maira belova
Foto: Privātais arhīvs
Bieži tiek dzirdēta frāze "Latvijā ir pārāk daudz augstāko izglītības iestāžu". Nenoliedzami, vairākas pazīmes liecina, ka augstākās izglītības lauciņā ir nepieciešamas reformas. Pēdējos gados ir vērojams straujš studentu skaita kritums, bet augstskolu un studiju programmu skaits palicis gandrīz nemainīgs. Studiju programmas dublējas un ir sadrumstalotas. Samazinoties studējošo skaitam, ir pamats domāt, ka vairākās studiju programmās tiek apdraudēta studiju kvalitāte, jo resursi netiek pietiekami efektīvi izmantoti un nav nodrošināta kritiskā masa, lai studenti spētu mācīties arī viens no otra un kopīgi radītu jaunas inovācijas.

Augstākās izglītības iestāžu (augstskolas, koledžas) skaits sāka pieaugt pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Vairumā gadījumu iemesls tam bija nepieciešamība sakārtot profesionālās izglītības sektoru, trūkums darba tirgū pēc konkrētiem speciālistiem, vēlme nodrošināt augstākās izglītības centrus reģionos, kā arī tas, ka komersantiem tika dota iespēja dibināt privātās augstskolas.

Ja Latvijā studentu skaitam būtu tendence pieaugt, droši vien diskusijas par iestāžu konsolidāciju nemaz netiktu aizsāktas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!