Spried ar Delfi: Linda Ozola, Gints Reinsons - 4
Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Valstij kritiski svarīgā drošības un aizsardzības joma pēdējā laikā ir piedzīvojusi vairākus satricinājumus, kaut vēsturiski tā ir baudījusi vislielāko iedzīvotāju uzticību starp visām valsts institūcijām. Neraugoties uz pēdējā laika nebūšanām, esmu droša, ka iedzīvotāji var turpināt pilnībā uzticēties mūsu bruņotajiem spēkiem, jo tie ir krīzēs pārbaudīti un izcili sagatavoti profesionāļi, kuri zina, ko dara. Izaicinājumi rodas, kad viņu labi ieeļļotajā mehānismā iejaucas politbiznesa elementi vai pacifistiskas vēsmas.

Drošība un kārtība arī Rīgas pašvaldībā pēdējos gadus ir viena no jomām, ar kuru rīdzinieki ir visvairāk apmierināti, to rāda vairākas SKDS veiktās aptaujas pēc kārtas.1

Kopš Rīgā pārņēmu politisko atbildību par šo jomu, esam ievērojami stiprinājuši Rīgas pašvaldības policijas kapacitāti un no nulles izveidojuši Rīgas civilās aizsardzības struktūrvienību, kuras paveiktais darbs jau tagad ir stiprinājis ikkatra rīdzinieka drošību ārkārtas situācijās. Atminēsimies kaut vai pilsētas sagatavošanos vēsturiski postošākajai vasaras vētrai "Kristija" un operatīvo tās seku novēršanu. Rīgas pašvaldības dienesti, kapitālsabiedrības un valsts dienesti vēl nekad iepriekš nebija strādājuši kopā tik efektīvi un tas notika tieši pateicoties pirms nepilniem diviem gadiem izveidotajai Rīgas Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldei.

Tomēr tas laikam ne katram ir pa prātam. Neliegšos, biju pārsteigta, kad tieši Rīgas domes, Latvijas pašvaldību savienības un Drošības un aizsardzības industriju federācijas rīkotā civilās aizsardzības semināra Latvijas pašvaldībām laikā uzzināju, ka divas partijas - "Progresīvie" un "Saskaņa" ir apvienojušas spēkus, lai sasauktu Rīgas domes ārkārtas sēdi un svītrotu par drošību un kārtību atbildīgā vicemēra pozīciju, pamatojot to ar partiju taktiskiem apsvērumiem. Tādējādi tiek riskēts ne tikai nobremzēt akūti svarīgos procesus drošības, kārtības un civilās aizsardzības jomā, bet cerēts arī destabilizēt Rīgas valdošo koalīciju, lai uz šī potenciālā haosa fona varbūt iegūtu dažus procentpunktus klāt vasarā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās. Piekritīsiet – diezgan bezatbildīgi!

Mana biroja darbības izmaksas partijas "Progresīvie" skatījumā esot nelietderīgas, bet samaksāt nepilnus 200 tūkstošus eiro par nokalpojušas bruņutehnikas uzstādīšanu uz betona postamenta – tas gan ir samērīgi. Nu vismaz tas darīts ar labiem nodomiem, kā mēs dzirdējām secinājumos pēc iekšējās izmeklēšanas. Krievijas dronam jau arī nebija nekādu sliktu nodomu. Savukārt, kājinieku mīnām ir gan, tāpēc mums tās nekad nevajadzēs. Sargāsim mūsu valsti ar butaforijām un domu spēku! Šādu pieeju partija "Progresīvie" laikam grib izvērst arī Rīgas pašvaldībā. Tāpēc neizbrīna, ka promaskaviskā "Saskaņa" te ir kļuvusi par vēlīgu sabiedroto.

Varbūt vienīgi "no jūras līdz upei" jautājumā starp šiem abiem spēlētājiem varētu būt kāda nesaskaņa, jo te "Progresīvie" deputāti ir vienīgie, kuri apmeklē Rīgas domes sēdes tā dēvētajos Arafata lakatos un nespēj viennozīmīgi nosodīt Hamās 7. oktobra civiliedzīvotāju slaktiņu Izraēlā, allaž tam piekarinot "bet" sadaļu.

Savukārt, ja runājam par progresīvajiem šobrīd tik ļoti sasāpējušo vicemēru skaita jautājumu, tad jāatgādina, ka bijušā mēra Mārtiņa Staķa laikā Rīgā bija pat trīs vicemēri, nevis divi, kā ir tagad. Kas tad pa šo laiku ir mainījies? Vai partija ir pārvērtējusi sevis iepriekš pieļautās kļūdas un izstrādājusi kādu jaunu algoritmu vai labbūtības statūtus, pēc kuriem tagad orientējas jaunais frakcijas vadītājs? Diez vai. Šādai rīcībai ir daudz trāpīgāks apzīmējums – dubultie standarti.

Arī "Progresīvo" apgalvojums, ka "Kods Rīgai" pašvaldību vēlēšanās plāno startēt kopīgā sarakstā ar "Jauno Vienotību" un tāpēc šī vicemēra amata saglabāšana vairs nav nepieciešama politiskā līdzsvara uzturēšanai Rīgas domē, ir diezgan vērā ņemams mēģinājums zīlēšanā. Šeit gan būtu vietā atzīmēt, ka "Kods Rīgai" publiski nav nācis klajā ne ar kādu paziņojumu par sadarbību ar kādu konkrētu politisko spēku nākamajās pašvaldību vēlēšanās. Deputātu frakcija turpinās šajā Rīgas domes sasaukumā darboties kā atsevišķa politiska vienība ar saviem mērķiem un uzdevumiem – stiprināt drošību un kultūru valsts galvaspilsētā, kā to veiksmīgi īstenojuši līdz šim.

Jāatzīst, ka Progresīvo un Saskaņas tandēmam kopā ir ievērojams balsu skaits, ar kuru pietiek, lai par dažādiem jautājumiem sasauktu ārkārtas domes sēdes. Varbūt Edvards Ratnieks būs nākamais liekais vicemērs, vai arī varbūt kāds komitejas vadītājs? Šai koalīcijai būs jāpierāda, ka tā turpina būt rīcībspējīga un neļauj sevi destabilizēt no šī tandēma puses. Es katrā ziņā esmu gatava turpināt un pabeigt iesākto man uzticētā mandāta ietvaros.

1 https://www.riga.lv/en/media/43521/download?attachment (38 lpp.)

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!