Andis Kudors: Krievijas izlūkdienesti un sabiedrisko attiecību uzņēmumi cīnās par prātiem un sirdīm
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Latvijai ir jāīsteno aktīva diplomātija attiecībās ar nupat ievēlēto ASV prezidentu. Polijas līdzšinējais piemērs attiecībās ar Donaldu Trampu ir paraugs, kā runāt ar ASV prezidentu atbilstošā valodā, lai uzlabotu mūsu nacionālās drošības situāciju. Starp citu, Baltijas valstu drošība drīzāk tika nostiprināta pirmajā Donalda Trampa prezidenta pilnvaru laikā, nevis vājināta. Sekojam ASV norisēm, bet ģeogrāfija dara savu – mūsu uzmanība joprojām paliek vērsta uz agresorvalsts – Krievijas – rīcību reģionāli un globāli.

"Sociālie dizaineri"

Septembra sākumā Vācijas laikraksts "Süddeutsche Zeitung" un Vācijas televīzijas kanāli "Norddeutscher Rundfunk", "Westdeutscher Rundfunk" nāca klajā ar informāciju par Maskavā bāzētās "Sociālā dizaina aģentūras" (SDA) destruktīvo darbību Izraēlā un Rietumu valstīs. 2017. gadā dibinātā SDA ir viens no daudziem uzņēmumiem un organizācijām, kas Krievijas izlūkdienestu uzdevumā cenšas ietekmēt sabiedrisko domu visā pasaulē. Starp SDA dibinātājiem ir Iļja Gambašidze, kurš ir tiešā kontaktā ar Kremļa amatpersonām.

Šogad SDA ietekmes kampaņas galvenais mērķis ir bijusi Izraēla. Žurnālistu rokās nonāca ar SDA darbību saistīti materiāli, kuros ir detalizēti aprakstīta politiskā un sociālā situācija Izraēlā un nosaukti vairāki ietekmīgi Krievijas emigranti, kuru darbība būtu jāuzrauga. Kampaņas mērķis bija palielināt atbalstu Krievijai tās karā pret Ukrainu un stiprināt to izraēliešu īpatsvaru, kuri iestājas pret Ukrainu. Vēl cits mērķis bija panākt, lai neviena no Knesetā pārstāvētajām politiskajām partijām neatbalstītu militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai. Tas īpaši neizdevās, bet, kā zināms, var tiesāt arī par mēģinājumu.

Humors informācijas karā

2017. gadā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs (NATO StratCom) veica lielisku pētījumu, kurā Latvijā zināmi politoloģijas un komunikācijas eksperti detalizēti skaidroja humora izmantošanu stratēģiskās komunikācijas ietvarā.2 Ir redzams, ka arī SDA ir iecienījusi humora instrumentalizāciju cīņā par prātiem un sirdīm. SDA vēstījumi tika iedzīvināti aptuveni 50 karikatūrās, kas katru mēnesi tika izplatītas sociālajos tīklos. Vienā no karikatūrām, kas tika izplatītas "Facebook" ("Meta"), bija redzams, kā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis dedzina Izraēlas karogu.

Minētais vēstījums iet roku rokā ar Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova teikto, ka bieži vien paši ebreji esot lielākie antisemīti. Izraēla attiecībās ar Krieviju sāk atsalt. Jo Kremlis atbalsta teroristus, kuri nogalina ebrejus. Lavrovs, protams, noklusē jau gadsimtiem senās antisemītisma tradīcijas Krievijā. Cara laika Krievijā antisemītisms sita tik augstu vilni, ka daļa ebreju meklēja glābiņu boļševismā. Tas neattaisno, protams, lielinieku noziegumus, tomēr dod mums dziļāku izpratni par procesiem Krievijā.

Padomju laikā daudzi Krievijā dzīvojošie ebreji – kultūras darbinieki – mainīja uzvārdu pret tādu, kas skan slāviskāk, lai neapdraudētu savu karjeru. Kāpēc lai melu impērijas ministram interesētu patiesība?! Vieglāk ir īstenot savu īpašību projicēšanu uz pretinieku, kas ir tipiska

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!