Māris Kūlis: Kas ir Islāma valsts (Daesh), un uz ko tā cer?
Foto: Publicitātes foto
Islāma valsts nevēlas būt klusa un nomaļa. Ar skaļu troksni tā piesaka savu uzvedumu uz pasaules skatuves. Efektīvi izmantojot vervēšanas pasākumus un gudri lietojot sociālos tīklus, Islāma valsts ap sevi pulcina radikālo islāmistu armijas. Piesolot apokalipses kauju par laiku galu un vispasaules kalifātu, tā maršē pa Sīrijas un Irākas zemēm, taču arvien uzstājīgāk raida draudus arī rietumu civilizāciju virzienā. Kur šādas dziņas radušās? Postošā ugunsgrēka dūmi ir pieņēmuši Islāma valsts karoga tēlu, taču tā pirmsākums meklējams savienībā, kas aptuveni pirms 270 gadiem izveidota kādā Arābijas tuksneša nomaļā nostūrī. Vai šis ugunsgrēks pletīsies plašumā, un saūdu un vahabisma līgums izraisīs eksploziju, kas neatgriezeniski pārveidos Tuvos Austrumus, – tas ir jautājums, uz kuru jāatbild mūsdienu pasaulei.

Nesenie notikumi Parīzē, kā arī terorakts Beirūtā un Krievijas lidsabiedrības lidmašīnas saspridzināšana neilgā laika posmā ir no jauna uzjundījuši jautājumus par situāciju Tuvajos Austrumos. Tomēr šoreiz tie no pārspriedumiem par Krievijas un rietumvalstu ģeopolitisko stīvēšanos un bēgļu epopejas risinājumiem ir pārvirzījušies uz kādu konkrētu organizāciju, kas jau kārtējo reizi ar savu nepatīkami savdabīgo spožumu izgaismo starptautisko norišu horizontu.

Lai gan tā sauktā Islāma valsts ir uzmanības centrā tagad, tā jau vairākus gadus ir atgādinājusi par sevi ar sen neredzētas brutalitātes un - kas īpaši interesanti - šīs brutalitātes dokumentēšanas un izrādīšanas pasākumiem. Kā piemēru var minēt kaut vai amerikāņu žurnālista Džeimsa Foleja (Foley) eksekūciju - Islāma valsts kaujinieki ne tikai nogrieza viņam galvu, ne tikai to visu nofilmēja, bet arī pacentās par to izveidot visnotaļ kvalitatīvi uzņemtu videoklipu, kuru, protams, tūdaļ izplatīja sociālajos tīklos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!