Pieaugot starptautiskajam naudas piedāvājumam, palielinās arī cilvēku gatavība ieguldīt riskantākos aktīvos. Lielākā daļa kapitāla joprojām primāri ieplūst tādos tradicionālos aktīvos kā, piemēram, S&P500 un nekustamais īpašums. Tomēr arvien biežāk daļa kapitāla tiek ieguldīta arī arvien lielāku popularitāti gūstošajos digitālajos aktīvos, piemēram, Bitcoin (BTC) un Ethereum (ETH). Tostarp ir pieaugošs privāto investoru segments, kas izrāda gatavību izmantot jaunas un daudz riskantākās peļņas iegūšanas iespējas, piemēram, ieguldot mēmu monētu segmentā.
Šogad mēmu monētu segments ir piedzīvojis īpaši lielu bumu un tirgus apjomu pieaugumu. Kopš 2022. gada kopējā mēmu monētu tirgus kapitalizācija ir gandrīz trīskāršojusies, 2024. gadā pieaugot no 4% līdz 11%. Tomēr tas joprojām ir mazāk nekā 2021. gadā, kad strauju kāpumu piedzīvoja tādas populāras mēma monētas kā DOGE un SHIB, kuru vērtība pārsniedza attiecīgi 80 miljardus USD un 39 miljardus USD.
No vienas puses, mēmu monētas iemieso tādus kriptovalūtas nozares pamatprincipus kā godīgumu, caurspīdīgumu un decentralizāciju. Bet no otras puses, tās demonstrē arī tiekšanos pēc vieglas peļņas, mazāk uzmanības pievēršot tehnoloģiju attīstības aspektiem.
2021. gada Gamestop sāga parādīja jauno investoru dumpīgumu un tieksmi apšaubīt tradicionālās finanšu struktūras. Ap vienu finanšu aktīvu izveidojās aktīva investoru kopiena, kas spēja ietekmēt aktīva cenu un līdz ar to arī finanšu tirgu.
Līdzīgas iezīmes varam novērot arī mēmu monētu segmentā, kur monētas popularitāti vairāk ietekmē kopienas dalībnieku aktivitāte un mēmu kulturāli simboliskā vērtība, nevis tādi tradicionāli vērtēšanas rādītāji kā, piemēram, naudas plūsma. Savā ziņā tā ir publiskā tirgus kā balsošanas mehānisma izmantošana, kur dalībnieki ar savu kapitālu balso par kādu kultūras vai sociālo tīklu fenomenu, vai arī pret kādu tradicionālās finanšu sistēmas elementu.
Godīgums un caurspīdīgums
Mēmu monētas būtībā ir jauns aktīvu veids, kas ir pieskaņots sabiedrības kultūras norisēm un sociālās dzīves aktualitātēm interneta vidē un vienlaikus ir pilnībā nesaistīts ar tradicionālo finanšu sistēmu. Savā ziņā tā ir arī atgriešanās pie kriptovalūtu pirmsākumiem, kad visiem tirgus dalībniekiem bija iespējams piedalīties sākotnējos monētu piedāvājumos (ICO). Tie tika pārtraukti regulatoru iebildumu dēļ, un publiskos ICO aizstāja privātā riska kapitāla finansējums.
Riska kapitāla fondi kā atlīdzīb
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv