Ieva Plūme: Pats vainīgs, ka slims
Foto: Kadrs no video
Ja Latvijā esi slims un tava diagnoze nav minēta atbilstošā normatīvā, vari būt drošs, ka pacienta līdzmaksājums par zālēm vai procedūrām būs tik liels, ka nevarēsi nomaksāt. Glābiņu meklēdams, tu nopirksi kādas nebūt bezrecepšu tabletes vai uztura bagātinātājus ar domu "tak jau labāk, nekā nekas". Par racionālu zāļu lietošanu, ārstēšanas efektivitāti un tamlīdzīgām būšanām nav ko satraukties. Jo tas nav tavs gadījums. Pats vainīgs, ka esi saslimis ar retu slimību un pulverī presēti vitamīni vai minerālvielas tev nepalīdz.

Zanei Lazdiņai ir paveicies. Viņa ir atguvusi veselību, jo ir noticis neticamais – pirmā plaušu transplantācija Latvijas iedzīvotājai veikta. Par to viņa no sirds pateicas atbalstītājiem, kuri pirms septiņiem mēnešiem neticami īsā laikā saziedoja 120 000 eiro, lai Vīnes klīnikā īstenotu sarežģīto operāciju.

Tomēr prieks bija īss, jo Zanei krietni jāpiemaksā par zālēm. Ar Zani noticis tas pats, kas Latvijā notiek ar desmitiem un simtiem citu cilvēku, kuru vārdus mēs nezinām – viņi saslimuši ar slimībām, kas nav ierakstītas likumā. Tāpēc - ja gribi dzīvot, par ārstēšanos tev būs maksāt vairāk. Zanes un arī daudzu citu slimību skarto cilvēku zāles nav iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, tāpēc tās apmaksā individuālā kārtā, kam valsts uzlikusi limitu – līdz 14 228 eiro gadā vienam cilvēkam. Ko darīt, ja zāles maksā vairāk, un līdzekļu nav?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!