Aigars Evardsons: No anonīmiem zvaniem līdz reālai spridzināšanai viens solis
Foto: Privātais arhīvs
Cik ilgi būs jāgaida, līdz valsts institūcijas sāks rīkoties un mainīs likumdošanu, lai iedzīvotājiem garantētu lielāku drošību? Vai tiešām jāpienāk brīdim, kad kāda atstāta soma vai sainis uzsprāgs? Cik ilgi vēl būs jāpacieš tā saucamo jokdaru zvani par it kā ievietotiem spridzekļiem stacijās un citviet? Jāatceras, ka tie nav nekādi joki, tā ir rīcība, kas ne tikai aizkavē simtu un tūkstošu cilvēku ikdienas gaitas, rada lielus zaudējumus privātpersonām un uzņēmumiem, bet arī ietekmē vispārējo drošību. Tāpat jāatceras arī par telefonkrāpniekiem, kuri, izmantojot cilvēku uzticēšanos, joprojām apkrāpj iedzīvotājus dažādās Latvijas pilsētās.

Mums būtu jāmaina attieksme pret sabiedrības drošību un daudz nopietnāk jādomā par tās paaugstināšana iespējām. Tieši tādēļ Latvijas Juristu apvienība (LJA) nolēmusi pievērst uzmanību dažādiem mūsdienu tehnoloģijās balstītiem risinājumiem, kas nostiprina sabiedrības drošību un veicina noziedzības apkarošanu. Tuvākajā laikā mērķtiecīgi būtu jāievieš tādi tehniskie risinājumi kā videonovērošanas iekārtas, kas patstāvīgi analizē datu plūsmu un ar IT risinājumu palīdzību spēj atpazīt riska līmeni konflikta vietā, automašīnu numura zīmju skenēšanas sistēma, kas savienota ar dažādiem atbildīgajiem ES valstu dienestiem, pasažieru datu reģistrācija, stingrāka biometrijas datu kontrole Latvijā ieceļojošām personām, kiberdrošības paaugstināšana kopumā[i].

Neliels, tomēr pareizs solis sabiedrības drošības palielināšanas virzienā būtu arī mobilo sakaru anonīmo priekšapmaksas karšu reģistrācija jeb lietotāju identifikācija, kas palīdzētu novērst un ātrāk atklāt virkni noziegumu. Tas ir instruments, kas var kalpot vairākiem mērķiem – gan ēnu ekonomikas apkarošanai, gan iedzīvotāju drošības garantēšanai, arī tā saucamo viltus zvanu un telefonkrāpniecības izskaušanai. Valsts policija apstiprina, ka mobilo sakaru priekšapmaksas kartes kā noziedzīga nodarījuma rīks bieži tiek izmantotas pret valsts drošību vērstās darbībās tieši viltus zvanu veikšanai, piemēram, ziņojot par sabiedriskā vietā ievietotu spridzekli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!