Delfi foto misc. - 46808
Foto: Daesh propagandas materiāls
Sprādzienu un šāvienu uguņu spožums, kas izgaismo Daesh praktisko (militāro) vēsturi, aizēno šīs organizācijas pamatus — reliģiskās un ideoloģiskās dogmas, no kurām izriet arī tās politiskās nostādnes. Savukārt koncentrēšanās uz Daesh glancētās vardarbības efektīgumu izkropļo izpratni par šā veidojuma mērķiem un uzbūvi. Aiz asinsdarbu izrādīšanas slēpjas citi, paralēli, stāsti, kas Daesh biedriem ir daudz nozīmīgāki. Proti, šā valstiskā veidojuma ideoloģiskie balsti ir reliģiskie apsvērumi, kuri visupirms jāzina savējiem. Šo balstu un propagandas atsegšana var būt izšķirīgi svarīga, lai saprastu Daesh uzbūvi un izredzes. Iespējams, Daesh ilgi nepastāvēs, tomēr tās propagandas kampaņa dod bīstamu mācību, kuras mūžs būs krietni garāks — tā terorismam pasniedz jaunus ieročus.

Daesh propaganda ir apvienojusi divus jau labi pazīstamus, taču atšķirīgus tematus. Viens ir interneta tehnoloģijas un sociālo mediju straujā attīstība, bet otrs - terorisms un radikālais islāms. Šis apvienojums met izaicinājumu iesīkstējušam uzskatam, ka t. s. džihādisti un teroristi ir tehnoloģiski atpalikuši radikāļi. Realitāte ir gluži pretēja - Daesh propagandas kampaņas apmērs un metodes liecina, ka militarizētais džihādisms ir braši iesoļojis 21. gadsimtā.

Nu jau vairs nevienu nevar izbrīnīt ar runām par tendenci, ka dažādas cilvēka dzīves šķautnes arvien vairāk pārvietojas uz virtuālo realitāti. Dzīves digitalizācijas temats - šī mūsdienu klasika - aptver labi zināmus jautājumus: kā planšetdatorus skolā, tā viedtālruņus ģimenē u. tml. Skaidrs, ka digitalizācijai ir gan labās, gan sliktās sekas, tomēr līdz šim "vidējais viedoklis" neietvēra domu, ka tā būtu jel kādā veidā saistīta ar islāmisko terorismu. Taču šai tendencei piemīt vēl kas - dzīves digitalizēšanās nes līdzi arī tehnoloģisko kompetenci (zinātību, know-how), kas ir plaši izplatīta sevišķi jaunatnes vidū.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!