Foto
Foto: Publicitātes foto

Saeima otrajā un galīgajā lasījumā lems par izmaiņām kapitāla pieauguma nodokļa regulējumā, kas paredz būtisku nodokļa pieaugumu. Pašlaik likumprojektā noteikts, ka jaunās normas stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī, paredzot paaugstinātu nodokļa likmi – 25,5% ienākumiem līdz 200 000 eiro gadā un 28,5% (25,5% + papildu nodoklis 3% apmērā) ienākumiem virs šīs summas. Šīs izmaiņas tieši skars personas, kuras veic darījumus ar nekustamajiem īpašumiem, kapitāla daļām, finanšu instrumentiem un citiem aktīviem.

Līdz šim kapitāla pieauguma ienākumiem tika piemērota vienota 20% nodokļa likme, nodrošinot salīdzinoši vienkāršu un pārskatāmu nodokļu aprēķinu neatkarīgi no ienākumu apjoma.

Jaunie grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" maina šo pieeju un rada nepieciešamību rūpīgi izvērtēt darījumu plānošanu pirms noteikumu spēkā stāšanās.

Jāatgādina: kapitāla pieauguma nodoklis tiek piemērots ienākumiem no dažādu kapitāla aktīvu atsavināšanas. Šie aktīvi ietver nekustamos īpašumus (tostarp nekustamā īpašuma iegūšanas tiesības), finanšu instrumentus (piemēram, akcijas, kapitāla daļas, ieguldījumu fondu apliecības), parāda instrumentus, intelektuālā īpašuma objektus, uzņēmumus, virtuālo valūtu, kā arī ieguldījumu zeltu un dārgmetālus.

Kāpēc ir vērts rīkoties tagad?

Viens no svarīgākajiem elementiem jaunajā regulējumā ir pārejas noteikumi, kas aizsargā personas, kuras savus darījumus uzsāks līdz 2024. gada beigām.

Ja darījums ar kapitāla aktīviem ir uzsākts līdz 2024. gada 31. decembrim, bet vēl nav pabeigts, tam tiek piemērota līdzšinējā 20% kapitāla pieauguma nodokļa likme arī tad, ja darījums tiks noslēgts 2025., 2026. vai 2027. gadā.

Lai šis nosacījums būtu spēkā, ir nepieciešams iesniegt deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieauguma ar informāciju par darījumiem, kas uzsākti, bet nav pabeigti vienā taksācijas gadā. Šis regulējums ļauj saglabāt zemāku nodokļa likmi, nodrošinot labvēlīgākus nosacījumus personām, kuras uzsāk darījumus līdz 2024. gada beigām. Tā ir būtiska priekšrocība, kas var samazināt nodokļu slogu un sekmēt efektīvāku finanšu pārvaldību.

Pārskatiet savus aktīvus un izvērtējiet, kuri darījumi būtu jāuzsāk līdz 2024. gada beigām, lai saglabātu zemāku nodokļa likmi. Savlaicīgi pieņemti lēmumi šodien var nodrošināt ievērojamus ieguvumus nākotnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!