Foto: Shutterstock

Paralimpiskās spēles nosvinētas. Esam ieguvuši 3 zelta medaļas, vienu sudrabu. Kādu brīdi esam raudzījušies un svinējuši sasniegumus, kurus var gūt cilvēki ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem. Taču tas ir bijis tikai īss brīdis, uzplaiksnījums, kas vēlreiz ir atklājis to, cik talantīgi, apņēmīgi un mērķtiecīgi ir šie vēl līdz galam nenovērtētie cilvēki. Latvijā kopā ir ap 200 000 potenciālo paralimpisko čempionu. Kad pienāks brīdis, kad mēs novērtēsim katru?

Pirms aptuveni 20 gadiem, braucot ar sniegadēli piedzīvoju kritienu. Pēc tā uzreiz nespēju aptvert notikušo. Ar piepūli tiku līdz mašīnai un pēc tam līdz mājām. Jau pēc brauciena bija grūti izkāpt no automašīnas sēdekļa. Taču sekas visspilgtāk atklājās nākamajā rītā, kad, kustību ierobežojumu rezultātā, nevarēju izkāpt no gultas. Pirmais neirologa apmeklējums izvērtās dramatisks – vērtējot refleksus un kāju muskulatūru, ārsta secinājums – augsts risks zaudēt spēju staigāt. Par laimi tā nenotika. Tam sekoja vairāku gadu rehabilitācija. Spēja staigāt saglabājās, taču aizvien ik mirkli jāpiedomā pie virknes kustībām un smagumu cilāšanas. Var teikt, ka man paveicās.

Funkcionāli traucējumi vai to iegūšanas risks, protams, ir liels satricinājums un, cilvēki, kas nonāk šādās situācijās visbiežāk sākumā sastopas ar paša emocionāliem pārdzīvojumiem. Tomēr, tas ir tikai viens posms. Tāpat arī Latvijā ir gana daudz cilvēku, kuri ar dažādiem funkcionāliem traucējumi sadzīvo kopš bērnības. Taču neatkarīgi vai tie būtu iegūti, iedzimti, psihiski un uzvedības, vai kustību, dzirdes un redzes ierobežojumi – ikvienam ir jābūt nodrošinātām tiesībām pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā.

Un darba iespējas ir viena no centrālām tiesībām. Ne tikai tāpēc, lai būtu iespēja pašam sevi apgādāt. Bet arī tāpēc, ka tajā brīdī, kad katrs no mums veicam savus pienākumus, mēs piepildām vienu no svarīgām cilvēciskām vajadzībām – spēju būt noderīgiem un ar savu darbu ienest savā ikdienā vismaz kādu šķipsnu jēgpilnības. Diemžēl Latvijā tas līdz galam netiek īstenots.

Latvijā ir virs 200 000 cilvēku ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem. No tiem nodarbināti ir vien 47 000. Ap 153 000 nestrādā, no kuriem darba spējas vecumā ir teju 67 000 cilvēki. Tas ir tikpat, cik visi Liepājas pilsētas iedzīvotāji kopā. Liela daļa no šiem cilvēkiem vēlētos strādāt, bet ir virkne šķēršļu, lai to būtu iespējams īstenot.

Jā, sevišķi cilvēkiem ar lielākiem ierobežojumiem nepieciešams pielāgot darba vietas. Bet šodien arī gana daudz varam strādāt attālināti. Tāpat var vērsties Nodarbinātības valsts aģentūrā, lai iegūtu līdz 1000 eiro vienreizēju dotāciju darba vietas pielāgošanai.

Jā, darba devējiem var būt sarežģīti nodrošināt mērķgrupas nokļūšanu darba vietās. Taču šobrīd ir pieejami mobilitātes pabalsti gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem.

Jā, darba devēji saka, ka ne vienmēr personām ar funkcionalitāti ir nepieciešamās prasmes un zināšanas konkrētām darba vietām. Tomēr šobrīd ir pieejamas dažādas mācību programmas un atbalsts jaunu prasmju iegūšanai un pilnveidei. Darba devējam atliek tikai tās precizēt, lai iespējamie darba ņēmēji zinātu – kas tieši ir jāapgūst?

Jā, funkcionāli traucējumi var nozīmēt, ka jāvelta vairāk laiks, lai ierādītu darba pienākumus. Taču NVA jau šobrīd piedāvā mentora pakalpojumu, kas paredzēts šādu situāciju risināšanai.

Lielākais šķērslis aizvien ir sabiedrības attieksme pret citādo. Kolēģe stāstīja piedzīvoto sabiedriskajā transportā. Sēdvietā sēž cilvēks ar acīmredzamiem funkcionāliem traucējumiem un dodas savās gaitās. Autobusā iekāpj mamma ar mazu bērnu. Bērns automātiski dodas apsēsties uz tuvāko brīvo vietu, kas ir līdzās minētajam cilvēkam. Mamma šausmās to ierauga un rauj bērnu atpakaļ, sakot, ka šim cilvēkam nevajag sēdēt blakus. Bērns neizpratnē raugās mammā. Domāju, daudzi no mums neizpratnē raudzītos šajā mammā.

Pēc Valsts ieņēmuma dienestam datiem par šī gada jūniju, vidējais bruto atalgojums personām ar funkcionāliem traucējumiem ir stipri zem vidējā – vien 1042 eiro mēnesī. Tomēr arī ar šādu atalgojumu, ja spētu iekļaut darba tirgū un nodrošināt darba vietas visiem 67 000, ekonomiskais pienesums valstij būtu stipri virs 1 miljarda eiro, savukārt tiešajos nodokļu ieņēmumos valsts iegūtu teju 300 miljonus eiro. Labi, visticamāk, nepiedzīvosim brīdi, kad vienlaikus nodarbināti būs pilnīgi visi. Taču, lai ar kādu koeficientu šos ciparus pareizinātu - ar 0,4 vai 0,25 vai pat 0,1 – summas ir gana iespaidīgas. Ja to izdotos īstenot, tas būtu milzīgs ieguvums gan sabiedrībai, gan arī katram jaunam strādājošajam – atrodot vietu kopējā sabiedrības audeklā

Mums ir paralimpiskie čempioni, par ko ir liels prieks un lepnums. Taču laiks zelta medaļas nopelnīt arī pārējai sabiedrībai – darba devējiem, atbildīgiem ierēdņiem, lēmumu pieņēmējiem, mammām un katram, kas spēj pārvarēt maldinošo aizspriedumu un neveselīgās attieksmes plaisu. Instrumenti un iespējas tam ir, jā, iespējams nepilnīgi, bet ir. Jautājums – vai mūsu mērķtiecības un apņēmības līmenis vismaz nedaudz var tuvoties tam, kāds tas ir mūsu paralimpiskajiem čempioniem?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!