Foto: Privātais arhīvs

Karadarbība Gazas joslā - nelielā zemes strēlē, kas iespiesta starp Izraēlu, Ēģipti un Vidusjūru - jau atkal nonākusi pasaules uzmanības centrā. Gazas josla - teritorija nedaudz lielākā par Rīgu -, kur dzīvo aptuveni 1.8 miljoni palestīniešu, jau izsenis bijusi konfliktu avots.

1967. gadā pēc Sešu dienu kara Izraēla atņēma Gazas joslu teritoriju Ēģiptei, kura to bija okupējusi iepriekš. Izraēlas kontrolē Gaza atradās līdz 1994.gadam, kad, saskaņā ar 1993.gadā panākto Oslo vienošanos par Izraēlas-Palestīnas konflikta regulējumu, Izraēla sāka pakāpeniski atdot kontroli pār Gazas sektoru palestīniešiem. Pieaugot protestiem pret Izraēlas okupāciju Izraēla izpildīja arī Oslo vienošanās punktu par karaspēka izvešanu un 2005. gadā pilnībā pārtrauca Gazas joslas okupāciju. Tomēr labi gribētais Izraēlas un Gazas līdzās pastāvēšanas plāns izgāzās, kad 2006.gadā demokrātiskās vēlēšanās Gazas sektorā pie varas nāca Hamas. Šī palestīniešu organizācija vēlas iznīcināt Izraēlas valsti un, izmantojot terorismu, pašnāvnieku uzbrukumus un vardarbību pret civiliedzīvotājiem, ilgstoši ir cīnījusies pret Izraēlu. ASV , Izraēla un Eiropas Savienība ir pasludinājušas Hamas par teroristu organizāciju.

Pēc Hamas nākšanas pie varas Izraēla 2007.gadā ieviesa sankcijas, ierobežojot Gazas joslas tirdzniecību ar ārpasauli, ar mērķi vājināt Hamas, jo brīva tirdzniecība un ekonomikas izaugsme tikai stiprinātu Hamas. Mājas apstākļos taisītu, primitīvu raķešu vietā, kādas lielākoties Hamas izmanto patlaban, Hamas piekļūtu modernam bruņojumam un radītu nopietnākus draudus Izraēlai. Kopš Hamas nākšanas pie varas un sankciju ieviešanas Izraēla un Gaza ir iestrēgusi iznīcinošā ciklā, kas novedis pie trīs Izraēlas iebrukumiem Gazā 2008.-9., 2012.gadā un patlaban. Pēc katra konflikta, spītējot sankcijām, Gazas joslā pamazām atjauno institūcijas, infrastruktūru un Hamas militārais spēks arī palielinās. Laikam ejot, Gazas iedzīvotāji paliek neapmierināti ar Izraēlas sankcijām un palielinās no Gazas nākošo terora aktu un uz Izraēlu izšauto raķešu skaits. Izraēla nevar pieļaut apdraudējumu saviem iedzīvotājiem un finālā atbild raķešu triecieniem ar militāru spēku, iznīcinot Hamas kapacitāti uzbrukt Izraēlai. Tomēr šie Izraēlas uzbrukumi nekādā veidā nerisina šī konflikta dziļākos cēloņus. Izraēla nespēj sakaut Hamas, tikai to vājināt. Pēc katra uzbrukuma spēles laukums ir paliek nemainīgs un cikls sākas no jauna.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!