Jānis Veide: Svarīgi veicināt ziņošanu par pārkāpumiem
Foto: Shutterstock
No pašmāju Neo līdz Luksemburgas nopludinātajiem dokumentiem – arvien biežāk plašsaziņas līdzekļos nonāk informācija, ko kāda persona par privātām kompānijām vai valsts institūcijām nopludinājusi žurnālistiem vai izmeklēšanas iestādēm. Tiek atklāti skandalozi gadījumi, kuri bieži saistīti ar slēptiem finanšu līdzekļiem, nodokļu samaksas apiešanu, pat atmasko bīstamas medicīniskas prakses, tādējādi glābjot dzīvības.

Vairākas no šīm lietām ir izgaismojuši trauksmes cēlēji (angļu val. – whistleblowers), kas riskējot rīkojušies pašaizliedzīgi un novērsuši notiekošu vai iespējamu sabiedrības apkrāpšanu, atklājot informāciju, kuru visbiežāk sabiedrībai bija tiesības zināt.

Piemēram, 2014.gadā Luksemburgas nopludinātie dokumenti atklāja finanšu shēmas, ar kuru palīdzību lielākās pasaules kompānijas, to vidū "Apple", "Pepsi" u.c., samazināja nodokļos maksājamās summas, kas bija mērāmas miljardos eiro. Šie fakti sabiedrībai kļuva zināmi, pateicoties trauksmes cēlējam Antuānam Deltūram (Antoine Deltour). Arī skandalozos Panamas dokumentus un to saturu pētnieciskajiem žurnālistiem pašaizliedzīgi nodeva anonīma persona. Sekas, kas pret trauksmes cēlējiem dažkārt tiek vērstas, var būt atlaišana no darba, pazemošana, arī fiziska izrēķināšanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!