Zustrups
Foto: Publicitātes foto
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazināšana no 25% līdz 20% valsts budžetam kopā izmaksā 170 miljonus latu – milzīgu summu, aptuveni 1% no IKP. Jau šobrīd ir veikts IIN samazinājums par vienu no pieciem procentpuktiem. Atlikušie četri maksās aptuveni 140 miljonus latu. Darbaspēka nodokļu sloga samazināšana nozīmē vairāk naudas iedzīvotāju maciņos, tā palīdzēs radīt jaunas darbavietas un sekmēs uzņēmēju konkurētspēju. Tomēr vai IIN samazināšana ir efektīvākais veids, kādā samazināms nodokļu slogs darbaspēkam?

Šī gada janvārī publicētajā ziņojumā[1] Starptautiskā Valūtas fonda eksperti ir diezgan tieši - IIN likmes samazināšana nav nedz efektīvākais, nedz taisnīgākais veids, kādā mazināms nodokļu slogs darbaspēkam. Līdzīgu kritiku savā ikgadējā ziņojumā[2] pauž arī Eiropas Komisija. Ārvalstu ekspertu uzmanības centrā ir augstais bezdarba līmenis, un viņi bažījās, ka IIN samazināšanas ietekme uz nodarbinātības veicināšanu būs niecīga.

Minētie 140 miljoni latu tā vietā, lai turpinātu katru gadu papildināt valsts budžetu, turpmāk ieguls strādājošo maciņos. Taču ne visi iegūs vienādi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!