Kādēļ sievietes vēlas nodarboties ar uzņēmējdarbību? Galvenokārt, lai uzturētu ģimeni, otrkārt, tā ir iespēja būt neatkarīgai, un, treškārt, tā ir iespēja darīt sev tīkamu darbu. Šādus secinājumus gadu no gada apstiprina biedrības „Līdere” sadarbībā ar LR Ekonomikas ministriju un socioloģisko pētījumu centru „Latvijas fakti” veidotais pētījums „Sieviete uzņēmējdarbībā”. Un jāsaka, ka gadu no gada kaut nedaudz, tomēr pieaug arī biznesā iesaistīto sieviešu optimisms par mūsu valsts ekonomiskajām norisēm un savu vietu tajās.
Vienlaikus, lai arī kā gribētos priecāties par pieaugošo, ar Latvijas ekonomisko uzplaukumu saistāmo optimismu, bažas joprojām rada fakts, ka pašreizējā Latvijas biznesa vide netiek uzskatīta par īpaši labvēlīgu uzņēmējdarbības attīstībai. Var labi saprast, ka jebkuram uzņēmējam vai uzņēmējai nemitīga problēma ir augsta konkurence, it īpaši darbojoties mazajā un vidējā biznesā, kur nākas stāties pretī lielajiem preču ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Bet ir grūti pieņemt atzinumu, ka gandrīz pusei aptaujāto uzņēmēju gribētos Latvijā sagaidīt mazajam biznesam labvēlīgāku nodokļu politiku un lielāku valsts atbalstu. Tikai piektā daļa aptaujāto sieviešu uzņēmēju domā, ka Latvijas pašreizējā biznesa vide ir labvēlīga, tā kļūstot arī civilizētāka.

Labvēlīgāka biznesa vide, tas ir gan vieglāk pieejamais banku finansējums, kas šobrīd ir galvenais mazās un vidējās uzņēmējdarbības finansējuma avots. Tās ir gan lielākas iespējas realizēt savu produkciju un pakalpojumus, gan mazākas problēmas ar negodīgiem klientiem un pasūtītājiem un nesavlaicīgiem norēķiniem. Reizēm liekas - mēs jau sākam piemirst, ka pirms dažiem gadiem situācija bija daudz sliktāka.

No otras puses, prieks par Latvijas uzņēmēju nesavtīgumu un spēju uz norisēm raudzīties ilgtermiņa. Latvijas uzņēmējas, lielākoties, pozitīvi vērtē Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, neskatoties uz to, ka šis process tiešu ietekmi uz uzņēmēju biznesu nav atstājis, vai pat nedaudz sarežģījis to. Taču tikai aptuveni trešā daļa aptaujāto uzņēmēju ir domājušas par sava biznesa pārdošanu, galvenokārt saistot to ar iespējamām grūtībām ar finansu piesaisti vai neziņu par uzņēmuma tālāko attīstību.

Aizvien vairāk sieviešu pārliecinās, ka savu biznesu uzsākt var tiklab vīrieši, kā sievietes. Biznesam nav dzimuma, ir vajadzīga tikai mērķtiecība, neatlaidība, uzņēmība un darba spējas. Šīs ir tās būtiskākās rakstura īpašības, kas mums ir palīdzējušas gūt panākumus biznesā. Un, neraugoties uz lielo darba slodzi, veiksmīgi kārtot gan sadzīviskās un saimnieciskās problēmas savās ģimenēs, gan arī atlicināt pietiekami daudz laika bērnu audzināšanai.

Pētījums uzrāda, ka Latvijā situācija ar dzimumu līdztiesību Latvijas biznesā ir atšķirīga no Skandināvijā un ASV vērojamā. Sieviete uzņēmēja Latvijā nerunā ar klišejām, ko inerces pēc joprojām atražo karojošā feminisma aktīvistes. Taču ir iespējams, arī rietumniecēm mūsu apgalvojumi, ka Latvijas sieviete uzņēmējdarbībā nejūtas diskriminēta, var šķits kā īstenības izskaistināšana, sargājot valsts godu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!