Nesen veiktā aptaujā mūsu uzņēmuma darbinieki pauduši uzskatu, ka darba devējiem var būt būtiska loma sociālo jautājumu risināšanā. 25. novembrī tiek atzīmēta Starptautiskā diena vardarbības pret sievietēm izskaušanai, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību tam, ka privātie uzņēmumi var sniegt ieguldījumu izpratnes veicināšanā par vardarbību ģimenē, iesaistot darbiniekus, klientus un vietējās kopienas, lai sekmētu nozīmīgas pārmaiņas drošākas sabiedrības veidošanā.
Kopš 2020. gada IKEA visā Baltijā ir pievērsis uzmanību izpratnes veicināšanai par vardarbību ģimenē un tās novēršanai. Mēs esam īstenojuši sabiedrības informēšanas kampaņas, labiekārtojuši ģimenes krīzes centrus un veikuši apzinātas darbības, lai palielinātu mūsu darbinieku informētību, vienlaikus nodrošinot viņiem atbalsta pasākumus, lai nepieciešamības gadījumā viņi spētu saņemt palīdzību.
Mūsu vēlme ir radīt labāku ikdienas dzīvi mājās, bet diemžēl mājas daudziem nav droša vieta. 2023. gadā Valsts policijā kopumā tika reģistrēti 8243 ģimenes konflikti, bet Latvijā kopumā no vienas vai vairākām vardarbības formām cietusi katra trešā sieviete. Tāpēc esam apņēmušies ilgtermiņā palielināt informētību par vardarbību ģimenē, jo mēs nedrīkstam būt pasīvi, kad tik daudzi nejūtas droši vietā, kurai vajadzētu būt visdrošākajai.
Lielāka izpratne par to, kā rīkoties, ja nākas saskarties ar vardarbību ģimenē
Aptaujā 85% mūsu darbinieku Latvijā apgalvojuši, ka privātajiem uzņēmumiem vajadzētu paust savu nostāju sociālos jautājumos, piemēram, palīdzēt palielināt sabiedrības informētību par vardarbību ģimenē. Tas ir vairāk nekā divas reizes augstāks rādītājs salīdzinājumā ar valsts mērogā veiktās aptaujas rezultātiem. Turklāt 93% darbinieku atpazīst dažādus vardarbības ģimenē veidus un pazīmes, un tas ir par 8% vairāk nekā valstī vidēji.
Lielāka izpratne par vardarbību ģimenē ir veicinājusi arī tās dažādo veidu atpazīšanu. 68% mūsu darbinieku pazīst kādu, kas attiecībās ir piedzīvojis kāda veida vardarbību ģimenē.
Turklāt par vairāk nekā ceturtdaļu palielinājusies arī izpratne par to, kā rīkoties situācijās, kad kāds kļūst par liecinieku vardarbībai ģimenē vai to piedzīvo.
Ko mēs varam secināt no šiem skaitļiem? Tie liecina, ka pievēršanās sociālajiem jautājumiem darbavietā un darbinieku izglītošana ir nozīmīga un tai var būt reāla ietekme. Mēs uzskatām – ja darbiniekiem būs labāka izpratne par vardarbību ģimenē, visticamāk, viņi zinās, kā palīdzēt sev, radiniekiem, kaimiņiem un ikvienam, kurš piedzīvo vai ir piedzīvojis vardarbību. Turklāt viņi var justies drošāk attiecībā uz vēršanos pēc palīdzības, apzinoties, ka darba devējs izprot viņu situāciju.
Par vardarbību ģimenē ir jārunā atklāti
Bieži vien sabiedrībā nevēlas apspriest sarežģītus jautājumus publiski vai darba vietā, un arī mums ir jautāts, kāpēc pievēršam uzmanību problēmai, kas parasti tiek uzskatīta par privātu ģimenes lietu. Joprojām ir izplatīts uzskats, ka vardarbība ģimenē ir kaut kas tāds, kas būtu jārisina tikai aiz slēgtām durvīm.
Privātiem uzņēmumiem ir iespēja savās ietekmes jomās normalizēt sarežģītu jautājumu apspriešanu, sākot dialogu ar darbiniekiem, klientiem un vietējo kopienu. Jo atklātāk mēs runāsim par šādiem jautājumiem, jo vairāk palielināsies sabiedrības informētība, tādējādi palielinot pozitīvu pārmaiņu iespējamību.
Uzņēmums iekšēji ir ne tikai veicinājis informētību, bet arī nodrošinājis bezmaksas psihologa atbalstu un kā brīvprātīgos iesaistījis savus darbiniekus krīzes centru pārvērtībās. Krīzes centru renovēšana darbiniekiem sniegusi nozīmīgu pieredzi, paplašinot viņu redzesloku un padziļinot izpratni par vardarbības ģimenē būtību. Piemēram, pēc krīzes centru pārvērtībām darbinieki norādīja, ka, lai arī viņi iepriekš uzskatīja sevi par labi informētiem un zinošiem, krīzes centru apmeklējumi, speciālistu stāstu uzklausīšana un darbs šajos centros palīdzējis viņiem izprast problēmas dziļo iesakņošanos sabiedrībā un to, cik būtiskas šādas iniciatīvas ir tiem, kas vēlas izkļūt no vardarbīgām attiecībām.
Eksperti, kas nodarbojas ar vardarbības ģimenē novēršanu, ir pārliecināti, ka, lai mainītu pašreizējo situāciju, ir svarīgi palielināt ikviena informētību un izpratni par vardarbību ģimenē. Uzņēmumu iesaistīšanās nav brīnumlīdzeklis, taču ar savu apņemšanos un zīmola ietekmi tie var sniegt būtisku ieguldījumu sociālo problēmu risināšanā. Jomas ekspertu sadarbība un ieteikumi ir ārkārtīgi svarīgi, lai ikviens varētu sniegt ieguldījumu un ar savu ietekmi veicināt pārmaiņas.
Tāpat ir būtiski, lai mēs justos spējīgi runāt par šo tēmu mājās, ar draugiem un darbā. Vien pārtraucot klusēšanu, mēs varam veicināt drošākas sabiedrības veidošanu.