Tā savu profesijas izvēli pamato Matīss Didevičs, kurš mācās par frizieri Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā: "Man ir daži draugi, kas brīnās, kāpēc es nemācos par elektriķi vai automehāniķi. Es tad viņiem saku, ka varu iemācīties arī mehāniķa darbus un nodarboties ar tiem savā garāžā, bet friziera profesija mani interesē daudz vairāk."
"Nav tā, ka starp pasaulē slavenajiem frizieriem man būtu kāds elks, es pagaidām koncentrējos uz prakses apgūšanu," atzīst Matīss, piebilstot, ka mācību procesā viņam tieši dažādas praktiskās nodarbības šķiet visaizraujošākās. "Mēs visu laiku negriežam tikai matus. Prakses stundās apgūstam visas frizieru veiktās procedūras – no krāsošanas līdz dažādu frizūru veidošanai," skaidro Matīss. Viņš arī nevar viennozīmīgi atbildēt, vai apgūt friziera arodu ir viegli vai grūti: "Katrā nodarbībā ir savas grūtās un vieglās tēmas. Man pašam šīs mācības padodas diezgan viegli, jo praktiski strādāt man ļoti patīk un apgūt ar friziera darbu saistīto teoriju ir interesanti."
Viņaprāt, labam frizierim ne tikai jāpārzina tehniskās prasmes, bet jābūt arī labam komunikatoram: "Kontakts un komunikācija ar klientu ir ļoti svarīga, jo no tās ir arī atkarīgs, cik apmierināts klients būs ar friziera darba rezultātu. Tāpat arī labas attiecības ar kolēģiem ir būtiskas, jo frizieri parasti strādā lielākā vai mazākā kolektīvā. Friziera darbs – tas patiesībā lielā mērā ir stāsts par socializēšanos ar cilvēkiem. Ļoti svarīgi ir arī mīlēt šo darbu. Nedomāju, ka šis ir darbs, ko var strādāt automātiski, bez mīlestības," uzskata Matīss.
"Friziera profesiju joprojām vairāk apgūst meitenes, tomēr mācību ikdienu tas nekādā veidā neietekmē. Visi esam līdzvērtīgi, apgūstam tās pašas lietas un pa grupām pēc dzimumiem pilnīgi noteikti nedalāmies. Protams, lielai daļai meiteņu skaistumkopšanas tēmas ir tuvākas nekā zēniem, tāpēc arī par frizieri vairāk izvēlas mācīties meitenes, tomēr tiem maniem draugiem, kas arī apsver, ka varētu mācīties par frizieri, es labprāt stāstu par mūsu nodarbībām, to, ko mēs apgūstam, parādu mūsu mācību plānu, lai viņiem rastos konkrēts priekšstats," stāsta jaunietis, piebilstot, ka tā jau nekad nav, ka visiem interesē viena profesija. "Man ir daži draugi, kas brīnās, kāpēc es nemācos par elektriķi vai automehāniķi. Es tad viņiem saku, ka varu iemācīties arī mehāniķa darbus un nodarboties ar tiem savā garāžā, bet friziera profesija mani interesē daudz vairāk," paskaidro Matīss. "Man pārliecību dod tas, ka friziera amats visos laikos ir aktuāls un frizieris cilvēkiem vienmēr būs vajadzīgs. Man ir labs kontakts ar vairākiem mana tehnikuma frizieru kursa absolventiem, satiekoties mēs apmaināmies ar informāciju par darba iespējām," pastāsta jaunietis. Par to, kur viņa ceļš vedīs pēc mācību beigšanas, Matīss gan pagaidām skaļi vēl nerunā, jo vispirms esot jānokārto kvalifikācijas eksāmens.
Projekta "Bez aizspriedumiem profesijas izvēlē" mērķis ir radīt iespēju Latgales reģiona vispārējās izglītības iestāžu jauniešiem atbrīvoties no dominējošām klišejām un aizspriedumiem profesijas izvēlē un karjeras veidošanā, aplūkot profesionālo pasauli no "dzimumneitrālas" perspektīvas un tādējādi nākotnē iegūt lielāku pārliecību un konkurētspēju mūsdienu mainīgajā darba tirgū. Projektu realizē Vācijas–Baltijas Tirdzniecības kamera (AHK) un finansē Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Rīgā.