Ja mēs runājam par ASV un Krievijas ietekmi Baltijas valstīs un Austrumeiropā - šī ietekme ir atkarīga no mūsu pašu izvēles vai lielvaru interesēm?

- Es domāju, amerikāņu politika joprojām ir balstīta uz pragmatismu, bet Krievijas politika ir balstīta uz nacionālajām interesēm. ASV joprojām ir saites ar šo reģionu, lai gan citreiz ASV apnīk tās Eiropas sabiedrotie, tāpat kā Eiropai apnīk amerikāņu sabiedrotie. Džordža Buša administrācija ieveda jūs NATO. Bet tas noticis drīzāk formāli - viņi juta, ka attiecību veidošana ar Baltijas valstīm būtu pārāk liela Krievijas provokācija. Bet Baraka Obama administrācija paziņoja, ka vajag kopīgu aizsardzības plānu visām NATO dalībvalstīm, ietverot arī Baltiju, kas rezultējās ar NATO karavīru un lidmašīnu iesaistīšanu militārajās mācībās arī šajā Eiropas daļā. Krievija pat padarīja to vieglāku, veicot militāros manevrus pie NATO dalībvalstu robežām, kas prasīja Rietumu atbildi. Rezultātā, es teiktu, ka Igaunija, Latvija, Lietuva un Polija vēl nekad vēsturē nebija tik drošā situācijā. Šeit notiek alianses mācības un izstrādāts nopietns aizsardzības plāns.

Aizvadītajā nedēļā Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite atklāja, ka šogad aprīlī neaizbrauca uz Čehiju, kur Obama un Medvedevs parakstīja jaunu kodolatbruņošanās līgumu, jo uzskatīja, ka ASV un Krievijas sarunas bija neizdevīgas Austrumeiropas reģionam un Baltijas valstīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!