Evija Mirķe: Latvijas Mākslīgā intelekta centra nākotne – rūpīgi izsvērts vai steigā pieņemts lēmums?
Foto: Publicitātes foto

Mākslīgais intelekts (MI) ir viena no straujāk augošajām tehnoloģiju jomām pasaulē, un tā potenciāls ietekmēt sabiedrībā notiekošos procesus ir milzīgs, pat prātam neaptverams. Jā, Latvijai ir svarīgi būt daļai no šīs attīstības, un mūsu valstī ir nepieciešams izveidot spēcīgu un efektīvu MI centru, tomēr ir būtiski, lai šis centrs tiktu veidots atbildīgi un pārredzami, ņemot vērā visu sabiedrības iesaistīto pušu intereses.

Pašlaik "Latvijas Nacionālā mākslīgā intelekta centra likums" steidzamības kārtā tiek virzīts Saeimā pieņemšanai.

Publiskajā telpā ir daudz jūsmas par notiekošo (Latvijā kopā ar tehnoloģiju gigantu "Meta" plāno izveidot Eiropā pirmo mākslīgā intelekta izcilības centru (Lsm.lv, 17.10.2024) vai Latvija sadarbosies ar "Microsoft" mākslīgā intelekta jomā un valsts pārvaldes modernizēšanā (Lsm.lv, 03.12.2024)), pieminot lielos tehnoloģiju "milžus" kā nākotnes veiksmes stūrakmeni. Manuprāt, pārāk maz tiek diskutēts par risku "uzsēsties uz Microsoft adatas". Tāpat maz apspriesta ir plānotā juridiskā forma "publisks nodibinājums".

Manuprāt, valsts mēroga Latvijas MI centram nodibinājums nav piemērotākā juridiskā forma, jo centram ir jābūt valstiskas organizācijas pārraudzības ietvaros. Tam ir vairāki iemesli.

Pirmkārt, valsts iestādes var nodrošināt lielāku pārredzamību un atbildību. Nodibinājumi var būt mazāk atklāti par savu darbību un lēmumiem, un tas var radīt bažas par publisko līdzekļu izmantošanu un iespējamu interešu konfliktu. Valsts iestādēm ir jāievēro stingrāki noteikumi par publiskajiem iepirkumiem, finanšu pārvaldību un atskaitīšanos, kas nodrošina lielāku uzticēšanos un caurspīdīgumu.

Otrkārt, valsts iestādes var labāk integrēt MI attīstību valsts pārvaldes un citu nozaru stratēģijās. MI ir jāattīsta ne tikai kā atsevišķa joma, bet arī kā instruments, kas var uzlabot valsts pakalpojumu efektivitāti, veicināt ekonomisko izaugsmi un risināt sociālās problēmas. Valstiskas iestādes var labāk koordinēt MI attīstību ar citām valsts politikas jomām un nodrošināt, ka MI potenciāls tiek izmantots sabiedrības interesēs.

Treškārt, valsts iestādes var piesaistīt labākos ekspertus un nodrošināt stabilu finansējumu. MI joma ir ļoti konkurētspējīga, un ir svarīgi, ka centrs var piesaistīt labākos speciālistus, piedāvājot viņiem konkurētspējīgu atalgojumu un karjeras izaugsmes iespējas. Valsts iestādes var nodrošināt stabilu finansējumu no valsts budžeta, kas ir būtiski ilgtermiņa pētniecības un attīstības projektiem.

Latvijā ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kas jau, pēc nosaukuma spriežot, ir atbildīga par MI nozares attīstību. Zem šīs ministrijas ir izveidota Valsts Digitālās attīstības aģentūra (VDAA). Pēc nosaukuma spriežot, arī tās uzdevums ir digitalizācija, ko varētu saistīt ar MI nozari. Ņemot vērā milzīgo MI ietekmi un riskus iekšpolitikai un valsts drošībai, Iekšlietu ministrijai būtu nozīmīgāk jāiesaistās Latvijas MI centra tapšanas procesā, nemaz nerunājot par Izglītības un zinātnes ministriju, kuras paspārnē ir visas augstākās izglītības iestādes, tātad arī pētniecība un zinātne, kas attīsta MI risinājumus. Ir arī tāda valsts iestāde kā Valsts Kanceleja, kurā integrēts Pārresoru koordinācijas centrs, kas arī varētu uzņemties juridisku atbildību par Latvijas MI centra darbu.

Šeit gan jāpiezīmē, ka daudzās Eiropas valstīs šāda veida centri darbojas kādas valsts augstskolas uzraudzībā.

Neapšaubāmi, ir svarīgi, ka likumprojekts par Latvijas MI centru tiek virzīts pieņemšanai ātri, taču tam jābūt rūpīgi izvērtētam un apspriestam. Likumdevējam ir jāņem vērā visi racionālie iebildumi, kas saistīti ar privātā sektora un nevalstiskā sektora vēlmi pēc caurspīdīgas valsts pārvaldes un labas pārvaldības principu ievērošanu, visu kompetento pušu iesaisti, lai nodrošinātu gan attīstību, gan datu aizsardzību, gan kalpošanu sabiedrības interesēm

Es aicinu likumdevēju turpināt diskusiju un pārliecināt sabiedrību par pieņemto lēmumu atbilstību labākajai Eiropas un pasaules praksei. Mums ir nepieciešams spēcīgs un efektīvs Latvijas MI centrs, kas darbosies sabiedrības interesēs un veicinās Latvijas pētniecības un zinātnes, privātā sektora un biznesa, pilsoniskās sabiedrības, kā arī valsts tehnoloģisko attīstību kopumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!