Delfi foto misc. - 37085
Foto: Publicitātes foto
Katru gadu no Latvijas izbrauc tūkstošiem darbspējīgā vecuma ļaudis, kuri pamet ne tikai savu darbu, bet arī dzimteni un pat savu ģimeni. Šobrīd, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ārpus valsts dzīvo 370 tūkstoši valstspiederīgo. Pērn valsti pameta 22,6 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, pie tam – no tiem gandrīz ceturtā daļa (23%) bija darbspējas vecuma emigranti jeb 4,3 tūkstoši bija jaunieši vecumā no 15 – 24 gadiem, un šis skaitlis nemazinās. Tāpat skaitļi rāda, ka sarūk to cilvēku skaits, kuri atgriežas Latvijā.

Mīts, ka Latvijā nav vai nevar atrast darbu ir ļoti maldīgs. Par piemēru var ņemt apkalpojošo sfēru. Apskatot darba meklēšanas portālus var redzēt, cik ļoti uzņēmumi meklē darbiniekus. Līdzīga situācija ir HoReCa nozarē – trūkst viesmīļu, bārmeņu, pavāru, pārtikas tehnologu un konditoru. Liela daļa šo nozaru speciālisti krīzes gados pameta Latviju, tāpēc tagad, kad Latvijas ekonomika ir atguvusies un parādās jaunas darba vietas, vairs nav cilvēki, kas spētu tās aizpildīt.

Problēma aizbraukšanai bija ļoti vienkārša – darba trūkums un atalgojuma līmenis. Nav jāuzdod jautājums "Kāpēc Jūs pametat dzimteni", lai noskaidrotu aizbraukšanas iemeslus. Lai uzlabotu situāciju, uzņēmējiem nevajag paļauties uz izskanējušajiem un solītajiem reemigrācijas plāniem, bet rīkoties pašiem. Galu galā – valsts darba vietas nerada, to dara uzņēmēji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!