Klimata pārmaiņas, karš Ukrainā, izvirzītie mērķi planētas resursu saglabāšanai un ceļš uz zaļāku paradumu ieviešanu ikdienā veicina arvien plašāku saules un vēja enerģijas apguvi. 2024. gads ir bijis zināmā mērā pavērsiena punkts Eiropas Savienībā, jo pirmo reizi enerģijas apmērs, kas iegūts no saules un vēja, pārsniedz fosilā kurināmā saražoto enerģiju. Daudzās ES dalībvalstīs, tostarp Vācijā, Beļģijā, Ungārijā un citviet, saules un vēja enerģijas patēriņš guvis pārsvaru. Ukrainas kara sākums Eiropai kalpoja kā signāls, ka jāpārtrauc mokošā un nu jau arī bīstamā atkarība no Krievijas enerģijas resursiem, to vietā izvēloties atjaunīgos enerģijas avotus un nodrošinot enerģētisko neatkarību. Kā veicas Latvijā ar atjaunīgo energoresursu izmantošanu?
Viens no labiem piemēriem, kā apsaimniekot atjaunīgo, šajā gadījumā – saules – enerģiju, ir būvmateriālu ražošanas uzņēmuma SIA Sakret uzbūvētais saules paneļu parks. Tas tapis, izmantojot Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda līdzekļus. Šīs ES investīcijas ļauj ne tikai īstenot uzņēmumam būtiskos videi draudzīgas un ilgtspējīgas uzņēmējdarbības principus, bet arī nodrošina rūpnīcu ar gandrīz pusi no ražošanas procesā nepieciešamās enerģijas, ļaujot ietaupīt un samazināt produkcijas pašizmaksu. Sakret Holdings apsver iespēju izvietot saules paneļus arī citās savās rūpnīcās, kā arī mudina citus komersantus domāt zaļi, nepalaist garām un izmantot ES iniciatīvas NextGenerationEU sniegtās iespējas biznesa attīstībai.

Saules paneļu parks ar 518 paneļiem un apkārtējo infrastruktūru 7000 m2 platībā izvietots Sakret ražotnē Rumbulā un gadā spēj saražot līdz 276,8 MWh enerģijas. Saules paneļu parku uzstādīja AS Latvenergo.
Eiropa iegulda energoefektivitātē
Kopumā Sakret saules paneļu parka izveidē investēti 250 000 eiro, no kuriem vairāk nekā 55 000 eiro bija NextGenerationEU iniciatīvas ES Atveseļošanas fonda investīcijas. Investīcijas zaļajā pārejā jau vairākus gadus ir Eiropas Savienības prioritāte – tiek veicināti un atbalstīti energoefektivitātes pasākumi uzņēmējdarbībā, investēts atjaunīgo energoresursu tehnoloģiju attīstībā un energoresursu racionālākā izmantošanā. Populārs ir teiciens "Mums nav planētas B", ar to saprotot, ka, rīkojoties neapdomīgi un šķērdējot resursus, palielinās dažādu krīžu klātesamības riski un arvien mazāk dabas resursu atliek nākamajām paaudzēm. Tāpat jāņem vērā, ka daudz vides problēmu un izaicinājumu ir tik sasāpējuši un ieilguši, ka nepieciešams rīkoties nekavējoties. Šo un daudzu citu iemeslu dēļ ilgtspējīga un videi draudzīga rīcība ir Eiropas interešu priekšplānā.

Eiropas Savienības investīcijas palīdz uzņēmumiem straujāk attīstīties, darboties viedāk un zaļāk, kā arī uzlabo komersantu konkurētspēju, produktivitāti un eksportspēju. Šie ieguldījumi sekmē arī klimata mērķu sasniegšanu un enerģētiskās neatkarības nostiprināšanu Latvijā. Jāatzīmē, ka Latvijai no Atveseļošanas fonda līdzekļiem kopumā jau izmaksāts 801 miljons eiro. Savukārt energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmējdarbībā no šī fonda paredzēti 120,5 miljoni eiro. 
Racionāls un efektīvs solis – izmantot sezonalitāti
Andris Vanags, Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs
Saules parka izveides pamatā bija vairāki apsvērumi, atceras Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs Andris Vanags. "Mēs kļuvām piesardzīgi, kad sākās nekontrolētas enerģijas cenu svārstības. Tas radīja problēmas ar neparedzētām un augošām izmaksām, kā arī lika bažīties par piegāžu pastāvīgumu. Sakret, ražojot būvmateriālus, lielākoties strādā saskaņā ar saules ritmu: visvairāk ražojam vasarā, mazāk – ziemā, dienas laikā strādājam vairāk, vakarā – mazāk. Šim jautājumam pievērsāmies nopietni, katrs solis tika rūpīgi izsvērts un izskaitļots. Ar padomu un informatīvu atbalstu daudz palīdzēja arī attīstības finanšu institūcija Altum, ar kuras iesaisti īstenojām projektu. Izvērtējot visus apsvērumus, sapratām: izmantot sezonalitāti savā labā un ņemt talkā saules enerģiju – tas ir racionāls solis," stāsta Vanags.

Saules parks jau ir nodots ekspluatācijā, un uzņēmumā var novērtēt investīciju sniegto efektu. Šobrīd SIA Sakret ievērojamu daļu rūpnīcas darbam nepieciešamās enerģijas saražo ar saules palīdzību. "Uzreiz varējām salīdzināt, kāda pašizmaksa produkcijai veidojas, izmantojot saules paneļu enerģiju, un kāda – no iepirktās enerģijas," atzīst A. Vanags.
Realizētais projekts sniedz ietaupījumu, kas atspoguļojas arī produkcijas cenā, spējam ekonomēt uz saražotās vienības pašizmaksu, un – uzņēmējiem tas ir īpaši būtiski – rezultātu var redzēt uzņēmuma peļņas rādītājos.
Andris Vanags, Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs
Vairāk saules enerģijas arī citās rūpnīcās
Īstenoto projektu var uztvert arī kā sava veida uzņēmuma vērtību fizisku atainojumu: saules paneļi atrodas Latgales ielas malā, Rumbulā, un katru dienu tos redz tūkstošiem cilvēku, kas iebrauc un izbrauc no Rīgas. "Tas ir kā apliecinājums mūsu zaļajai domāšanai," skaidro uzņēmējs, atgādinot, ka Sakret jau kopš uzņēmuma darbības sākuma nopietni pievēršas ilgtspējas jautājumam. Ir izveidots ilgtspējas pārskats, kas ļauj kompleksi izvērtēt uzņēmuma darbu un plānot turpmāko attīstību. Tajā iekļauti arī energoefektivitātes pasākumi. Ilgtspējas pieeju lieto arī produkcijas ražošanā.

"Šobrīd nopietni izvērtējam, kā un kuros procesos vēl varam izmantot elektrību. Redzam, ka varētu atteikties no teju 20 % esošā gāzes patēriņa, aizstājot to ar elektrību. Līdztekus apsveram jaunas biznesa nišas, kurās līdz šim neesam strādājuši, – būtu iespējams paplašināt savu produktu grozu ar produkciju, kuru mūsdienās ražo, izmantojot ar elektrību darbināmas iekārtas. Esam arī izvērtējuši iespējas lietot vairāk saules paneļu, apzinām vietas – plaknes, kas ir uz mūsu ražošanas ēkām un noliktavām, kuras arī varētu aprīkot ar saules paneļiem. Domājam līdzīgu projektu ieviest arī mūsu rūpnīcās Igaunijā un Lietuvā," stāsta A. Vanags. Pateicoties šim projektam, Sakret spēj ražot un var būt drošs par ražošanas procesa nepārtrauktību – tas uzņēmumam ir ļoti svarīgi.
Latvija un daudzās atjaunīgās enerģijas iespējas
Uzņēmējs domā, ka šādi veiksmīgi īstenoti un arīdzan pat vizuāli pamanāmi projekti rāda labu piemēru citiem ražotājiem un patērētājiem. Sabiedrība ir sapratusi, ka ir izdevīgi ieviest un izmantot atjaunīgās enerģijas mehānismus, to skaitā saules paneļus, tā palielinot enerģētisko neatkarību, vairāk sevi pasargājot arī no cenu svārstībām un, protams, dzīvojot zaļāk un planētai draudzīgāk.

"Jādomā, kādā veidā mēs Latvijā varam būt pašpietiekami, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas. Latvijā ir labas iespējas: zeme, jūra, saule un vējš, un tās mums ļauj ar energoefektivitātes projektiem ieviest jaunākos sasniegumus, kas pasaules tirgū ir pieejami," pauž A. Vanags.

Šis ir labs laiks sakārtot un pilnveidot uzņēmumu saimniecības – jo Latvijas uzņēmējiem, projektus īstenojot, papildus ir pieejams arī ES līdzekļu atbalsts, kas motivē rīkoties un arī iedvesmo domāt par turpmākām investīcijām, ļaujot prioritizēt ieguldījumus, kas saistīti ar dažādiem alternatīviem enerģijas avotiem.
Uzņēmējiem noteikti jāizmanto sniegtās iespējas, īpaši, ja ir vēlme attīstīties. Arī sabiedrībai ir svarīgi, ka mūsu uzņēmumos domā zaļi un ilgtspējīgi un varam izmantot, kas Latvijai dots – ūdens, saules un vēja spēku.
Andris Vanags, Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs
Publikācijas sagatavošanu atbalstīja Eiropas Komisija. Tajā atspoguļoti autora viedokļi. Eiropas Komisija neatbild par materiālā iekļauto informāciju vai tās izmantošanu.
Projekts sadarbībā ar:
pĀRDOŠANAS PROJEKTU VADĪTĀJA
Ieva Virziņa
izstrāde
Krišjānis Bušs
projekta vadība
Signija Caune
VIDEO
Delfi Brand Studio
Foto
@European Union 2024
dizains
Ralfs Eglītis
Redaktore
Līga Švāne
RAKSTI
"Olsen+Partners", Līga Švāne (Delfi Brand Studio)