bitcoin
Foto: Reuters/Scanpix
Pēdējā laikā daudz ir dzirdēts par virtuālajām valūtām, piemēram, Bitcoin, ko var izmantot norēķiniem ar citiem cilvēkiem vai samaksai par atsevišķām precēm un pakalpojumiem, kā arī iepērkot virtuālo valūtu spekulatīviem ieguldījumiem.

Lai gan virtuālās valūtas ir pievilcīgs jauninājums finanšu tirgū, pirms pieņemt lēmumu par jebkura finanšu pakalpojuma izmantošanu, iepazīsti tā būtību un izvērtē iespējamos riskus.

Sākumā būtu jāsaprot kas ir virtuālā valūta? Pēc būtības tā ir elektroniskā formā turēta vienība, ko atsevišķas personas var piekrist pieņemt kā maksāšanas līdzekli. Kā norādījusi Latvijas Banka, virtuālā valūta nav oficiāla valūta, kuru kā likumīgu maksāšanas līdzekli emitē un garantē pēc nominālvērtības valstu centrālās bankas, līdz ar to Bitcoin un citu līdzīgu virtuālo valūtu turētājam nav garantiju, ka viņa īpašumā esošās virtuālās valūtas vienības varēs apmainīt atpakaļ pret reālu naudu. Tas padara par neiespējamu Bitcoin un citas līdzīgas virtuālās valūtas lietot kā vērtības mēru, kas ir viena no naudas funkcijām. Ievērojot minēto, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) un Latvijas Banka uztver virtuālās valūtas kā preci vai pakalpojumu, nevis kā likumīgu maksāšanas līdzekli. Turklāt virtuālās valūtas vērtība joprojām ir pakļauta samērā agresīvām svārstībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!