Ināra Mūrniece: Padome, kurai neiestāsies 'taimkods'
Foto: Saeimas administrācija
Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai viens no tās pirmajiem un būtiskākajiem darbiem atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam bija kandidātu izvirzīšana Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP). Rīkojot konkursu, mans kā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājas mērķis bija lauzt līdzšinējo politiskās angažētības sistēmu NEPLP kandidātu virzīšanā. Tā, lai nākamā padome būtu profesionāļu, nevis politiski raustāmu diegaleļļu padome. Līdz ar to komisijas uzstādījums ir: visplašākā sabiedrības iesaiste un pēc iespējas izsvērtākas publiskās debates, kas ļautu izvērtēt kandidātus.

Tā kā publiskajā telpā pašreizējās NEPLP darbs tiek vērtēts ļoti kritiski un ir bažas par politiskās ietekmes izpausmēm tās darbībās, ir saprotamas gaidas, lai nākamā NEPLP būtu tāda, kas spēj pārstāvēt sabiedrības intereses. Tieši tādēļ komisija vienojās, ka kandidātu izvirzīšanai NEPLP jābūt pēc iespējas plašākai, un likumu traktējām tā, lai panāktu maksimālu sabiedrības iesaisti. Iespēju pieteikt kandidātus plaši izmantoja gan nevalstiskās organizācijas, gan fiziskās personas, gan profesionāļu apvienības. Vienlaikus, lai samazinātu bažas par politisko ietekmi nākamajā padomē, komisija lēma, ka kandidātus (atšķirībā no iepriekšējām padomes vēlēšanām) nav tiesīgas ieteikt politiskās partijas un to apvienības.

Kā komisijas vadītāja es izsaku gandarījumu, ka sabiedrības iesaiste bija daudz plašāka nekā cerējām: komisijai uzklausīja 41 kandidātu. Pēc kandidātu saraksta publiskošanas aicinājām sabiedrību sniegt savu redzējumu par izvirzītajiem kandidātiem un saņēmām virkni papildu atsauksmju, ar kurām deputāti rūpīgi iepazinās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!