Neviļus jāvaicā – kāpēc tā? Kādēļ jaunieši, kuri teorētiski gan skolā, gan mājās apgūst zināšanas par labu uzvedību un izsargāšanos, izšķirošos brīžos mēdz "iekrist"?
Neplānot vakara noslēgumu ir jauniešu dabā – nereti viņiem pat prātā neienāk, ka randiņa beigās būs seksuālas attiecības. Tas nozīmē, ka, ejot uz tikšanos, nav vajadzības paķert līdzi prezervatīvu. To apstiprina iepriekš minētās aptaujas rezultāti. Tie apliecina, ka galvenie riska faktori, kas veicina nevēlamas grūtniecības iestāšanos, ir neizsargāšanās vispār vai arī nedrošas kontracepcijas metodes.
Katalizators – alkohols un apreibinošas vielas
Situācijas katalizators neapstrīdami ir alkohols vai apreibinošas vielas. Vakara noslēgumā esot vieglā skurbulī un baudot divvientulību, kurš gan domās par tik ikdienišķām lietām kā izsargāšanās no grūtniecības un seksuāli transmisīvas slimības? Un tas viss par spīti tam, ka pieaugušie nemitīgi skandina par kontracepciju. Tuvības brīžos apreibinošo vielu ietekme jauniem cilvēkiem, tāpat kā pieaugušajiem, noņem lieko spriedzi, taču neveicina koncentrēšanos uz prezervatīva lietošanu. Viena no mūsu karstā pasta populārākajām tēmām ir jauniešu nedienas ar gumijas draudziņiem – tie mēdz noslīdēt, plīst un negrib lāgā klausīt. Diemžēl prasme pareizi lietot kondomu, īpaši reibumā esot, nāk ar pieredzi.
Lai izvairītos no neplānotas grūtniecības, svarīgi ielāgot ikvienam − gan jaunam, gan vecam − tikko plānojat tuvību, galvā ir jāieslēdzas sarkanajai gaismai un jāizskan jautājumam: kā izsargāsimies? Protams, tas ir tad, ja attiecības tiek plānotas. Diemžēl jaunām meitenēm prātā ir veltas cerības − varbūt šoreiz izsprukšu sveikā, varbūt esmu neauglīga, varbūt ir dienas, kurās nevar palikt stāvoklī.
Nedrošu metožu vilinājums
Latvija ir arī to valstu vidū, kur nepamatoti populāra izsargāšanās metode ir pārtrauktais dzimumakts. Šo paņēmienu noteikti nevar ierindot drošo metožu sarakstā, nemaz nerunājot par diskomfortu attiecību laikā. Tāpēc viens būtisks jautājums ir avārijas kontracepcija. Diemžēl daudzas sievietes varētu paglābt sevi no iekrišanas, ja vien Latvijas sabiedrībā nevaldītu aizspriedumi pret hormonālo metožu lietošanu. Tai pašā laikā tā saucamās avārijas tabletītes Latvijā ir bezrecepšu medikaments. Jāsaka, ka mūsu pieredze liecina, ka liela daļa sieviešu pie ārsta bez īpaša iemesla nevēlas iet un joprojām nezina, kā pareizi lietot avārijas kontracepciju, tāpēc bieži to izmanto teju regulāri – aizstājot ikdienas izsargāšanās metodes. Pēc šādu kļūmju sērijas jaunajiem cilvēkiem gan būtu nopietni jādomā, kādu metodi izvēlēties, plānojot neplānotas attiecības.
Nobeigumā vēlos uzsvērt, ka jebkurā gadījumā vislabākais risinājums ir plānotas attiecības ar patstāvīgu partneri un kontracepciju, kuru pāris kopā ir izvēlējies un uzskatījis par vislabāko šādai situācijai. Taču dzīve ir dzīve, un mums − politikas plānotājiem, izglītotājiem, mediķiem − ir jāliek aiz auss, ka darbs ar jauniem cilvēkiem prasa jaunu veidu meklējumus, sarunas, uzmanību gan ģimenē, gan skolā un arī ārpus tās.