Rinalds Gulbis: Ukraina - brīvības mēģinājums
Foto: Publicitātes foto
Pēdējās nedēļas laikā notikumi Ukrainā piesaistījuši nedalītu apkārtējo uzmanību. Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča atteikšanās parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, kas ļautu turpināt padziļinātu eirontegrācijas ceļu, ielās lika iziet tūkstošiem Ukrainas iedzīvotāju. Piepildījās politikas pētnieku izteiktās visļaunākās iespējamās prognozes.

Proti, vēl oktobrī, kad Krievija uzsāka muitas konfliktu ar Lietuvu, atsveišķi politikas pētnieki norādīja, ka Ukraina var neizturēt Krievijas, kas ir tās lielākais tirdzniecības partneris, milzīgo spiedienu. Jāatzīst, ka Ukraina par spīti novecojušām tehnoloģijām un PSRS laika standartiem, tomēr bija gatava turpināt eirontegrāciju, gatavs to turpināt nebija prezidents Janukovičs.

Pētot postpadomju telpas politikas procesus, gluži tāpat kā pētot politikas notikumus ES iekšienē vai ASV, tiek pielietotas ne tikai tās pašas metodes un instrumentārijs, bet arī apskatīti līdzīgas lomas spēlējoši aktori. Aizmirsts iesaistīto personu kopums Ukrainas gadījumā ir varas elites, kas ap sevi pulcē politiķus, oligarhus, drošības struktūru pārstāvjus un biznesa aprindu cilvēkus. Pirms Viļņas samita varas elites netika pētītas, taču tieši tās bauda uzticību no Krievijas puses un ir daudz vairāk atkarīgas no tās labvēlības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!