Terēze Bogdanova: Kas notiks ar latviešiem pēc Lielbritānijas referenduma
Foto: Reuters/Scanpix
Kopš 20. februāra, kad britu premjers Deivids Kamerons oficiāli paziņoja, ka 23. jūnijā notiks referendums par Lielbritānijas palikšanu vai nepalikšanu Eiropas Savienībā, šeit dzīvojošie ES valstu pilsoņi, arī Latvijas iedzīvotāji, ir nonākuši nogaidošā pozīcijā. Cits par to satraucas un nervozē vairāk, cits mazāk, taču nevar noliegt, ka jautājums ir aktuāls, arī tiem, kuri līdz šim par politiku neinteresējās.

Cilvēku satraukuma un nervozitātes pakāpi noteikti ietekmē tas, vai Latvijas kā ES pilsonība ir galvenais pamats statusam Lielbritānijā, un arī tas, kāda ir viņu nodarbošanās un cik gadu jau šeit ir nodzīvots. Ir noteikta daļa, kas jau paspējuši iegūt Lielbritānijas pilsonību un/vai ir attiecībās ar Lielbritānijas pilsoni un tāpēc var justies droši, ka viena vai otra iznākuma gadījumā palikšana šeit nebūs apdraudēta.

Citādāk ir tiem, kuriem ir tikai Latvijas vai varbūt Latvijas un citas ES valsts pilsonība: politisko kampaņu karstumā nav īsti atbildēts uz jautājumu, kas Lielbritānijas izstāšanās gadījumā notiks ar ES pilsoņiem, kuri jau šeit atrodas. Imigrācija no ES dalībvalstīm politiskajās debatēs ir karstākais pārrunu temats, bet tajās tiek runāts par nākotnes imigrantiem un to, kā viņu ieceļošana šeit tiks kontrolēta, neatbildot uz jautājumu, kas notiks ar šeit jau esošajiem studējošajiem un strādājošajiem ES pilsoņiem. Saprotams, ka viss notiks palēnām, jo arī izstāšanās sarunas ar ES var ilgt divus gadus, taču jau tagad cilvēkiem gribētos gūt kādu skaidrību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!