Donalda Trampa pirmās prezidentūras stūrakmeņi bija dezinformācijas, sazvērestību un populisma eksports. Analizējot dezinformācijas tendences pēc Trampa uzvaras pārņem déjà vu sajūta – Latvijā atkal vērojams Trampa un viņa atbalstītāju iedvesmotas dezinformācijas vilnis.
Trampa pirmā prezidentūra atstāja ievērojamu ietekmi uz Latvijas politisko ainavu. Pēc viņa pirmās uzvaras vēlēšanās visā pasaulē, tostarp Latvijā, parādījās vietējie "Trampisti" - politiķi, populisti un sazvērestību teorētiķi, kuri pārņēma Trampa stilu, retoriku un viņa manipulācijas metodes.
2018. gada Saeimas vēlēšanās otro vietu ieguva populistiska partija ar vietējo "Trampu" priekšgalā. Ar laiku šī partija izšķīda pa vīlēm, tomēr nākamajās vēlēšanās to aizvietoja cita partija, kas savā nosaukumā pārņēma Trampa centrālo vēlēšanu saukli.
Covid-19 pandēmijas laikā vietējie sazvērnieki aktīvi aizguva idejas gan no Krievijas, gan arī no Trampa. Patlaban, šķiet, esam jauna Trampisma viļņa priekšā.
Novembra dezinformācijas analīze Latvijā atklāj strauji augošu ar ASV un Trampu saistītu maldinošu vēstījumu skaitu. Google atbalstītais projekts "Dezinformācijas un ietekmes kampaņu izsekošana un apkarošana Baltijas valstīs" sistemātiski dokumentē dezinformācijas vēstījumus. Tajos vietējie sazvērestību teorētiķi atspoguļo Trampu kā cīnītāju pret "globālistu" sazvērestību un cer, ka Trampa uzvara palīdzēs arī viņu cīņai Latvijā.
Viņi kopē Trampa manipulatīvos vēstījumus par neatkarīgajiem medijiem, kuriem nevarot uzticēties.
Parādījās arī pilnīgi safabricējumi, ka ASV slēgusi savu vēstniecību Kijevā un slēgs Latvijā, ka Tramps jau esot samazinājis ASV valsts iestāžu tēriņus par 30% un Latvijai būtu jādara tas pats. Trampa uzvaras kontekstā tika atkārtoti arī Kremļa dezinformācijas meli par slepenām ASV ķīmisko ieroču laboratorijām Ukrainā.
Prokremliskie Telegram kanāli bija daudz tiešāki. Tie apgalvoja, ka pēc Trampa uzvaras ASV pārtrauks drošības garantijas Latvijai.
Vēstījumi par Ukrainu un mūsu reģiona drošību ir visproblemātiskākie no Latvijas drošības perspektīvas. Tramps atkārto Kremļa vēstījumus par karu Ukrainā. Viņš apgalvo, ka ASV izprovocēja Krieviju uz iebrukumu Ukrainā. Zelenski savukārt Tramps raksturo kā "labāko pārdevēju vēsturē," kurš no ASV izsūc miljardus dolāru. Par to, ka Ukraina aizstāv savu neatkarību un brīvību – par to Tramps nerunā. Trampa uzvara dos vēju burās populistiem citur pasaulē, kuri tic līdzīgiem Kremlim labvēlīgiem uzskatiem un kuri var vājināt Rietumu atbalstu Ukrainai.
Turklāt atšķirībā no iepriekšējās Trampa administrācijas, šoreiz Tramps izvirza kandidātus, kuri atklāti izplata dezinformāciju. Viņa potenciālais veselības ministrs Roberts Kenedijs ir bēdīgi slavens ar savām sazvērestībām par vakcināciju un medicīnu, savukārt aizsardzības ministra kandidāts Pīts Hegsets izplata sazvērestības par imigrantiem, "dziļo valsti" un Džordžu Sorosu.
Šie nebūt nav vienīgie Trampa atbalstītāji, kuri izplata sazvērestības un nepatiesu informāciju. Sagrozījumi, sensācijas un pārspīlējumi ir Trampa un viņa komandas komunikācijas stratēģija.
Dezinformācija vairs neslēpsies dziļos interneta nostūros un marginālos TikTok video. Tā atkal nāks no visspēcīgākās valsts – ASV – prezidenta mutes. Turklāt, atšķirībā no iepriekšējās prezidentūras, Tramps nebūs vienīgais dezinformācijas avots ASV valdībā.