Iveta Ķelle: Gados jauna māmiņa – nopelt vai palīdzēt?
Foto: LETA
Statistika liecina, ka pērn Latvijā mazuļus pasaulē laidušas 3 meitenes, kas jaunākas par 14 gadiem. 268 bērni piedzimuši pusaudzēm vecumā no 15 līdz 17 gadiem, bet 751 − vidusskolas pēdējo klašu audzēknēm 18-19 gadu vecumā. Zem katra no šiem skaitļiem slēpjas savs, nereti – traģisks, dzīvesstāsts. Interesanti, kā veidojies meiteņu dzīves pēc bērna piedzimšanas? Vai viņas pabeidz iesākto izglītību, kas un kādu atbalstu sniedz jaunajām māmiņām? Tēvs, ģimene, sabiedrība?

Atceros jaunas māmiņas sarunu ar sociālo darbinieci. Meitene grasījās iesniegt dokumentus pabalstam, diemžēl darbiniece bija nevis saprotoša, bet izvēlējās bargās kundzes lomu un sāka lasīt morāli par meitenes rīcību, neesošā tēva bezatbildību. Šī situācija teicami raksturo situāciju - pat, ja normatīvie akti nosaka ierēdņa rīcību, daudzi atbildīgi darbinieki ir gatavi paust nosodījumu, nievas, nicinājumu, nevis sniegt palīdzību.

Sabiedrība kopumā vienmēr ir bijusi pret jaunu meiteņu kļūšanu par māmiņām. Nav izņēmums arī seksuālās un reproduktīvās izglītības un tiesību eksperti, kas uzskata, ka visām sievietēm neatkarīgi no to vecuma jābūt pieejamai kontracepcijai, kas ļautu viņām izvēlēties, kad un cik bērnu laist pasaulē, ņemot vērā savus personiskos apsvērumus un ekonomiskās iespējas. No vienas puses, mēs vēlamies, lai jauniešiem būtu zināšanas par fizioloģiju, tie mācētu pasargāt sevi no nevēlamas grūtniecības un infekcijām. Mēs arī vēlamies, lai jauniešiem būtu labi saprotama izvēle, būtu saprotamas emocijas un tas, kā veidojas attiecības. Bet kā ar sievieti, kas vēlas bērniņu pavisam jauna? Pasaulē ir tikai dažas reproduktīvās veselības izglītības programmas, kas ietver zināšanas par maternitāti un bērnu audzināšanu. Atklāti sakot, vairākums speciālistu ir negatīvi noskaņoti pret šādu zināšanu iekļaušanu dzimumaudzināšanā. Tāpat pietrūkst valsts atbalsta programmas šīm jaunajām meitenēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!