Sīrija
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vēsturē ir daudz piemēru, kad stūrī iedzītiem diktatoriem lemts nelāgs gals un tautas dusmas. Pilsētas laukumā aiz kājām pakāra Benito Musolīni, no karātavām neizbēga Sadams Huseins, un pazemojoša nāve piemeklēja Muamaru Kadafi. Kad nemiernieki nonāca pie Sīrijas galvaspilsētas Damaskas, šķita, ka par tautas taisnības objektu tūdaļ kļūs arī Bašars al Asads. Tas, ļoti iespējams, būtu noticis, ja Asads paliktu kopā ar saviem karavīriem. Bet viņam atšķirībā no saviem bēdubrāļiem bija laiks bēgt, un viņš nevilcinājās. Asads devis priekšroku grezniem apstākļiem Maskavas uguņu gaismā, nevis pazemojumam kādā pagrabā vai notekūdeņu grāvī.

Pat sirmākie un titulētākie eksperti nebija paredzējuši, ka Asada klana diktatūra sabruks nedēļas laikā. Atšķirībā no Haiti patvaldnieka Fransuā Divaljē viņš nebija izplatījis baumas par savām it kā pārdabiskajām spējām. Augstskolā par acu ārstu izglītojies sīriešu diktators nevarēja tikpat pārdabiskā apziņas krēslā plātīties, ka ir jau "nemateriāla būtne". Asadu klana pamatu ielika valsts apvērsumu sarīkojušais virsnieks Hafezs Asads, kura dēls nu ir spiests pielikt punktu ģimenes valdīšanas 54 gadiem. Atkal līdzība ar Divaljē likteni – par Papu Doku sauktais dinastijas galva nomira dabiskā nāvē, tāpat kā vēlāk Hafezs Asads, bet viņa dēls Žans Klods jeb Bēbis Doks tika patriekts trimdā, tāpat kā šobaltdien Bašars Asads.

Zibens uzbrukumu Sīrijas režīma karaspēkam raidīja militāri spēcīgākais nemiernieku grupējums "Hayat Tahrir al-Sham" (HTS jeb Levantas atbrīvošanas organizācija). Radikālo islāmistu apvienība sakņojas džihādismā, teroristu tīklā "Al-Qaeda" un brutālajā organizācijā "Islāma valsts", kas atkal atdzimst Sīrijā. Kā var izlobīt no dažādajiem grupējuma raksturojumiem, HTS mērķis ir bijis izveidot Sīrijā fundamentālistisku islāma režīmu, taču pēdējos gados organizācija ir centusies apliecināt, ka ir kļuvusi pielaidīgāka. Džihādisti sola neiejaukties reliģisko minoritāšu dzīvē un necensties piespiest visas sievietes valkāt aizsedzošas drānas. Taču, kā trāpīgi pateikusi Somijas ārlietu ministre Elina Valtonena, "HTS nav nekāds rokdarbnieču pulciņš".

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!