Uldis Osis: Labklājība un veselība - reformas vai sabrukums
Foto: LETA
Sociālās drošības un veselības aizsardzības jomas ekonomiski attīstītajās valstīs parasti raksturojas ar ievērojamām publiskā sektora izmaksām. Tā tas ir arī Latvijā. Turklāt negatīvo demogrāfisko, ekonomisko u.c. faktoru dēļ šīs izmaksas pieaug gan absolūtos skaitļos, gan relatīvi, kā daļa no valsts un pašvaldību budžetu izmaksām, vai attiecība pret iekšzemes kopprodukta apjomu. Pēc Labklājības ministrijas prognozēm, piemēram, pensiju izmaksām jau nākamā gada beigās sociālajam budžetam var nākties uzsākt aizņemties naudu no valsts pamatbudžeta. Bet, cik ilgi un, kas tālāk?

Problēmas risinājumam oficiālajā līmenī tiek piedāvāta virkne pasākumu - palielināt pensionēšanās vecumu, samazināt pensiju piemaksas, tiek slēgtas vai apvienotas medicīnas iestādes un tml. Taču, no otras puses, tā kā sabiedrība noveco, pieaug arī saslimstību skaits. Līdz ar to skaidrs, ka arī medicīnas jomā izmaksas tik un tā turpinās pieaugt. Šīs ir globālas tendences, kuras līdz ar ekonomisko ciklu kāpumiem un kritumiem arvien vairāk palielina spriedzi starptautiskajā finanšu sistēmā, it īpaši valstu sociālajos budžetos.

Izmaksu ierobežošanas politika ar mērķi sabalansēt izmaksas ar ieņēmumiem un stabilizēt finanses, izrādās kā tuksneša mirāža - jo vairāk pēc tās tiecies, jo tālāk tā aizplūst un, lai gan finanšu konsolidācijas pasākumu tūres seko viena aiz otras, budžeta deficīti kā teiksmaina pūķa galvas izaug atkal un atkal. Sagaidāmās finanšu stabilizācijas vietā patiesībā arvien vairāk sarūk ekonomikas attīstības temps, bet stagnācija, kā vecuma aizdusa, nomāc arvien vairāk, apgrūtinot sākotnējo problēmu risinājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!