Savā pirmajā prezidentūras dienā kā 47. ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja vēstuli Apvienoto Nāciju Organizācijai, norādot, ka ASV izstājas no Pasaules Veselības organizācijas. Ņemoties parakstīt šo dokumentu, Donalds Tramps uzsmaidīja un norādīja, ka šis esot liels (dokuments). Patiesībā 2025. gada 20. janvārī prezidents Donalds Tramps atsauca prezidenta Džozefa Baidena 2021. gada 20. janvāra vēstuli, ar kuru tas savulaik bija atsaucis Trampa 2020. gada 6. jūlijā parakstīto vēstuli Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāram, kurā Tramps pirmo reizi pavēstīja par izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijas. 2025. gada 20. janvārī Tramps paģērēja atsaukt arī prezidenta Baidena izpildrīkojumu Nr. 13987, kurā cita starpā tika aicināts "iesaistīties un stiprināt Pasaules Veselības organizāciju".
Nē, bezgala jaukās un kompetentās Karīnas Zālītes raksts ar skaidrojumu nav iespējams, jo PVO ir ļoti sarežģīta organizācija ar ļoti lēnu un birokrātisku dokumentu gaitu. Pirmkārt, Latvijas pārstāvniecība ir pakļauta Kopenhāgenas PVO Eiropas birojam, nevis tieši Ženēvai, otrkārt – izskatās, ka šobrīd PVO nav gatava stingrai pozīcijai, jo vairākas valstis ir izrādījušas interesi sekot ASV piemēram. Vēl iemesls – pārāk daudz nezināmo. Piemēram – Tramps neko nav teicis par attiecībām ar PAHO (Panamerikas Veselības organizācija), kas formāli ir arī PVO Amerikas reģionālā struktūra. Bet par to vēlāk.
Būtiska ir informatīvā telpa. Vēl pirms pusgada Pasaules Veselības organizāciju kritizēja visi, kam nebija slinkums, bet šobrīd – pēc Trampa paziņojuma par izstāšanos – globālajā tīmeklī (>90%) pārliecinoši dominē viedoklis, ka Trampa lēmums ir kļūdains, ka PVO ir ļoti nozīmīga organizācija, daudz laba darījusi un vēl varētu sadarīt, ja vien tai pietiktu naudas. Interesanti, ka globālajā tīmeklī par šo jautājumu visvairāk diskutē pašā Amerikā, un, izrādās, ļoti daudz amerikāņu zinātnieku, pētnieku, sabiedrības veselības speciālistu bijuši saistīti ar PVO, un protams, viņiem Trampa paziņojums kaut kādā mērā ir finansiāli vai politiski negatīvi saistošs.
Šā vai tā – Pasaules Veselības organizācija ir nozīmīga organizācija – Apvienoto Nāciju Organizācijas specializēta aģentūra, kas atbild par sabiedrības veselību visā pasaulē. Tās budžets tiek veidots diviem gadiem un 2024.–2025. gadam ir nepilni 7 miljardi ASV dolāru, kas no Trampa skatpunkta ir ievērojami mazāk par Meijo klīnikas vai citu nozīmīgāko ASV slimnīcu budžetiem. Arī informācijas apjoms un apkopojums par globālo situāciju infekcijas slimību vai neinfekcijas slimību jomā, iespējams, ASV Zāļu un pārtikas administrācijai ir jaudīgāks, bet lielākiem Pasaules žurnāliem un lielākajām ārstu organizācijām (piemēram, Amerikas ārstu asociācijai AMA) – plašāks un korektāks. Man pašam regulāri patīk atsaukties uz PVO dokumentiem, bet līdzvērtīgu vai pat precīzāk formulētu informāciju var iegūt citos avotos.
PVO galvenā mītne atrodas Šveicē, Ženēvā, tai ir seši reģionālie biroji un 150 vietējie biroji visā pasaulē. Organizācijā
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv