Atskatoties uz 2024. gadu, varam to raksturot kā nozīmīgu pavērsiena punktu visā kriptovalūtu nozarē ar daudziem izšķiroši būtiskiem notikumiem. Tostarp gan Bitcoin, gan kopējā kriptovalūtu tirgus kapitalizācija sasniedza jaunu visu laiku augstāko līmeni.
ASV spot Bitcoin ETF pārsniedza visas cerības, un tajos ieplūda investīcijas vairāk nekā 31 miljarda ASV dolāru vērtībā, kopējam pārvaldīto aktīvu skaitam pārsniedzot 100 miljardus ASV dolāru. 2024. gada jūlijā spot Bitcoin ETF pievienojās arī spot Ethereum ETF, kur ieplūda investīcijās vairāk nekā 730 miljonu ASV dolāru apmērā, kopējam pārvaldīto aktīvu skaitam pārsniedzot 9 miljardus ASV dolāru.
Varam teikt, ka tas viss ir veidojis pozitīvu fonu tam, kas ir sagaidāms nākamgad. Visai droši varam prognozēt, ka 2025. gadā kriptovalūtu sektorā piedzīvosim vēl straujāku izaugsmi nekā 2024. gadā. Un viens no nozīmīgiem faktoriem ir tas, ka 2025. gadā ASV darbu sāks kriptovalūtu sektoram draudzīga valdība.
Kriptovalūtām draudzīgas valdības
Kopumā jau 2024. gadā kriptovalūtu tiesiskais regulējums visā pasaulē piedzīvoja pozitīvas tendences, tomēr, ņemot vērā neseno ASV vēlēšanu iznākumu un potenciāli draudzīgāku kriptovalūtu regulējumu, sagaidāms, ka arī citas valstis sekos ASV piemēram un pilnveidos kriptovalūtu izmantošanas tiesisko vidi.
Ir prognozējama tālāka tiesiskās un normatīvi regulējošās vides attīstība, piemērojoties kriptovalūtu inovācijām. Eiropā tā ir kriptoaktīvu tirgus regula MiCa. Savukārt ASV jaunievēlētais prezidents Donalds Tramps ir pirmais ASV prezidents ar vairākām NFT kolekcijām. Tāpat daudzi Senāta un Pārstāvju palātas politiķi ir labvēlīgi noskaņoti pret kriptovalūtām.
Tas ļauj prognozēt, ka 2025. gadā, visticamāk, ir sagaidāma kriptovalūtām draudzīga tiesiskās vides dinamika ASV, kas veicinās kriptovalūtu izplatību un normatīvas vides sakārtošanu arī citās pasaules valstīs.
Potenciāli pastāv iespēja, ka ASV var pieņemt lēmumu par Bitcoin ASV stratēģisko rezervju izveidi, kas var mudināt arī citas valstis rīkoties līdzīgi.
Šajā gadījumā pieprasījums pēc Bitcoin var sasniegt vēl nepieredzētu līmeni.
Pieprasījums pēc stabilajām monētām
Pieaugošo pieprasījumu pēc kriptovalūtām apstiprina arī stabilo monētu piedāvājuma palielināšanās. Tas ir sasniedzis visu laiku augstāko līmeni vairāk nekā 200 miljardu dolāru apmērā. To apstiprina arī nesenais Castle Island Ventures, Brevan Howard Digital un Visa ziņojums, kurā secināts, ka stabilo monētu norēķinu apjomi ir sasnieguši visu laiku augstāko līmeni (pārsniedzot 2,6 triljonus ASV dolāru 2024. gada pirmajā pusē).
Tāpat ir novērojams pieaugums decentralizēto finanšu (DeFi) sektorā, kur kopējais noguldījumu apmērs jau ir pārsniedzis 125 miljardus ASV dolāru. Lielākās ASV aktīvu pārvaldības kompānijas (BlackRock, Fidelity) jau ir iesaistījušās aktīvu tokenizācijas projektos, kas var ievērojami paplašināt blokķēdes tehnoloģiju izmantošanu tradicionālajā finanšu (TradFi) sistēmā.
Augoša institucionālā interese
2024. kriptovalūtu biznesā ienāca tādi finanšu milži kā BlackRock un Fidelity, un prognozējams, ka nākamgad to pašu nolems darīt arī citi institucionālie spēlētāji. Arvien vairāk uzņēmumu mācās un apgūst kriptovalūtu izmantošanas iespējas un savā biznesā integrē dažādas kriptovalūtu funkcijas, piemēram, tokenizāciju. Jau gadiem tā ir pieaugoša tendence, un sagaidāms, ka nākamgad tā turpinās uzņemt apgriezienus.
Pieaugot kriptovalūtu ETF skaitam, pieaugs to īpatsvars tradicionālajā finanšu sistēmā, un līdz ar to paplašināsies arī institucionālo investoru loks, kas ieguldīs kriptovalūtās.
Mēmu monētu "trakums"
Mēmu monētu bums savā ziņā parāda blokķēdes tehnoloģiju inovatīvās iespējas – salīdzinoši īsā laikā ar minimāliem resursiem ir iespējams radīt un tirgot starptautiski novērtētus aktīvus miljonu dolāru vērtībā.
Ņemot vērā to, ka šīs revolucionārās zemu izmaksu tehnoloģijas šobrīd aktīvi tiek izmantotas mēmu monētu tirgus spekulācijām, prognozējams, ka tas tirgū radīs mēmu monētu pārprodukciju.
Visticamāk, ka ar laiku visa uzmanība un resursi tomēr konsolidēsies ap dažiem šī sektora tirgus līderiem, kas spēs demonstrēt noturību un ilgmūžību. Vēsturiski šādi piemēri ir tādas mēmu monētas kā DOGE un SHIB, kas ir spējušas piesaistīt investoru interesi jau vairāku gadu garumā.