dažādu izmēru un formu paraugu identifikāciju, ​arī aplokšņu pārbaude norit drošāk ​un bez sūtījumu bojāšanas riska. Piemēram, iepriekš, ​ja​​ ​bija nepieciešams identificēt ķīmiskas vielas (īpaši – dārgus specifiskus ķīmiskos reaģentus), lai pārliecinātos par to atbilstību, muitas amatpersonām bija jāatver iepakojums. Tas radīja risku sabojāt jau tā mazo vielas daudzumu. Jaunais aprīkojums Latvijas muitai ir ne tikai sniedzis jaunas testēšanas iespējas, bet arī nodrošina mūsdienīgu un drošu darba vidi – ne visu ķīmisko vielu iepakojumus var atvērt t.s. lauka apstākļos: muitas kontroles punkts nav īsti piemērots augstas tīrības ķīmisko reaģentu iepakojumu atvēršanai un pārbaudei. Šīs iekārtas arī mazina veselības apdraudējuma riskus muitas amatpersonām, kuras veic pārbaudes, strādājot ar bīstamām vai toksiskām vielām, jo nu tās var izpētīt, sūtījumus neatverot.

Bieži vien pa pastu tiek sūtītas arī aizliegtās vielas, kas iegādātas nelegālās izplatīšanas platformās. Līdztekus narkotiskām, psihotropām vielām Latvijā mēdz iesūtīt arī prekursorus – tādas ķīmiskas vielas, no kurām tālāk var izgatavot narkotikas. Ar Raman spektrometr​u ​tagad var ielūkoties aploksnē, bez atvēršanas noskaidrojot, kas tajā ir iekšā. ​Ātrāk un precīzāk i​dentificējot šādas nelegālās vielas, jaunais aprīkojums ļauj muitas iestādēm efektīvāk novērst kontrabandu un samazināt aizliegto vielu nokļūšanu valstī.

Jautāta par nozīmīgākajiem atklājumiem, izmantojot jaunos Raman spektrometrus, E. Berņa atminas: tiklīdz ​​​
​​bijām saņēmuši​ ​​jaunās iekārtas, Nodokļu un muitas policijas pārvalde Muitas laboratorijā ​identifikācijai iesniedza ​maisiņus ar baltu pulverveida vielu​.​ Kravas dokumentos bija norādīta viela, kuru ievedot un pārvietojot ES teritorijā, nepieciešama speciāla atļauja. "Šīs ķīmiskās vielas paraugi mūs darīja bažīgus, un pēc pirmreizējās pārbaudes ar citām iekārtām to vēlreiz izmeklējām ar  Raman spektrometru. ​S​ecinājām, ka kontrolējamā viela kādā no sūtījuma posmiem ir daļēji nomainīta, jo sūtījumā tika identificēts gan neliels daudzums deklarētās vielas, gan amonija nitrāts. To izmanto lauksaimniecībā kā minerālmēslojumu, bet tam ir arī otrs pielietojums – amonija nitrātu var izmantot sprāgstvielu ražošanā. Tas bija nozīmīgs atklājums – ja deklarētā ķīmiskā viela, kas caur vairākām valstīm, tostarp Latviju, vesta tranzītā, kādā no posmiem ir nomainīta, tad kolēģiem no tiesībsargājošām struktūrvienībām jāizmeklē, vai aizliegtā viela nav izmantota nelikumīgiem mērķim​,​ un kādam nolūkam kravā ​iekļauts ​identificētais amonija nitrāts," stāsta speciāliste.
Gan Latvijas, gan visas ES sardzē
Latvijas muitas dienestam jaunās tehnoloģijas snie​dz ​nozīmīg​u ​ieguvum​u ​– š​īs​​ ​iekārt​as ​nodrošin​a ​laika ekonomij​u​​ un operativitāt​i, ceļot darba efektivitāti​. Nu ķīmisko vielu identificēšanai vairs nav jātērē resursi​ vielu​​ ​izņemšanai un pārvietošanai​,​ vēlākai izpētei Muitas laboratorijā.

"Muitai ir uzticēts pienākums sargāt mūs visus no nelegālu vielu nonākšanas apritē brīvā tirgū. Pasta sūtījumos līdztekus narkotisko vielu izplatības ierobežošanai muitai jānovērš arī nelegālu, nereģistrētu medikamentu pārsūtīšana. Tagad to varam izdarīt vieglāk, jo ar Raman spektrometru var noteikt arī konkrētā medikamenta aktīvās vielas sastāvu. Latvijas muita sargā ne tikai Latvijas, bet arī ES iekšējo tirgu," norāda E. Berņa.
Sniedzam ieguldījumu ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas mērogā, gādājot par sabiedrības veselības, drošības un tirgus aizsardzību. To darām vis​os ​iespējam​os ​veid​os ​un ​ar visiem ​mums pieejamajiem līdzekļiem, tostarp ​arī ​ar jaunākajām tehnoloģijām.
Elga Berņa, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Muitas laboratorijas vadītāja
​Portatīvā un stacionārā  Raman spektrometra iegāde un muitas amatpersonu apmācības tika nodrošinātas, īstenojot ES Atveseļošanas fonda komponentes "Likuma vara" reformu un investīciju virziena "Ēnu ekonomikas mazināšana godīgas uzņēmējdarbības veicināšanai" investīcijas projektu "Muitas laboratorijas kapacitātes stiprināšana" NextGenerationEU iniciatīvas ietvaros. Kopējais projekta finansējums ir 158 566 eiro, to skaitā 131 047 eiro – Atveseļošanas fonda finansējums un 27 519 eiro – valsts budžeta finansējums.
Publikācijas sagatavošanu atbalstīja Eiropas Komisija. Tajā atspoguļoti autora viedokļi. Eiropas Komisija neatbild par materiālā iekļauto informāciju vai tās izmantošanu.
Projekts sadarbībā ar:
pĀRDOŠANAS PROJEKTU VADĪTĀJA
Ieva Virziņa
izstrāde
Krišjānis Bušs
projekta vadība
Signija Caune
VIDEO
Delfi Brand Studio
Foto
@European Union 2024
dizains
Ralfs Eglītis
Redaktore
Līga Švāne
RAKSTI
"Olsen+Partners", Līga Švāne (Delfi Brand Studio)