Vladislava Marāne: Kā mazināt mirstību no sirds un asinsvadu slimībām?
Foto: Publicitātes foto

Sirds un asinsvadu slimības joprojām ir galvenais nāves iemesls gan Latvijā, gan pasaulē kopumā. Lai gan pēdējās desmitgadēs situācija ir uzlabojusies, jaunākie dati rāda, ka pēdējos gados liels progress nav sasniegts.

Ir labi zināmas saistības starp sirds un asinsvadu slimībām un vairākiem riska faktoriem, tostarp augstu holesterīna līmeni (hiperlipidēmiju), augstu asinsspiedienu (hipertensiju), augstu cukura līmeni asinīs (hiperglikēmiju), hronisku nieru slimību, neveselīgu uzturu, aptaukošanos, alkohola pārmērīgu lietošanu, smēķēšanu un neaktīvu dzīvesveidu. Ņemot vērā lielo mirstību no šīm slimībām Latvijā, jāsecina, ka līdz šim riska faktoriem valstiskā līmenī neesam pievērsušies pietiekami nopietni.

Visticamāk, ikviens no mums ir dzirdējis par to, cik svarīga ir primārā profilakse – pasākumi, kas vērsti uz kardiovaskulāro slimību attīstības novēršanu vai aizkavēšanu. Te svarīgs ir aktīvs dzīvesveids, veselīga pārtika, regulāras vizītes pie sava ģimenes ārsta un vajadzības gadījumā arī medikamentu lietošana tādu riska faktoru korekcijai kā, piemēram, paaugstināts asinsspiediens vai lipīdu līmenis. Lai gan šajā jomā joprojām daudz darāmā, šoreiz gribētu piedāvāt plašāku diskusiju par sekundāro profilaksi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!