Laura Minskere: Iedzīvotāju jēgpilna iesaiste urbānajā plānošanā joprojām ir liels izaicinājums
Foto: Publicitātes foto

Sabiedrības līdzdalība pilsētplānošanā vārdos ir skaļa, bet praksē šo procesu organizēt tā, lai tas būtu jēgpilns ir liels izaicinājums. Būvniecības projektu publiskās apspriešanas nebūt nav sabiedrības iesaistīšana, jo apspriešana ir formāls process, ko regulē MK noteikumi. Savukārt sabiedrības iesaistīšana ietver dialogu un viedokļu apmaiņu. Daudzi attīstītāji no sabiedrības iesaistes cenšas maksimāli izvairīties, jo iepriekš gūtā pieredze ir bijusi neveiksmīga. Arī daudzas pašvaldības izvairās no sabiedrības pilnvērtīgas iesaistes, tā vietā fokusējoties uz šaurām aktīvistu grupām.

Pirmkārt, īstenojot sabiedrības iesaisti, jārunā ar cilvēkiem, kas dzīvo šajā apkaimē, un jāiekļauj visas apkaimes iedzīvotāju grupas, nevis specifisku interešu aizstāvji. Proti, nereti par apkaimes risinājumiem skaļu viedokli pauž cilvēki, kas tur nemaz nedzīvo vai kuriem apkaimē nav uzņēmējdarbības, u. tml. Tas veido būtisku statistisko novirzi, un, vispārinot šos viedokļus, tiek iegūta kļūdaina informācija. Ar šādu problēmu saskaras ļoti daudzas pilsētas, kad sabiedrības viedokli pauž šaura cilvēku grupa, kura nepārstāv attiecīgās apkaimes viedokli.

Otrkārt, lai sasniegtu tās iedzīvotāju grupas, kuras parasti tiek izslēgtas no sabiedrības iesaistes procesa, ir jāpielieto ieinteresēto pušu kartēšana, vispirms noskaidrojot, kādas cilvēku grupas šajā apkaimē dzīvo. Tāpat ir jānoskaidro apkaimē strādājošie uzņēmēji un sabiedriskās organizācijas, u.c. Pēc tam ir jāveido mērķēta iedzīvotāju informēšana un viedokļu apzināšana. Visbiežāk tieši aizņemtākie cilvēki, kā, piemēram jaunās ģimenes, studenti, privātā biznesa pārstāvji u. c., aizņemtības un laika trūkuma dēļ vai nu uzzina ar nokavēšanos par pilsētas attīstības iecerēm,

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!