Ilmārs Ančāns: Politiskā korupcija pašvaldību vēlēšanās Latvijā
Foto: LETA
KNAB uzsāktā izmeklēšana saistībā ar partiju finansēšanas pārkāpumiem ir raisījusi lielu sabiedrības interesi. Divām galvenajām sākotnēji aizturētajām personām - Jūrmalas mēram Gatim Truksnim un uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam - tagad piemērots aizdomās turamā statuss un noteikti ierobežojumi izbraukt no valsts un kontaktēties ar noteiktām personām. Šī lieta lielā mērā tiek saistīta ar likumu pārkāpumiem vēlēšanās.

Politiskā korupcija, labāk sakot, visa veida – politiskā, ekonomiskā un juridiskā – korupcija sākās ar Latvijas Republikas atjaunošanu 1992.gada 20.oktobrī, kad notika konstitucionālas korupcijas akts – LR Augstākā padome prettiesiski nolēma par 4% barjeru vēlēšanās, kas izjauc Satversmē noteikto proporcionalitātes principu un, kas ir spēkā vēl šodien.

Patiesībā jārunā ne tikai par likumu pārkāpumiem vēlēšanās, bet par to, ka likums paredz un pieļauj korupciju pašvaldību vēlēšanās. Jājautā, kādā veidā un par kādiem naudas līdzekļiem par deputātiem dažādas pakāpes vēlēšanās ir tikuši, piemēram, šis pats Gatis Truksnis, vai Eiroparlamenta deputāte Iveta Grigule, vai partijas "No sirds Latvijai" līdere Inguna Sudraba? Un atbilde būtu – pateicoties politiskajai korupcijai. Partija "Mūsu zeme" jau trīs gadus cenšas panākt, lai likumdevējs, izpildvara un valsts institūcijas sadzird šo jautājumu un likuma norma tiktu mainīta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!